İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 5.3857
  • Euro döviz kuru 6.0883
  • 02-12-2017 21:28

CHP’li Başkan Sarıbay ,3.500 Vekil İmama Kadro İstiyoruz

Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şubesi’nin kurucu başkan Numan Uysal’ın tek aday olduğu 3’üncü Olağan Genel Kurulu genel başkan Hazım Zeki Sergi’nin katılımı ile gerçekleşti. Kongrede CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay , “Diyaneti ve Cumhuriyeti kuran partinin mensuplarıyız. Vekil imamlık durumu var. 3 bin 700 vekil imam var. Bu kardeşlerimize kadrolarını alalım. Diyanetin desteklenmesi lazım. Aksi taktirde Din merdiven altına merdiven altına iner” dedi.

CHP’li Başkan Sarıbay ,3.500 Vekil İmama Kadro İstiyoruz

Türk Diyanet Vakıf Sen’de Uysal güven tazeledi

Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şubesi’nin kurucu başkan Numan Uysal’ın tek aday olduğu 3’üncü Olağan Genel Kurulu genel başkan Hazım Zeki Sergi’nin katılımı ile gerçekleşti. Kongrede Uysal güven tazeleyerek tekrar başkan seçildi.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şubesi’nin Olağan Kongresi genel başkan Hazım Zeki Sergi’nin katılımı ile KOTO binasında bulunan Beytül Kebap’ta gerçekleşti. Mevcut başkan Numan Uysal tek aday olduğu kongreye genel başkan Sergi’nin yanı sıra; Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Seker, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Türk İş Kocaeli İl Temsilcisi Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç, Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, Biz İzmi'tiz Kurucusu Hüseyin Erol, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Gültekin Görüm, Ak Parti İlçe Yöneticisi Recep Yıldız, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz ve çok sayıda STK temsilcisi ve sendika delegesi katıldı.  Tüm delegelere Kocaelispor atkısının  dağıtıldığı kongrenin Divan başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Kenan Ak üstlendi. Oy kullanma hakkı bulunan 112 delegenin 91’inin katıldığı kongrede Uysal güven tazeleyerek başkan seçildi. 

SENDİKAMIZI SİYASETTEN UZAK TUTTUK


Kongrede açılış konuşması yapan Şube Başkanı Uysal, “Bir Diyanet İşleri Başkanlığı mensubu olarak şuana kadar şerefle mücadelesini verdiğimiz sendika yöneticiliğimizi yeni bir ekiple daha etkin ve yetkin yapacağına inandığım genç kardeşlerimizle devam ettirmeyi bizlere nasip eden yüce Allaha sonsuz teşekkür ediyorum. İmamlık görevimizi siyasetten, ticaretten, şöhretten, maddi ve manevi çıkarlardan daima uzak tuttuk. Yaptığımız işe kendi kişisel amaçlarımızı hedefleyerek değil, kurumumuzu ve meslektaşlarımızın onurunu göz önünde tuttuğumuz için giriştik. İslam’ı sokakta değil camilerde ve mekteplerde öğrenmeye ve öğretmeye kula kul değil eşit ve hür bir Türk vatandaşı olmaya, ırk, mezhep, tarikat ve cemaat mensubu olarak değil, yalnızca camide bütünleşen bir cemiyet insanı olmaya milli ve çağdaş değerlere sahip ne kadar farklı olursa olsun her insanın düşüncelerine saygılı, devlet büyüklerimize hürmetle ve rakiplerimizle her türlü hayırda yarışmaya küçüklerimize ise sevgi ile örnek olmaya devam edeceğiz” dedi. 

SENDİKALAR İŞ VERİMİNİ ARTIRMALI
Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “Sendikalar ağırlıklı ücret sendikacılığı yapılıyor. Kendi sendikası için çalışıyor. Refah seviyesinin yükselmesi, gelirin artması için sendikaların iş veriminin de artmasına  gayret göstermesi lazım. Önemli bir görev yapıyorsunuz. Herkesle birliktesiniz. Camilerdeki görevleriniz önemli. Camilerde cemaat  sayısının arttırılması, 24 saat açık tutulması oraların eğitim ve kültür yuvası olması lazım. 4-6 yas anasınıfı uygulamasını takdir ediyorum. Ülkemize ciddi müdahaleler var. Ülkenin önünü kesmeye çalışıyorlar” dedi. 

DİNİ TEK OTORİTE DİYANETTİR


Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Sergi, “Bizler saygın bir görev yapıyoruz. Mazlum milletlerin hep sığınağı olduk. Milli mücadeleyi iyi anlamak lazım. Bu vatanı sokakta bulmadık. Yaşatmak şeref borcudur. Basta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm ecdadımıza minnettarız. İnsana hizmeti esas alan bir hizmet veriyoruz. Herkesin psikolojik sosyolojik problemleri var. Hepsinin gönlünde yer edinmek istiyoruz. Dini tek otorite diyanettir. Biz cemaat ve tarikat tanımayız. Bu irfan işini önüne gelen yapamaz. Din görevlilerine saygı istiyoruz. Dinin merdiven altına girdiğinde neler olduğunu 15 Temmuz’da gördük. Diyanette görevli bazı din adamları cemaatin sözünden çıkmıyor. Cemaat ve tarikatlar Diyanet İşleri Başkanlığı’na saygı gösterecek. Cami yapımlarında israf var. Yönetmelikler sık değişmemeli” dedi. 

3.500 VEKİL İMAMA KADRO İSTİYORUZ


CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Ülkenin kurucu iradesi o yıllarda 15 temmuzu görmüş. Dini eğitimi; cemaat, tarikat ve kutsal gördüğünüz insanlara emanet eder maddi olarak desteklerseniz 15 temmuzları yaşarız demiş. Hac vazifesine gidenler hala tarikatların elinde. Bu görevi 100 yıl evvel bugün yaşayacaklarımızı gören Atatürk’ün kurduğu Diyanet İşleri tarafından organize edilmesi lazım. İmam hatipleri kuranlarla onur duyuyorum. İlahiyat fakülteleri kuruldu. Kurucu irade tarafından yapıldı. O günden bugüne bilimsel yöntemle organize edilen Diyanet İşleri bugün cemaat ve tarikatların arka bahçesi oldu. Hocalarımdan rica ediyorum. Numan hocamızın şahsında sendika üyesi olan bu şekilde davranmayan hocalara teşekkür ediyorum. Tüm kesimler buradaysa bu hocalarımın siyasetten uzak kaldığı için” dedi.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise, “Diyaneti ve Cumhuriyeti kuran partinin mensuplarıyız. Vekil imamlık durumu var. 3 bin 700 vekil imam var. Bu kardeşlerimize kadrolarını alalım. Diyanetin desteklenmesi lazım. Aksi taktirde Din merdiven altına merdiven altına iner” dedi. 

koo6.jpg

YÖNETİM KURULU
Numan Uysal, Mehmet ALİ Karadaşlı, Tayfun Ese, Bilal Akbaş,  Güngör Özcan Salih Çil, Ferhat Duman

DENETLEME KURULU
Mehmet Ali Korkut,  Necdet Köktürk, İsmail Varol, Ahmet Kurt, İsmail Adıyaman,

DİSİPLİN KURULU ASİL
Ali Osman Yiğit, Delal Çetin, Alaattin Akpınar, Mehmet Erdemir, Hüseyin Bayraklı

ÜST KURUL DELEGESİ
Hakan Acar, Ali Aydoğdu, Salih Çil, Tayfun Ese, Mehmet Ali Karadaşlı, Orhan Korkmaz, Numan Uysal 

NUMAN UYSAL KİMDİR?
1971 İzmit doğumlu. Mesleğe 1989 yılında Bekirdere Başaran Camii’nde müezzin olarak başladı. 2001 yılından bu yana da İzmit Fethiye Caddesi’nde bulunan Karagöz İş Hanı Mescidinde görev yapıyor. 2009 yılında Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şubesi kurulunca başkan olarak atandı. 2010 yılında seçilmiş başkan oldu. Kongre sonrasında meslekte 28’inci yılını doldurmuş olacak. 

Ayşegül KALAYCIHABERE YORUM YAZIN
Sözleşmeli Sözleşmeli 04.12.2017

Önce sözleşmelilere bi kadro verin

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER