İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 5.7582
  • Euro döviz kuru 6.5158
  • 15-04-2018 09:19

Fahri Öğreticiler Yaz Dönemi için Sınava Alınacaklar Mı?

Fahri Öğreticiler Yaz Dönemi için Sınava Alınacaklar Mı?

DİNİ BÜLTEN /ÖZEL

Diyanet İşleri Başkanlığıgım geçtiğimiz yıl Tüm il ve İlçelere Gönderdiği yazıda " Şu anda faal olarak görev yapan Geçici Kur'an Kursu Öğreticileri yaz dönemi için sınavsız görevlendirileceklerinden müracaatları alınmamıştı..."

Ama  Bazı Müftülükler Mevcut Fahrileri sınava tabi tutulmuştu....Zaten Türkiye Genelinde 19 bin fahri öğreticiler aşk ve şevkle 7-8 yıldır görev yapmaktadırlar.

Milil eğitimde ekders karşılığı  çalışan öğretmenler gibi  değiller....ekdersleri düşük ,sgk düşük,...umutla Mali durumların yıllardır iyleşmesi için beklemektedirler.   Başkanlığımızdan  fahri öğreticilerin gönlünü rahatlatacak bir müjdeli haber beklemektedirler...

**************

İŞTE 2017 YILINDA DİYANET'İN O AÇIKLAMASI :

2017-2018 eğitim öğretim yılında İlçemiz Müftülüklerine bağlı ihtiyaç duyulan Kur'an kurslarında ek ders ücreti karşılığı geçici öğretici olarak görevlendirilecekler ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının 07/09/2017 tarihli ilgi bilgi notu aşağıya çıkarılmıştır.

Bu itibarla:

1- 2016 yılı KPSS (DHBT) puanına sahip kişiler arasından, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında geçici olarak görevlendirilen öğreticiler ile 2017 yılı yaz Kur'an kurslarında görevlendirilen kişiler yeni bir sınava tabi tutulmaksızın 2017- 2018 eğitim-öğretim döneminde görevlendirilebileceklerdir.

2- İlgi bilgi notunda belirtilen şartları taşıyan kişiler (2016 yılı KPSS(DHBT) puanına sahip kişiler arasından, 2016-2017 eğitim öğretim yılında ek ders ücreti karşılığı geçici olarak görevlendirilen öğreticiler ile 2017 yılı yaz Kur'an kurslarında görevlendirilen kişiler), başvuru yapmış olsalar dahi İlimiz Müftülüğünce 13 Eylül 2017 Çarşamba günü yapılacak olan sınava girmeyeceklerdir.

3- 13 Eylül 2017 Çarşamba günü yapılacak sınav, sadece yeni başvuranlar (2016-2017 eğitim öğretim döneminde ve 2017 yılı yaz kurslarında görev almamış olanlar) için yapılacaktır.

4- 2017-2018 eğitim öğretim yılında ihtiyaç durumuna göre görevlendirmeler Başkanlığın ilgi bilgi notunda belirtilen hususlara göre Kaymakamlıklarca (İlçe Müftülüklerimizce) yapılacaktır. Birinci maddede belirtilen şartları taşıyan kişiler daha önce görev aldıkları İlçe Müftülüklerine müracaat edebilirler.

5- İlçe Müftülüklerince yeni görevlendirmelere ihtiyaç duyulması halinde ise İlimiz Müftülüğünce 13 Eylül 2017 Çarşamba günü yapılacak olan sözlü sınavda başarılı olanlardan, başarı sırasına göre Kaymakamlıklarca (İlçe Müftülüklerimizce) görevlendirme yapılabilecektir.

*****

Kayseri İl Müftülüğü Yaz Kur'an Kursu Geçici Öğretici İçin Alım İlanına Çıktı
Kayseri İl Müftülüğünden;

Kayseri İl Müftülüğüne bağlı ilçe müftülüklerinde 2018 yılı Yaz Kur’an kursları içingeçici öğreticiye ihtiyaç duyulan cami ve Kur’an kurslarında ek ders ücreti karşılığı görevlendirilmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliğinin 7. maddesi, Vaizlik, Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve MüezzinKayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinin 9. maddesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar, Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesinin 10. Maddesi ile Diyanet İşleri Başkanlığının 03/11/2014 tarih ve 6066 sayılı ve 09/09/2016 tarih ve E.44009 sayılı yazıları gereğince halen faal olarak görev yapanlar dâhil olmak üzere geçici Kur’an Kursu Öğreticiliği için mülakat yapılacaktır.

I-BAŞVURU ŞARTLARI

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’ inci Maddesinde belirtilen şartları taşımak,

2. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5’inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,

3. İmam-Hatip Lisesi, İlahiyat Önlisans veya İlahiyat Fakültesi düzeyinde dini öğrenim mezunu olmak.

4. Kur’an kursu öğreticiliği yapmaya mani bir engeli bulunmamak,

5. 2016 yılı KPSS (DHBT) puanı 60 veya üzeri olmak,

6. 2016 yılı KPSS (DHBT) puanı 60 veya üzeri alan yeterli sayıda müracaatçı bulunmadığı takdirde, 2016 yılı KPSS (DHBT)’ye girmiş olmak,

7. 4-6 Yaş grubu Kur’an kursları için; 3. maddede belirtilen dini öğrenim dinihaber.com düzeylerinden birine sahip olmakla birlikte çocuk gelişimi ve öğretimi alanıyla ilgili resmi diploma veya sertifikaya sahip olmak (Belge ve sertifikalar en az 296 saat ve üzeri olmalıdır).

8-Kur’an Kurslarında halen faal olarak görev yapanlar ile daha önce yapılan mülakatlara katılıp başarılı olanların tekrar görev alabilmeleri için yapılacak olan bu mülakata mutlaka katılmaları gerekmektedir.

II- BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1. Dilekçe

2. T.C. Kimlik numaralı nüfus cüzdan fotokopisi

3. Adli Sicil Kaydı (Resmi Kurum için)

4. Tüm Aile Fertlerini gösteren(Anne baba ve kardeşleri ) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve açık ikametgah  adresleri(Güvenlik ve Arşiv Araştırma Formunun Doldurulabilmesi için)

5. 2016 KPSS (DHBT) sonuç belgesindeki öğrenim durumunu gösterir diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya kurumca onaylanmış sureti

6.2016 KPSS (DHBT) sonuç belgesi  (bilgisayar çıktısı)

7. Varsa Başkanlıkça verilmiş olan hafızlık belgesinin aslı veya kurumca onaylanmış sureti

8. Varsa 4-6 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi belgesi

9. Varsa işitme engelli eğitim belgesi

III- SINAV BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE ZAMANI

1.Başvuru yapmak isteyen adaylar 16/04/2018 tarihinden 30/04/2018 tarihine kadar mesai saatleri içerisinde istenen belgelerle birlikte görev almak istediği yalnızca bir İlçe Müftülüğüne müracaat edeceklerdir.

2. Başvurular, İlçe Müftülüklerine şahsen yapılacak olup, bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya posta yolu ile yapılan başvurular ile duyuruda belirtilen tarihlerden sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

3. Geçici öğretici görevlendirilmek üzere ihtiyaç fazlası müracaatın olması durumunda KPSS (DHBT) puanı en yüksek olandan başlamak kaydıyla ihtiyacın 2 (iki)katına kadar müracaatçı mülakata tabi tutulacaktır.

4- Sınava katılmaya hak kazanan adaylar, sınava gireceği tarihi, sınavın yapılacağı adresi ve sınav saatini müracaat bitiminde (www.kayseri.diyanet.gov.tr) sayfasında duyurular bölümünde ilan edilecek olup ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

IV- DEĞERLENDİRME VE BAŞARI SIRALAMASI

Her aday başvuruda bulunduğu ilçe için mülakata katılacak olup; başarı sıralaması mülakat sonucuna ve müracaat edilen ilçeye göre belirlenecektir. Sonuçlar (www.kayseri.diyanet.gov.tr) sayfasında duyurular bölümünde ilan edilecek olup ayrıca tebligat yapılmayacaktır

V- GÖREVLENDİRME İŞLEMLERİ

1. Görevlendirmeler, mülakatta başarılı olan kişiler hakkında yapılacak Güvenlik ve Arşiv Araştırması sonucunda herhangi bir olumsuzluğun olmaması durumunda öncelikle en yüksek puan alandan başlamak suretiyle yapılacaktır. Mülakat sınav puanlarının eşit olması halinde sırasıyla KPSS (DHBT) puanı yüksek olana, hafız olana, öğrenim düzeyi yüksek olana, doğum tarihi önce olana öncelik verilecektir.

2. Tabloda belirtilen Geçici Öğretici ihtiyacı sayıları muhtemel tahmini sayılar olup; asıl ihtiyaç sayısı 2018 yılıYaz Kur’an Kursları öğrenci kayıtları sonucu netlik kazanacağından, İlçe Müftülükleri öğrenci kayıtları sonucu oluşacak ihtiyaca göre tabloda ilan edilen ihtiyaç sayılarından eksik veya fazla Geçici Öğretici görevlendirme yapabilecektir. Görevlendirmeler adayların başvuruda bulunduğu İlçe Müftülükleri tarafından yapılacaktır.

3. Sınav işlemleri sürecinde adayın beyanı esas alınacaktır. Gerçeğe aykırı belge veya beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuru ve sınavları geçersiz sayılacağı gibi görevlendirme yapılması halinde de görevle ilişiği kesilecektir.

4. Bu duyurudaki şartlar, bu sınav ve bu sınava bağlı yerleştirmeler ile ilgilidir.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER