İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 4.1089
  • Euro döviz kuru 5.0156
  • 07-01-2017 12:20

Görmez'den Avrupalı gençlere 'üç kitap' tavsiyesi

Mehmet Görmez, Avrupa ülkelerinde eğitim gören yaklaşık 2 bin 500 öğrenciyle Mekke’de buluştu

Görmez'den Avrupalı gençlere 'üç kitap' tavsiyesi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2017 Hac Protokolü İmza Töreni için gittiği Suudi Arabistan’da Avrupa’dan Umre için Mekke’ye gelen Türk öğrencilerle buluştu.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) organizesinde Almanya, Fransa ve Avusturya başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde eğitim gören yaklaşık 2 bin 500 öğrenciyle Mekke’de buluşan Görmez, "Üç şeyi çok okuyacaksınız. Allah'ın üç kitabını çok okuyacaksınız. Bir; insanı. İki; kainatı. Üç; Kur'an’ı" dedi.

Gençlere önemli tavsiyelerde bulunan Görmez'in sözleri şöyle:

"Siz hepiniz muhteşem bir tarihin, muhteşem bir medeniyetin çocuklarısınız. Anneleriniz, babalarınız Türkiye'de doğmuş olabilir ama siz başka dünyalarda dünyaya geldiniz. Öncelikle yapacağınız en önemli şey, umre ibadetini bir dönüm noktasına dönüştürerek yeni bir hayata atılmaktır. Umre ibadeti ile birlikte yeni bir sayfa açmak, yeni bir hayata başlamaktır. İnanıyorum ki döndüğünüzde hayatınızın değişmiş olduğunu göreceksiniz. Hayatınızın çok daha güzelleştiğini göreceksiniz.

Bize düşen en büyük görev, içinde yaşadığımız toplum içerisinde kendi varlığımızı korumak, kendi kimliğinizi muhafaza etmek, Müslüman kimliğinizi muhafaza etmektir. İbrahim Peygamberin zürriyetinden olduğunuzu asla unutmamaktır. Muhammed Mustafa'nın (s.a.s) ümmeti olduğunuzu asla unutmamaktır. Büyük bir tarihin, büyük bir medeniyetin çocuğu olduğunuzu asla unutmamaktır.  Bunları unutmadan yolumuza devam etmektir. Önce vereceğiniz büyük karar budur.

“Bütün insanları Adem'in çocukları görerek ayrımları ortadan kaldıracaksınız…”

Dünyayı hep parçalara böldüler. Doğu dediler, Batı dediler. Batı ile Doğuyu karşı karşıya getirdiler. Halbuki Allah, “Doğu da Allah'ındır Batı da Allah'ındır” buyuruyor. “İki Doğu’nun da Rabbi Allah'tır. İki Batı’nın Rabbi de Allah'tır. İki Doğu aynı zamanda Kuzey ve Güneyi de içine katarak. Rabbimiz yüce kitabında böyle ifade eder. Siz bulunduğunuz dünya neresi olursa olsun, dünyayı bir bütün kabul ederek, coğrafyaları bir bütün kabul ederek, bütün insanları “Hilkatte eş ya da dinde kardeş” görerek, bütün insanları Adem'in çocukları görerek öncelikle bu ayrımları ortadan kaldıracaksınız. Doğu’yu ve Batı’yı birleştirecek rahmete sahip olduğunuzun farkında olarak çalışmalarınızı yapacaksınız. Daima ilimle, hikmetle kendinizi donatacaksınız.

Üç kitabı çok okuyacaksınız

Üç şeyi çok okuyacaksınız. Allah'ın üç kitabını çok okuyacaksınız. Bir; insanı. İki; kainatı. Üç; Kur'an’ı. Kur’an’ı çok okuyarak daima ilim sahip olacaksınız. Daima bilginizi arttırarak yolunuza devam edeceksiniz. İlimden, bilgiden, hikmetten, marifetten hiçbir zaman kopmayacaksınız. Bugün zor bir dünyada yaşıyoruz. Etrafınızı İslamofobik nefretler kuşatmış vaziyette. Bu nefretler düşmanlığa dönüşüyor. İslamofobik nefretleri Mekke'den taşıdığınız rahmetle söndüreceksiniz. Kalbinizle, ruhunuzla Muhammed Mustafa’dan, İbrahim Halilullah’tan, İsmail Zebihullah’tan aldığınız rahmetinizle, sevginizle kuşatarak İslamofobik nefretlere, sevgiyle ve rahmetle karşılık vereceksiniz.

“Yeryüzünde kötülüğü ortadan kaldıran en büyük güç iyiliktir…”

Yeryüzünde kötülüğü ortadan kaldıran en büyük güç iyiliktir. Kötülüğü, kötülükle ortadan kaldıramazsınız. Kötülüğe kötülükle karşılık verdiğiniz zaman kötülük ikiye çıkar. Kötülüğü ortadan kaldıracak en büyük güç iyiliktir. Siz ırkçılıkları, rahmetinizle yeneceksiniz. Düşmanlıkları, sevginizle mağlup edeceksiniz. 

“İslamofobik nefretleri, İslam'ın rahmetiyle mağlup edeceksiniz…”

Bulunduğunuz dünyalarda farklı inançları, farklı kültürleri, farklı medeniyetleri ahlak ve hukuk çerçevesinde birlikte yaşatacak bir fikir ve düşünceye daima sahip olacaksınız. Çünkü biz böyle bir medeniyetin çocuklarıyız. Gayrimüslim komşunuz, sizin sözünüzü, sizin davranışlarınızı gördüğünde “İslam ne kadar güzel bir din” demek durumunda kalsın. Her birimiz örnek olmalıyız. Adı Ahmet olan, adı Mehmet olanlar, adı Hatice olanlar, adı Ayşe, Fatma olanlar her birimiz aynı zamanda bu mübarek isimleri taşıyoruz. Onların örnek hayatlarını kendi hayatlarımızda göstermeliyiz. İşte bu aynı zamanda İslamofobik nefretleri ortadan kaldıracak en büyük güçtür.

“Şiddet ve terör asla yüce dinimiz İslam ile yan yana getirilemez…”

Dünyada büyük acılar yaşanıyor. Şiddet ve terör modern bir sömürge yöntemi olarak İslam coğrafyasının kuşatmış vaziyette. Şunu bilin ki bu şiddet ve terör asla yüce dinimiz İslam ile yan yana getirilemez. Bunun İslam'dan kaynaklandığını söylemek, İslam'a yapılmış en büyük iftiradır. Ancak küresel güçlerin çatışma alanı haline getirdiği coğrafyada işlenen cinayetlerden dolayı sizler, yaşadığınız dünyalarda asla başınızı öne eğmeyeceksiniz. Çünkü DEAŞ’ın işlediği cinayetlerden siz sorumlu değilsiniz. Boko Haramların, El Kaidelerin işlediği cinayetlerden, Avrupa'da yaşayan herhangi bir Müslüman sorumlu değildir. Siz hiçbiriniz başınızı öne eğmeyeceksiniz. Bilakis daima başınız dik olarak yürümelisiniz ve bu bizi kuşatan bütün bu kötülükleri nasıl ortadan kaldıracaksınız? Hep birlikte, çalışacağız. Hep ilimle donanacağız, değer üreteceğiz. Bulunduğunuz dünyalarda sürekli değer üretin, bilgi üretin. Değer üretin, başkaları sizin ürettiğiniz değerlerden istifade etsin. Başkalarını sizin ürettiğiniz bilginin ışığından istifade etsin.

Yüce Rabbimiz, ibadetlerinizi kabul etsin, umrenizi kabul etsin, tavafınızı kabul etsin. Buradan avuç avuç sevgi ve rahmet taşımayı Allah sizlere nasip etsin. Buradan Rabbimizin rızasını, Rahmetini, annelerinize, babalarınızı, kardeşlerinize taşımayı nasip etsin, ömürler ihsan eylesin. Cenab-ı Hak, nerede yaşarsanız yaşayın İslam ümmetinin onurlu bir ferdi olarak, İslam’ı güzel yaşayarak, etrafımızdaki bütün insanlara örnek bir hayat yaşayarak, ahlaklı bir hayat yaşayarak yaşamayı hepimize nasip eylesin. Amin.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısını;