İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 5.7582
  • Euro döviz kuru 6.5158
  • 15-04-2018 13:56

'Cennet'e asansör 'Cehennem'e seyir terası

Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde Mersin'deki "Cennet-Cehennem obrukları" restore edilerek daha cazip hale getirilecek... Projeyle, 75 metre derinlikteki "Cennet" olarak adlandırılan obruğa asansör, 130 metre derinlikteki "Cehennem" isimli alana da cam seyir terası kazandırılacak...

'Cennet'e asansör 'Cehennem'e seyir terası

Cennet Obruğu
135 m. derinliğinde bir çukur. Üçüncü jeolojik zamanın Miyosen çağında bir yeraltı deresinin kalker tabakası içerisinde yaptığı erozyon sonucunda, tavanın göçmesi nedeniyle meydana gelmiş. Denizden yüksekliği 135 m. olan bu çöküntü içine, Romalılar devrinden kalma antik bir merdivenle iniliyor. İçinin yemyeşil oluşu ve dibinde akarsuyun bulunuşu nedeniyle cennet deniliyor.Narlıkuyu arazisinin derinliklerinden, karstik kaynaklar şeklinde Akdeniz'e karışmaktadır. Cennet göçüğünün içine çok tanrılı dönem tapınma mağarasının tam ağzında, başarı simgesi olarak Hellenistikdönemden kalma bir Zeus Tapınağı vardır. Kilisenin giriş kapısı üzerindeki dört satırlık yazıttan bu kilisenin Paulus adında iyiliksever bir dindar tarafından Meryem Ana'ya adak olarak yaptırılmış olduğu anlaşılıyor. Bu yüzeyin zeminle kontakt yerinde, yeraltından geçen akarsuyun sesleri,kolaylıkla duyulabilmektedir.

Cehennem Obruğu
Tıpkı Cennet Obruğu gibi Miosen devrine ait kalkerler içinde alttan bir yeraltı deresinin yaptığı erozyonla tavanın göçmesi sonucu oluşmuş.Yaklaşık 110 m derinliğine sahip olan Cehennem obruğu, 50x75 m. boyutlarında ve elips biçiminde. Obruğun tabanından, batıdaki Cennet Obruğu'nun altına yönelen bir yeraltı akarsuyu geçmektedir. Cennet Obruğu'na nazaran daha dar ve dik. Bu nedenden dolayı yürüyerek tabanına inmek mümkün değildir,özel dağcı ipi veya esnek merdivenle inip çıkılabilir. Tavanın göçmesi sonucu obruğun dibine yığılan molozlar, batıdan doğuya doğru yaklaşık 30 derecelik bir eğimle alçalıyor.

 

 

Kalkınma Bakanı Elvan:

- "Biz, 2017 yılında nasıl tüm dünyayı şaşırtmışsak, tüm dünyadaki uluslararası organizasyonların, kuruluşların tahminlerini altüst etmişsek, 2018 yılında da bu performansımızı göstermeye devam edeceğiz"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Biz, 2017 yılında nasıl tüm dünyayı şaşırtmışsak, tüm dünyadaki uluslararası organizasyonların, kuruluşların tahminlerini altüst etmişsek, 2018 yılında da bu performansımızı göstermeye devam edeceğiz." dedi.

Elvan, Mersin'de bir otelde düzenlenen 11. Kalkınma Planı Akdeniz Bölgesi İstişare Toplantısı'nda konuştu. Bakan Elvan, 81 ilde düzenlenen toplantılarda aralarında öğretim üyesi, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, özel sektör temsilcileri, kadınlar ile gençlerin olduğu 12 bin kişinin görüş ve önerilerini aldıklarını, diğer bakanlıklarla istişareler yaptıklarını, bakanlığın internet sitesinde 20 binin üzerinde vatandaşın, planda yer almasını istedikleri unsurları belirttiğini anlattı.

Türkiye'nin ekonomik göstergelerine değinen Elvan, "Türkiye, kararlı bir şekilde yürümeye, büyümeye, güçlenmeye devam ediyor. 2017 yılında yüzde 7,4 ile rekor denilebilecek bir büyüme performansı gösterdik. İhracatta çift haneli büyümeyi sağladık. Kapasite kullanım oranları oldukça yüksek bir seviyeye, yüzde 80'lere çıktı." diye konuştu.

Elvan, 2016 yılında yaşanılan sıkıntıların, turizm sektörünü etkilediğini anımsatarak, bu alanda ciddi bir canlanmanın başladığını söyledi.

Genel hatlarıyla 2017 yılının, Türkiye açısından oldukça başarılı bir yıl olduğunu vurgulayan Elvan, şöyle konuştu:

"2017 yılında büyümenin kompozisyonuna baktığımızda oldukça kapsayıcı ve sağlıklı bir büyüme olduğunu görüyoruz. Yatırımların, büyümeye önemli bir katkı sağladığını görüyoruz. Net ihracatın yine büyümeye katkı sağladığını görüyoruz. Bunlar son derece önemli. Yatırım ve ihracatın büyümeye katkısının olması ve hemen hemen her sektörde büyümenin gerçekleşmesi 2017 büyümesinin oldukça sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır."

- "2018 yılına iyi başladık"

Bakan Elvan, 2017 yılında ekonomik alandaki başarıların, bu yıl da sürmesini hedeflediklerini belirtti.

Elvan, şunları söyledi:

"2018 yılına iyi başladık. 2018 ocak ayında sanayi sektöründeki endeksimiz yüzde 12 arttı. Çarklar yine dönmeye devam etti, kapasite kullanım oranımız yüksekliğini muhafaza etti ve ilk 3 ayda ihracatımızda yüzde 9'luk bir artış gerçekleşti. İlk kez 160 milyar doları geçerek ihracatımız 160,4 milyar dolara ulaştı. İnşallah 2018 yılında da ihracatımızda rekor kırmaya devam edeceğiz. 2018 için orta vadeli programımızda ön görmüş olduğumuz yüzde 5,5'lik büyüme hedefimizi koruyoruz. Orta vadeli programımızda yer alan hususları teker teker hayata geçiriyoruz."

- "Vatandaşımızın önceliği bizim önceliğimiz oldu"

Türkiye ekonomisinin dışarıdan kötü gösterilmeye çalışıldığına ve taraflı yorumlar yapıldığına dikkati çeken Bakan Elvan, ekonomi üzerinde "kara bulutlar" estirmeye çalışanların başarılı olamayacağını, fiyat istikrarı ve cari denge gözetilerek büyümeye ve istihdam oluşturmaya devam edileceğini vurguladı.

Elvan, 2018 yılında dünyayı şaşırtmaya devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Biz, 2017 yılında nasıl tüm dünyayı şaşırtmışsak, tüm dünyadaki uluslararası organizasyonların, kuruluşların tahminlerini alt üst etmişsek, 2018 yılında da bu performansımızı göstermeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bizim hükümetlerimiz bugüne kadar ekonomi alanlarında inanılmaz başarılara imza attı. Devasa projeleri hayata geçirdi. Hep vatandaşımızın önceliği bizim önceliğimiz oldu. Bu süreçte de büyümeye ve güçlenmeye devam edeceğiz. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum."HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER