İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • HABERLER
  • İSLAM
  • Öğretim Üyesi Dr.UYANIK,İslam Aile Hukukunda Evlilik ve Boşanma Nafakası ...
  • 14-12-2019 22:01

Öğretim Üyesi Dr.UYANIK,İslam Aile Hukukunda Evlilik ve Boşanma Nafakası ...

Mersin Üniversitesi İslâmi İlimler Fakültesi Fıkıh Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi M. Zeki UYANIK güncel bir konuyu nafaka konusunu kaleme aldı.

Öğretim Üyesi Dr.UYANIK,İslam Aile Hukukunda Evlilik ve Boşanma Nafakası ...

SON DÖNEMLERDE ÇOK TARTIŞILAN VE GÜNDEM OLAN BOŞANMA NAFAKASINI YAZARIMIZ HEM İSLAM HUKUKU HEM DE MEŞENİ KANUN AÇISINDAN KALEME ALDI.

“İslam Aile Hukukunda Evlilik ve Boşanma Nafakası Bağlamında Süresiz Nafaka Yasası”

            İslam, aileyi toplumun temeli olarak kabul eder, nikâh ile de bu kurumu ve nesli koruma altına alır. İslam, ailenin huzurlu olması için ailenin fertlerine bir takım maddi ve manevi sorumluluklar yükler ve haklar tanır. Bu sorumluluk ve haklardan biri de nikâh akdi sonucu ortaya çıkan nafakadır. İslam hukukuna göre, nikâh akdi ile birlikte koca nafakadan sorumlu, eşi de nafakayı hak eden taraf olmaktadır.

            İslam, aile birliğini ve devamını istemekle birlikte boşanmayı da meşru görmektedir. Nikâh akdi taraflara sorumluluklar ve haklar yüklediği ve sağladığı gibi aynı şekilde boşanmada da kocanın nafaka sorumluğu, eşinin de nafaka hakkı vardır. Ancak boşanma nafakasının İslam hukukunda bir süresi vardır.

            Medeni Kanuna göre ise, eşlerden her ikisi de nafaka vermede ve almada hak ve sorumluluk sahibidir. Boşanma halinde de boşanmadan dolayı yoksulluğa düşecek tarafın diğerinden nafaka alma hakkı vardır.

            Medeni Kanun, boşanma nafakasını İslam hukukunun aksine bir süre ile sınırlandırmamıştır. Bundan dolayı boşanma neticesinde yoksul düşen eş, bir bağı kalmamasına rağmen ayrıldığı eşinden çok uzun bir süre nafaka alabilmektedir. Bu durum, İslam hukuku ile çelişmekte ve kul hakkına sebebiyet vermektedir.

            Bu makalede, boşanma nafakası her iki hukuk açısından ele alınacak ve değerlendirilecektir.....

MAKALENİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER