İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 5.3089
  • Euro döviz kuru 6.0478
  • 30-03-2017 23:10

8 Yılını Dolduran Din Görevlisine Rotasyon

8 Yılını Dolduran Din Görevlisine Rotasyon

Danıştay 16. Dairesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğindeki 15 maddenin yürütülmesinin durdurulmasına dair başvuruyu karara bağlamıştı
Danıştay kararı için tıklayınız.
Diğer taraftan, cami görevlilerine rotasyon getiren maddeye iki üye şerh koymuştur. Ancak maddeyle ilgili yürütmeyi durdurma istemi kabul edilmemiştir. Üst mahkemeye temyizde farklı bir karar çıkabilir. Zira iki üye aynı yerde 20 ve 15 yılını dolduran cami görevlilerinin rotasyonunda adil bir kriter olmadığına dikkat çekmişti

Bir diğer çok önemli karar da, ilk defa atanan Diyanet personeline getirilen zorunlu 3 yıllık hizmet süresidir. Burada sağlık ve eş durumu mazereti kabul edilmemektedir. Danıştay bu maddenin yürürlüğünü durdurmamıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde rotasyonun;
2017 yılından itibaren yapılmaya başlanır ve sürelerin hesaplamasında 1 Haziran tarihinin esas alınacağı maddesi yönetmelikte yer aldı.
Danıştay ise Diyanet İşleri başkanlığı haklı bulmuş ve Yürütmenin durdurma isteminin reddine karar verilmiştir.

                           İŞTE İPTALİ İSTENEN MADDELER VE KARARLAR                    

Cami görevlilerinin mahalli hizmet gereği yer değiştirmeleri
Madde 37 - (1) 36 ncı maddede belirtilen sebepler dışında, cami görevlilerinin yer değiştirmelerine esas olmak üzere illerde il müftüsünün başkanlığında, durumu görüşülecek görevlinin bağlı bulunduğu müftü dahil beş kişiden oluşan bir Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu kurulur. Bu komisyon; görev yaptığı camide sekiz yılını tamamlayan cami görevlilerinin yer değiştirmelerini her yıl Haziran ayında toplanarak aşağıdaki kıstaslara göre gerçekleştirir:
a) Yer değiştirmeler aynı grup camiler arasında olmak üzere öncelikle aynı ilçe içinde, yer bulunamaması halinde il içinde, il içinde de yer bulunamaması halinde iller arası yapılır.
b) Personelin talebi halinde üst gruptaki camiden alt gruptaki camiye yer değiştirme yapılabilir.
c) İl içi yer değiştirmeler bu Yönetmelikteki atama usulüne ilişkin hükümlerde belirtilen esaslar dikkate alınarak valiliklerce; il dışı yer değiştirmeler ise Başkanlık tarafından yapılır. İl içi yer değiştirmelerinden önce internet ortamında Başkanlıktan izin alınır.

Yürütmenin durdurma isteminin reddine karar verilmiştir.

İki üye, 8 yılını dolduran cami görevlilerine getirilen yer değişikliği uygulamasının objektif kıstaslara dayanmadığı yönünden şerh koymuştur.

Danıştay kararı için tıklayınız.
Kaynak:Dini Bülten


 

DÜNYADAKİ HER YERDEN İLK SİZİN HABERİNİZ OLSUN!
Sayfamızı beğen, aramıza katıl, en önemli  Diyanet, Müftülük ve Dini, güncel haberleri ilk siz duyunuz...
Web: www.dinibulten.com
E-posta Adresimiz:
haber@dinibulten.com

 HABERE YORUM YAZIN
kemal kemal 31.03.2017

Her şeyden önce tarafsız haber yaptığınız için her görüşe aynı mesafede olduğunuz için teşekkür ediyorum. Bu rotasyon haberini Diyanet-Sen okusun. Hani rotasyon kalkmıştı ne oldu.İlitam sınavsızdı ............boş laflar

Mahzun Mahzun 31.03.2017

Dini bültene hayırlı olsun. Sizi takip edeceğim artık. Lütfen günlük haberleri güncelleyip ve görselliği daha güzel yaparsanız şu ......denen siteyi kimse bakmaz.

Ali Yazıcı Ali Yazıcı 31.03.2017

İl/ ilçe müftüleri mize,sendika larimiza bu rotasyon un , hiç adil olmayan, personel i demoralize eden ve etik olarak oldukça sorunlu bir yönünü çok anlattım. Fakat anlasilmamis

Ali Yazıcı Ali Yazıcı 31.03.2017

İl/ ilçe müftüleri mize,sendika larimiza bu rotasyon un , hiç adil olmayan, personel i demoralize eden ve etik olarak oldukça sorunlu bir yönünü çok anlattım. Fakat anlaşılmamış . Camilere verilen dereceleri o camideki imamın yeterliligine saymislar. Hasbelkader yahut zorlayan birtakım şartlar sebebiyle koylerde gorev yapan imamlar, camilerinin kadro derecesine hapsoldu.Liyakat yönüyle hiç uygun olmayanlarsa önceki atanma komplikasyonu neticesinde şehir camileri kadroları/ derecelerini ihraz etmiş oldular. Sonuç, kırsalda görev yapan imam adeta cezalandırılır gibi rotasyon sonucu bir başka kırsal bolge camisi ne sevk edildi. Duzeltilecegini beklerken ayni mantı kla yeniden işleme alınması kurumum hakkinda bende düş kırıklığına yol açtı.umarim bir akıl sahibi tarafindan el atılıp bu adaletsiz durum duzeltilir.

Imam Imam 01.04.2017

Arkadaslar rotasyondan korkmayin imamlarin sayginligini artirir yirmi yil nedir anlatacak ne kaldi

Kur'an Hadimleri Kur'an Hadimleri 01.04.2017

Selamunaleykum Sayin Hocalarim Gecici Kur'an Kursu Hocalarimizin Talepleri Ne oldu Acaba varmidir Bir kadro Haberi

Kur'an Hadimleri Kur'an Hadimleri 01.04.2017

Selamunaleykum Sayin Hocalarim Gecici Kur'an Kursu Hocalarimizin Talepleri Ne oldu Acaba varmidir Bir kadro Haberi

Nevzat ipek Nevzat ipek 02.04.2017

Arkadaşlar rotasyon iyi birşeydir .. Bir müftümuzun dediği gibi bir imamın bir yere kârı varsa beş yıl başka bir yere faydası olsun ,eğer zararı varsa beş yıldan fazla zararı olmasın .. Mantıksız mi sizce . Beni ençok üzen şey bir imamın bulunduğu yerde denge politikası izleyip kendi politikasını freni patlamış kamyon gibi nere carpacagi belli olmayan bir uçuruma gitmesidir. Baskanligimiz çalışıyor Allah için eksiklerin olmasi gayet tabi normal . Bizim bu güzel camiyamiza katkımız olmalı ki camiyamiz daha güzel günler görsün

Ibo Ibo 02.04.2017

Babalarının malı gibi oturuyorlar

Hoca Hoca 03.04.2017

Diyanette sendika kaldirilmali..herkes bölündu ve birbirine küss..bunu gözardi etmeyin.. Rotasyon cok iyi oldu..

Bolu'dan Bolu'dan 04.04.2017

Rotasyon hem imam için hemde cemaat için faydalı olur

adem toprak adem toprak 04.04.2017

Onemli olan şehir merkezlerini kurcalamak garibimi bir koyden almissin obur koye boyle rotasyon olmaz bu isi kokten cozmek lazim

sebahattin sebahattin 09.12.2017

Türkiyede ard arda belediye ve başkanlık seçimlerine doğru gidildiği bu günlerde siyasiler rotasyon kelimesini ağızlarına bile alamazlar.Çünki 8 sene üzerine uygulanırsa en az 50 bin kişinin etkileneceği kesindir.Bu 50 bin kişinin yeri bir senede nasıl değiştirilecek.Aslında rotasyonun anlamı zorunlu yer değiştirme veya sürgündür.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER