İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 5.7390
  • Euro döviz kuru 6.4969
  • 05-01-2019 19:32

Fahri öğreticiler iyileştirme bekliyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın vekil imam ve fahri öğreticilere yönelik açıklamalarının ardından Meclis'te bir adım atılmaması endişeyle izleniyor.

Fahri öğreticiler iyileştirme bekliyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, vekil imam ve müezzinlerin kadroya alınacağını söylemesi Türkiye genelinde kadro bekleyen binlerce fahri imam, müezzin ve Kur'an Kursu öğreticilerini heyecanlandırmıştı. Konuyla ilgili beklentilerini dile getiren Fahri Kur'an Kursu Öğreticileri ve imamlar "başta Hükümetimiz olmak üzere, Diyanet İşleri Başkanlığından, Sendikalara kadar sorunumuzun çözülmesini istiyoruz" şeklinde açıklamada bulundular.

Diyanet İşleri Başkanlığınca DHBT sınavından sonra, 2018 Aralık ayı içinde 9500 sözleşmeli personel alınacağına dair çeşitli tarihlerde yapılan açıklamalar, Fahri imam ve Kur'an Kursu öğreticilerini de sevindirirken şu ana kadar ciddi bir adımın atılmaması da tepkilere neden oldu.  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın yaptığı açıklamalara da atıfta bulunan Fahri'ler atamalar ve iyileştirilmelerin bir an önce yapılmasını da istediler.

ATANMA ŞARTLARINA HAİZ OLANLAR ATANMALI

Kadro ve sosyal haklarında iyileştirme bekleyen Fahriler sosyal medyada farklı isimlerde platformlar kurarken buradan da taleplerini dile getiriyorlar. Kadro ya da en azından iyileştirme isteyen Fahri öğreticiler, "İsteğimiz, atanma şartlarına haiz 60 puan üstü KPSS ile güncel Yeterliliği bulunan ve bir Eğitim- Öğretim yılı hizmet tecrübesi bulunan tüm kardeşlerimizin kadrolu veya sözleşmeli olarak, atanmalarının yapılması ve iş güvencelerinin sağlanmasıdır. Yeterlilik ve atanma şartlarından ziyade, hizmet sürelerine bakıldığı için, bu gün atama bekleyen ve atama şartlarına haiz hocalarımızın çoğu o zamandan beri bu mağduriyeti yaşamaktadırlar. Hocalarımızın çoğunun iki üç tane yeterlilik belgesi bulunmaktadır. İl Müftülüklerince yapılan fahri öğretici alımlarında, mülakat sınavlarını da kazanarak her defasında yeterli olduklarını ispatlamışlardır." şeklinde konuştu.

HAK EDENLERE KADRO VERİLMEMESİ VİCDANLARI SIZLATIYOR

Kısa zaman önce aynı Kursta aynı işi beraber yaptığımız ve çoğunun güncel yeterliliği dahi bulunmayan vekil öğreticiler, bir düzenlemeyle kadroya atandı. Bu atamada asaleten tüm şartları taşıyan hocalarımız dışarıda bırakıldı. Bu adaletsizliğin ve haksızlığın acilen giderilmesini istiyoruz Bu sebeple, Güncel Yeterlilik belgelerimiz ve İlgili kurumun atamalarda taban puan olarak belirlediği 55 puan üstü KPSS puanlarımızın süreleri geçmeden acilen gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Bundan önceki kadroya alımlarda hiçbir liyakata bakılmadan kadroya alınırken, bir çoğu hafız olan, ön lisans ve lisans ilahiyat mezunu olan, diyanetin yaptığı bütün yeterlilikleri geçmiş olan ve üstüne üstlük 3-4 senedir fahri olarak çok zor şartlar altında diyanet tarafından çalıştırılan ve kadrolu Kur'an Kursu öğreticilerin yaptığı işin aynısını yapan fahri Kur'an Kursu öğreticilerine kadro verilmemesi vicdanları sızlatmaktadır.

DİYANET BİR-SEN ÖNERİLERDE BULUNDU

Halen 20 bin din görevlisi açığı bulunduğunu söyleyen Diyanet Bir Sen "Diyanet İşleri Başkanlığı’nca alınacağı açıklanan sayı zaten yeterli olmayacaktır. Halen 20 bin görevli açığı bulunmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öğrenci yurtlarında danışmanlık hizmeti uygulayacağını açıklaması nedeniyle ihtiyaç duyulan sayı fazlasıyla artış gösterecektir. Bu nedenle haklı ve meşru bir talepte bulunarak diyoruz ki, geçici öğreticiler bu sayının dışında tutularak bir sefere mahsus başladıkları görev yerlerinde sözleşmeli veya kadrolu olarak atansınlar. Burada hem görev yapmış olma şartını yerine getirmiş olurlar, hem tecrübe hem de liyakat esas alınmış olur. Bu şekildeki bir alım, hiç kimseye torpil ya da ayrıcalık olmayacaktır. Bilakis tecrübe ve liyakat ön plana çıkmış olacaktır. KPSS, DHBT ve ayrıca Müftülüklerin yapmış olduğu sınavlarda başarı göstererek atanan ve halen görevinin başında olan bu insanların mağdur edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Zira bu başarılı ve çalışkan insanların bir değeri ve önceliği olmalıdır. Zamanında bu görevlere tenezzül etmeyen, müftülüklerdeki sınavda başarısız olan insanların bir sınavla başarılı olup atanmış insanların önüne geçmeleri engellenmelidir. Bu hususların dikkate alınmasını istiyoruz. Bu gayretli insanların şevki kırılmamalıdır." ifadesini kullandı.

ERDOĞAN İLE BİR ARAYA GELECEKLER

Öte yandan Fahri Kur'an Kursu Öğreticilerinin belirlediği temsilciler bir kez daha Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek. Başkan Erdoğan'ın "bu konuda çalışın" talimatı verdiği öğrenilirken  şu ana kadar ciddi bir adımın atılmaması da Fahri Kur'an Kursu Öğreticileri tarafından endişeyle izleniyor.

Fahri Kur'an Kursu öğreticileri Emine Erdoğan'dan destek istedi

Van'da yerel bir televizyon kanalına konuk olan AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, fahri din görevlilerini umutlandıran açıklamalar yaptı. ​

Fahri Kur'an Kursu çalışanları olarak bilinen geçici öğreticiler, kendilerine verilen kadro sözlerinin yerine getirilmesini istiyor. Düşük saat ücretiyle​ yıllarca çalışan öğreticiler, hiç bir hakka sahip olmadıklarını belirterek mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyorlar. ​

Kadro bekleyen fahri din görevlileriyle ilgili yeni gelişmeyi AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar duyurdu. Gülaçar, geçici öğreticilerin kadro taleplerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a gerçekleştirdikleri ziyarette ilettiklerini söyledi.

Van'da yerel bir televizyon kanalının ​programına konuk olan Gülaçar, fahrilerle ilgili çalışmanın olduğu müjdesini vererek şunları söyledi: ​

FAHRİLERLE İLGİLİ ÇALIŞMA VAR​

''Bunun için bir çalışma var. Aslında bu arkadaşlarımız, burada çok fazla bayanımız da var. Fahri Kur'an Kursu öğreticileri olarak kesinlikle hak eden insanlar.​

Emekleri var, gayretleri var.
dinihaber.com Çok az bir miktar maaşla çalışıyorlar. Yani kadro onların analarının ak sütü kadar helal olan bir şeydir. ​

Hak ediyorlar, ciddi bir emekleri var bu insanların. Bunun bir çalışması var. Özellikle cumhurbaşkanımızın eşi muhterem Emine Erdoğan ile​ ilgili ziyaretler gerçekleştirildi farklı illerden. Bir çalışma var ama henüz ne kadar bir olgunluğa geldi bilmiyorum.

Bu arkadaşlarımız da ​güzel örgütleniyorlar, birbirleriyle irtibatlılar. Türkiye'nin her tarafından bize de zaman zaman mesela bütçe görüşmeleri olmasaydı heyet olarak​ Türkiye'nin çok farklı kentlerinden bize geleceklerdi. Biz de onları gerekli makamlarla görüştürecektik. Belki bu süreçten sonra yapacağız.''

 


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER