İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.7323
  • Euro döviz kuru 7.5451
  • 31-10-2019 21:26

Müftü Poçanoğlu,Hafızlar, ümmetin en şerefli evlatlarıdır

Konya İl Müftülüğü organizasyonunda İlçe Müftülüklerine bağlı Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan 204 erkek öğrenci için tertip edilen “Hafızlık İcazet Merasimi” yoğun bir katılımla Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonunda” yapıldı. Poçanoğlu; “Hafızlarımız bu ümmetin en şerefli evlatlarıdır.” dedi.

Müftü Poçanoğlu,Hafızlar, ümmetin en şerefli evlatlarıdır

Konya İl Müftülüğü organizasyonunda İlçe Müftülüklerine bağlı Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan 204 erkek öğrenci için tertip edilen “Hafızlık İcazet Merasimi” yoğun bir katılımla Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonunda” yapıldı. Poçanoğlu; “Hafızlarımız bu ümmetin en şerefli evlatlarıdır.” dedi.

Programa, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu,  bazı protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler, Kur’an kursu öğreticileri, öğrenciler ve aileleri ile davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu yaptı.  Konuşmalarının başında, hafızların yetişmesinde emeği geçen Kur’an kursu öğreticilerine, yöneticilerine, ilçe müftülüklerine, öğrencilerin ailelerine ve kurslarının inşasında maddi ve manevi destek veren hayır sahiplerine teşekkür eden Poçanoğlu, hafızların mezun olduğu Kur’an kurslarının isimlerini tek tek zikrederek şunları kaydetti: “Hafızlarımızın başta annelerine, babalarına ve ailelerine çok teşekkür ediyorum. Büyük gayretlerle, fedakârlıklarla çocuklarını Allah yolunda, Allah için Kur’an-ı Kerim-i hıfz etmek üzere kurslarımıza gönderdiler. Onlarda çocuklarının hafız olmalarında emek sarf ettiler, yoğun gayret gösterdiler.  Bu sebeple hafızlarımızın ailelerine de özellikle huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“KUR’AN TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİRMİŞTİR”

Poçanoğlu; “Allah sözün en güzelini, hidayet rehberi olarak ve bütün güzel söz söyleyenlere de meydan okuyarak Kur’an-ı Kerim-i indirmiştir. İnzalinden önce cahili bir hayat yaşayan hatta hiç bir şey okumamış kimseler, Kur’an’ın inzalinden sonra onun rehberliğinde yeryüzünün dâhileri, yeryüzünün en adil halifeleri, yeryüzünün en kahraman ve yeryüzünün alimleri haline geldiler. Hem çağında yaşayan çağdaşlarından daha şerefli ve daha üstün oldular. Hem de mahşere denk gelecek olan bütün insanlığın önünde örnekler oldular, önderler oldular, en şerefliler oldular. Bu ilahi vahiy sayesinde taştan daha sert olan kalpler yumuşamış, düşmanlığın yerini kardeşlik, zulmün yerini adalet ve ihsan almıştır. Bir kişi yani Rasulullah (sav) efendimiz ile ve tek bir kitapla tarihin akışı değişmiştir, dünya değişmiştir. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de Kur’an-ı ruh olarak niteler. Çünkü O bütün insanları cehalet ikliminden kurtarıp onlara, insanlığa hayat vermiştir. O Allah’ın sapasağlam kopmayan ipidir. O kendisine hiçbir zaman, indiği zamandan ve bütün zamanlardan kendisinde hiçbir eğrilik ve şüphe bulunmayan bir kitaptır.” şeklinde konuştu.

 

“MİLYONLAR TARAFINDAN EZBERLENEN TEK KİTAP KUR’AN’DIR”

“O öyle bir kitaptır ki, bütün zamanlarda tertemiz iyi terbiye görmüş üslup ve edasını üstadından almış, ağızlardan ağızlara çok sayıda hafız tarafından nakledilmiştir.” diyen Poçanoğlu; “Dünyanın bütün kitapları silinse yok olsa, kaybolsa artık o yok ve olmuş kaybolmuştur. Ama Kuran-ı Kerim öyle bir kitaptır ki silinse, kaybolsa... Hafızların hafızasında hemen o gün yeniden yazılacak bir kitaptır.  Çünkü Hz. Peygamber (S.A.S) efendimize indiği günden itibaren günümüze kadar yüzlerce, binlerce, milyonlarca hafız tarafından satır satır ezberlenen  tek  ilahi bir kitaptır. Hafızlarımız İslami ilimleri kuşanmak suretiyle tefsir, hadis, fıkıh gibi Kur-an’ın ahlakına da bürünerek yürüyen ve yaşayan hafızlar olacaklardır. Yürüyen ve yaşayan hafızlarımız olduğu müddetçe ümmet yeniden dirilecektir. Bu ümmet yeniden adaleti ve hakkı bütün dünyaya ve insanların kalbine yeniden yazacaktır. Hafızlarımız Rasulullah’ın müjdesiyle öyle bir taç giyecekler ki, o tacın nuru güneşten daha parlak olacaktır inşallah.” dedi. Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın ise; “Çok güzel bir törendeyiz. Töreni güzel kılan ise yapılan işten kaynaklanıyor. Bizim maddi dünyamızın ölçüsü ve standartları ile manevi dünyamızın rehberi olan Kur’an ile ilgi bir tören yapıyoruz. Bundan daha güzel bir tören olamaz. Bu tören Kur’an-ı hıfz eden elleri öpülesi kardeşlerimizin törenidir. Ben başta hafızlarımız olmak üzere onları yetiştiren öğreticilerimize ve ailelerine yürekten teşekkür ediyorum. “dedi.

 

“HAFIZLAR ALLAH’IN LÜTFUNA NAİL OLMUŞ ÖZEL KİŞİLERDİR”

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş ise; “Kur’an-ı Kerim-i bizzat kendi hayatında yaşayarak onun güzelliklerini gösterip ve bize örnek olan efendimize sonsuz salat ve selam olsun.  Peygamber efendimiz (s.a.s)’den Kur’an-ı Kerim-i alarak, ezberleyerek onu nesilden nesile aktardan bütün hafızlarımızı, âlimlerimizi, İslam büyüklerimizi ve şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Kur’an-ı Kerim-i baştan sona ezberleyerek sadırlarına alan değerli hafızlarımızı da huzurlarınızda tebrik ediyorum. Cenab-ı hak inşallah yüce kitabına layık bir şekilde ömür sürmeyi kendilerine nasip eylesin.  Hafızlarımız Allah’ın lütfuna nail olmuş özel kişilerdir. Sadırlarına almayı nasip ettiği Kur’an-ı kendilerine rehber edinmeyi, onun ahlakıyla ahlaklanmayı, onun yolunca yürümeyi kendilerine bir ömür boyu lütfetsin inşallah. Buradan onları hafızlığa yönlendiren ve hafız olmalarında büyük katkılar sağlayan, büyük bir heyecanla onların hafız olmalarını bekleyen ve onlar için büyük bir aşk ve heyecan yaşayan ailelerini de tebrik ediyorum.  Hafızlarımızın yetişmesinde emeği geçen, özveriyle onları çalıştıran, derslerini dinleyen ve onları hafız olarak yetiştiren hocalarımıza ise teşekkür ediyorum.” şeklinde belirtti.HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER