İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.2293
  • Euro döviz kuru 6.8564
  • 06-02-2020 21:10

Müftü Turan'dan din şarlatanlarına tepki

Bursa Müftüsü İzani Turan, sosyal meyda hesabından yaptığı açıklamada, din şarlatanlarına tepki gösterdi.

Müftü Turan'dan din şarlatanlarına tepki

Bursa Müftüsü İzani Turan, sosyal meyda hesabından yaptığı açıklamada, din şarlatanlarına tepki gösterdi.

Müftü İzani Turan, sosyal medya paylaşımında, "Ne hikmettir bilinmez (bilinir de bilinmez) bu ülkede, belki İslam ülkelerinde dinle-diyanetle ilgili gündem hiç bitmez. Bu iki alanla ilgili ahkam kesmeler, delil karartmalar, hakikati tersyüz etmeler, aleni düşmanlıklar, gizli ittifaklar, cahili saplantılar, batılı hak göstermeler, kafa karıştırmalar, dalalete hak kılıfı ile davetler, şeytanın bile hicap edeceği şeyhlik iddiaları, şeyh müsveddeleri, firavunvari ilahlık sevdasına kapılanlar, şarlatanlıklar, inançların sömürülmesi, manevi boşluk yaşayan biçarelerin temiz duygularını çıkarlara alet etmeler, mankurtlaştırma vs. Hep dini söylem kılıfı içerisinde; "zehiri altın kapla" sunma geleneğinin devamı olarak bugünlerde de revaçta. İşin tuhaf tarafı, iletişim, internet çağını yaşadığımız bir dünyada hala daha bu saçmalıklara kanan, aldananların olması. (Görülen uyduruk rüyalarla Allah'ın görülmesi, peygamberin, sazlı-cazlı ortamlarına rahmetle gelmesi gibi.) Rü'yetüllah gibi Cenab-ı Hakkın bilgi ve tasarrufunda olan meselelerle insanların zihin ve inanç dünyalarının kirletilmesini üç şekilde izah etmek mümkündür: 1) ya insanların dini duyguları kullanılarak menfaat devşirmek; 2) veya bu işe soyunanlar birilerinin maşasıdır, kullanılıyorlar; 3) veya haindirler. (Allah'a ve rasülüne harp ilan edenlerdir.) Allah'la, Allah'ın diniyle harbe cüret edenlerin akibeti ise, dünya ve ahirette rüsvaylıktır. 4)belki bir diğer ihtimal, bu işe soyunan meczuptur. Tabii burada da meczuba tabi olan akıl sahiplerinin acınası durumuna ne diyeceğiz? Sahih dinimizin, sahih kaynaklardan insanımıza aktarılması, anlatılması ve güzel bir üslupla sunulması gerçeğini ve bu husustaki ihmali ve vebalini de; tüm ilahiyat hocalarımız, Diyanet camiası olarak; (imam, müftü ve vaiz olarak) omuzlarımızda olduğu gerçeğini bir kenara not ediyorum. Çok çalışmamız lazım, konuşması gerekenler sustuğu müddetçe, bir takım din tacirlerinin ve çok affedersiniz, kelimenin tam anlamıyla şarlatanların neşv ü nema bulması kaçınılmazdır" dedi.


HABERE YORUM YAZIN
Ramazan Gür Ramazan Gür 07.02.2020

Hocam, yaptığınız açıklamalara çok teşekkür ederim. İlim ehlin elinden cehilin eline düşerse hurafe olur demiş atalarımız.Siz dinî tahsil yapmış insanların sesi şarlatanlardan çok çıkmadıkça bu millet uyanmaz.O yüzden müslümanın vebali büyük.İlmiyle â mil insanlara ihtiyacımız var,çünkü kendi yaşamadıklarını insanlara tavsiye edenlerin sözleri cemaate tesir etmiyor.

Uğur Uğur 17.02.2020

Allah razı olsun olsun hocam tam da düşündüklerimi dile getirmişsiniz. Bursa’da yaptıklarınızdan ziyadesiyle memnunuz, Allah yaptığınız hizmetlerinizi daim kılsın.

Ahmet Tokdemir Ahmet Tokdemir 24.02.2020

Allah razı olsun.Bu şarlatanlar aynı zamanda milleti tefrikayaya sürüklüyorlar.Ehli sünnet alimleri delillerle bunları etkisiz hale getirmelidir.Ehli sünnet kuvvetle savunulmalıdır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER