İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.2123
  • Euro döviz kuru 7.3230
  • HABERLER
  • MÜFTÜLÜK
  • Pazarcık'ta 'Camiler ve Din Görevlileri' Haftası ziyaretlerle başladı.
  • 04-10-2017 23:56

Pazarcık'ta 'Camiler ve Din Görevlileri' Haftası ziyaretlerle başladı.

Pazarcık'ta 'Camiler ve Din Görevlileri' Haftası ziyaretlerle başladı.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası”, Pazarcık’ta ziyaretlerle başladı. Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke genelinde her yıl 01-07 Ekim 2017 tarihlerinde kutlanan Camiler ve Din görevlileri Haftasında bu senede çeşitli etkinlinler icra edilecektir.Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 1986 yılından 2003’e kadar camiler haftası olarak kutlanmış olan etkinlik, 2003 yılından bu yana da camiler ve din görevlileri haftası olarak kutlanmakta, 2011 yılından bu yana da haftaya özel bir ana tema belirlenerek o tema çerçevesinde hafta kutlanmıştır. Mesela: 2011- “Cami ve Çocuk”, 2012- “Cami ve Engelliler”, 2013- “Cami ve Kadın”, 2014- “Cami ve Gençlik”, 2015- “Cami ve Namazla Arınma”, 2016 yılı içinde “Cami ve Kitap”2017 yılındaCami, Şehir ve Medeniyet konusu işlenecektir.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan ve teması “Camii, Şehir ve Medeniyet” olarak belirlenen “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”, Pazarcık’ta ziyaretlerle  başladı. Hafta içerisinde Pazarcık Kaymakamı Çağlayan AYDIN makamındaİlçe Müftüsü Ahmet Sevinç ve din görevlilerince ziyaret edildi.Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler hakkında İlçe MüftüsüAhmet Sevinç’den bilgiler alan Kaymakam Çağlayan AYDIN, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek din görevlilerinin Camiler ve Din görevlileri Haftasını kutladı.

 Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan ve teması “Camii, Şehir ve Medeniyet” olarak belirlenen “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”,hakkında ve hafta içerisinde yapılacak olan etkinliklerden bahsedildi.2017 yılında seçilen tema “ cami, şehir ve medeniyet”. Bu tema ekseninde caminin hayatın merkezinde olduğu, şehirlerin imarında ibadet mekânlarının ihmal edilmemesi gerektiği, gençlerimizin, çocuklarımızın camiyle buluşturulmasının önemli olduğu hususlarında bir takım etkinliklerimiz olacaktır.İslam’da hayatın, şehrin ve medeniyetin merkezinde cami vardır. Cami bireyin inanç dünyasından toplumsal ilişkilere, kulluk, sorumluluk ve güzel ahlak bilincinin oluşmasından hukukun inşasına, eğitimden iktisada, aileden çevreyle ilişkilere, hayatın bütün alanlarına yönelik değerlerin köklerinin birleştiği mekândır.1-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek camiler ve din görevlileri haftası münasebetiyle düzenlenecek etkinliklerde Camii, Şehir ve Medeniyet konusuna ağırlık verilmesi, cami ile kitapların buluşturulmasının öneminin üzerinde durulması ve hafta vesilesiyle her bir camimize mütevazı de olsa bir kitaplık/kütüphane kazandırılabilecek çalışmalara ağırlık verilmesi  için çalışmalar yapıldığı hakkında bilgi sunuldu. Diyanet İşleri Başkanlığıyayınlarından olan kitap sunuldu.Ziyaretlerde halkımıza ve esnafaDiyanet İşleri Başkanlığı yayınlardan kitaplar hediye edildi.

ResmiKurumları,hasta haneleri, Şehit ve Gazi aileleriniziyaret edeceğiz. 6Ekim Cuma günü ise Hutbe ve Vaazlarda Camii, Şehir ve Medeniyet konusu işlenerek, okunan hatiminduası  icra edilen programın sonunda yapılacaktır. Pazarcık Müftüsü Sevinç  yaptığı açıklama da Camilerimizin Âsr-ı Saadet döneminde olduğu gibi pek çok fonksiyon icra eden mekânlar haline getirilmeleri gerekir.Camiler gönüllerin kırıldığı yerler değil, kalplerin tamir edildiği, huzurbulduğu, kutsal mekânlar olmalıdır. Camilerimizin toplum içerisindeki yeri ve önemi çok yüksektir. Camiler kadın-erkek tüm müminlerin yeridir.Son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı  Kadın kardeşlerimizin rahatça ibadetlerini yerine getirebilmeleri için gerekli ortamı hazırlamada çok önemli adımlar atmıştır. Namazla dirilen ve arınan insanların artması için çalışmak çocuklara,gençlere camiyi sevdirmek, genç kuşakların cami ile irtibatını kolaylaştıran bir gönül diline sahip olmak bizlere düşmektedir.

Bu vesileyle01/07.10.2016 tarihleri arasında kutlanılan Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın hayırlaravesile olmasını ve Diyanet Camiasına ve din gönüllülerine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Camilerimize hizmeti geçmiş ve dâr-ı bekâya irtihal etmiş bütün kardeşlerimize Yüce Rabbimizden rahmet, hayatta olanlara sağlık ve huzur diliyorum. Rabbimiz gönüllerimizi, zihinlerimizi, bedenlerimizi camiden ayırmasın. Şehadetleri dinin temeli olan ezandan bizleri mahrum bırakmasın.” DediHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER