İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 5.9333
  • Euro döviz kuru 6.6158
  • 16-06-2018 18:46

Şevval Orucu

Mübarek Ramazan-ı Şerif Ayı bitti Şevval Ayına girmiş bulunmaktayız. Bu ayda tutulması sünnet olan 6 günlük oruç hakkında sizlere bilgi vereceğiz inşaAllah.

Şevval Orucu

Hadis-i Şerifte rivayet edilmiş ki: “Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevval ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur.” Riyazüs  Salihin, Ramazan’ı müteakip Bayramın birinci gününden sonra Şevval ayı içinde altı gün oruç tutmak sünnettir.
 
Şevval ayında tutulması sünnet olan 6 gün orucu, sünnet veya kaza niyetiyle de tutulabilir. Ancak hem kaza hem de sünnet orucu, niyeti beraber getirmek olmaz. Ayrı ayrı tutulabilir.
 
Altı günlük orucun hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur. Aralıklarla da tutulabilir. Şevval ayında tutulacak altı günlük oruçla, bir yıl oruç sevabı kazandırır.

 

Mübarek Ramazan-ı Şerif Ayı bitti Şevval Ayına girmiş bulunmaktayız. Bu ayda tutulması sünnet olan 6 günlük oruç hakkında sizlere bilgi vereceğiz inşaAllah.

1- Şevval Ayında 6 Gün Oruç Tutan 1 yıl Oruç Tutmuş Gibidir

 

Yanlış görmediniz Ramazan’dan sonra Şevval Ayında 6 gün oruç tutan müslüman tam 1 yıllık oruç sevabı kazanmış oluyor.

Efendimiz’in aleyhissalatu vesselam bir Hadis-i Şerif’i şöyledir:

“Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki bir yıl oruç tutmuş olur.”

(Müslim,Sıyâm, 204; Tirmizi,Savm,53)

Ebû Saîd-i Hudri radıyallahu anh‘dan rivayetle Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Allah yolunda bir gün oruç tutan hiç bir kul yoktur ki, o gün sebebi ile Allah onun yüzünü yetmiş sene cehennemden uzak etmesin”

(Müslim, Siyam, 31).
2- Amelin Kabul Olmasının Alameti

Namaz Kötülüklerden Alıkoyar

Alimlerimize göre salih bir amelin kabul olmasının alameti peşinden gelen salih ameldir. Dolayısıyla Ramazan’dan sonra tutulan bu 6 gün oruç inşaAllah Ramazan’da tuttuğumuz orucun kabul olduğuna alamettir. Yahyâ b. Mu’âz er-Râzî der ki:

“Kişi diliyle tevbe-istiğfar ettiği halde kalbinde günah işleme azmi varsa ve Ramazan’dan sonra günaha dönerse bilsin ki, orucu reddolunmuş, kabul kapısı yüzüne kapatılmıştır.”

Ankebut Suresi 45. Ayette geçen ” Çünkü namaz hayasızlıktan/utanmazlıktan ve kötü sayılan şey(ler)den alıkoyar.” ifadesi de bizi namazımızın kabul olup olmadığını anlamaya bir ipucudur. Çünkü namazımız kabul oluyorsa hayatımızda fahşa ve münker olmamalıdır.
3-Nimete Şükür

Dua ve Şükür

Allah nasip etmeseydi, güç kuvvet vermeseydi kimse Ramazan orucunu tutamazdı. Bu nimete şükür olarak tuttuğumuz oruca 6 gün daha eklemek çok önemlidir. Büyük zahid Vüheyb b. el-Verd:

“Amellerin sevabı hakkında kendisine sorulan bir soruya şöyle cevap vermiş: “Amellerin sevabını sormayın; salih amel işlemeye muvaffak kılınan kimsenin eda etmesi gereken şükrü sorun.”

(İbn Receb, Letâifu’l-Me’ârif, 395.)
4- Eksikliklerin Tamamlanması

 

 Allah kendisinden razı olsun. Amin. Şevval Ayının miladi takvime göre 13 Temmuz bittiğini hatırlatırız. Fi Emanillah.

Alimler şöyle diyorlar:
 
Bir Müslüman otuz günlük ramazan orucuna ilaveten şevval ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş olmaktadır. Bu otuz altı gün, hadiste ifade edilen on sevap ile çarpıldığı zaman 360 gün elde edilir. Böylece kamer ay hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olur.
 
Yani bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi manevi bir kazanç elde edebilir. Ramazan ayı içinde tutulamayan oruçlar, önce bu borç olanı tutmak daha iyi olur.
 
Şevval ayı ile ilgili çok önemli bir başka hususu da burada vurgulamak isterim, şöyle ki: Halk arasında yaygın ve batıl bir inanç var, Şevval ayında iki bayram arası nikah yapılmaz deniliyor. Bu yanlış anlayış bundan da ileri gelmiş olabilir. Bayram cuma gününe rastlarsa, bayram namazı ile cuma namazı arası iki bayram namazı arasıdır. “Böyle dar bir vakte nikahı sıkıştırmayın, nikahınızı iki bayram namazı dışında yapın,” denilmiştir.
 
Ramazan ve Kurban Bayramı arası gibi geniş bir zaman varken, uğursuz sayılarak, iki bayram arasında nikah kıyılmaz demek, tamamen batıl bir itikattan ibarettir.  İslamiyet’te de ters düşmektedir.
 
Aişe (ra) validemizin nikahı Şevval ayında kıyılmıştır. Mademki Aişe validemizin nikahı Şevval ayında kılınmış, Müslümanlar da bu ayda düğünlerini yapsınlar. Bu niyetle kıyılan nikah ve yapılacak düğünler inşallah hayırlara vesile olur.

 

 Etiketler: Şevval Orucu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER