İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 4.0635
  • Euro döviz kuru 4.9232
  • HABERLER
  • SENDİKA
  • Diva Sen,Başkanlık Sistemini ve Yeni Anayasa'yı destekliyoruz
  • 10-01-2017 19:12

Diva Sen,Başkanlık Sistemini ve Yeni Anayasa'yı destekliyoruz

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ,"Başkanlık Sistemini ve Yeni Anayasa'yı destekliyoruz"dedi

Diva Sen,Başkanlık Sistemini ve Yeni Anayasa'yı destekliyoruz

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ açıklamasında şu ifadelere yer verdi
"Şüphesiz yeryüzü coğrafyasındaki  devletlerin yönetim biçimi aynı değildir. Kimi devletler krallıkla, kimisi parlamenter sistemle, kimisi halifelikle, kimisi yarı başkanlık ve başkanlıkla, kimisi de adı belli olmayan yönetim biçimi ile yönetilmiş ve yönetilmektedir. Devlet olarak bizim yönetim şeklimiz ise, parlamenter sistem yani çok partili demokratik cumhuriyet yönetimi. 
1923 yılında temeli atılan  Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bu zamana dek yönetim biçiminde herhangi bir değişiklik olmamıştır.   Millet olarak geçmişimiz halifelik ile yönetilmiştir.  Zira Osmanlı imparatorluğunda padişahlar aynı zamanda halife idi. 
 
Şurası hepimiz tarafından çok iyi bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devletinde asla rejim sorunu yoktur. Rejim sorunu 1923 yılında tamamen  bitmiştir. Cumhuriyet milletimizin en kıymetli kazanımıdır. Ülkemizin rejimi de demokratik bir Cumhuriyettir. 
 
1982 Anayasası sistem karmaşası içeren bir Anayasadır. 2007 referandumunda millet iradesini ortaya koymuştur.   Yürütmeyi iki başlı olmaktan kurtarmanın tek çaresi de Başkanlık Sistemidir. Başkanlık sistemi  gelecekte muhtemel devlet krizini ortadan kaldıran bir sistemdir. Söz konusu sistem yargı bağımsızlığını  ve tarafsızlığını güçlendirecek, koalisyon dönemi tamamen kapanacaktır. Çünkü koaliysonla hükümet idaresi her alanda halkımızın endişesini artırmakta, bir sürü olumsuzluklara sebebiyet vermektedir.  İstikrar ve güvenin olduğu ülkede halk kendisini huzurlu hisseder. Sonuçta ülkemizin milli menfaatleri doğrultusunda her alanda yatırım artar.
 

Gelinin durum itibariyle itibariyle mevcut sistem tıkanmıştır. İhtiyaçlara cevap veremez hale gelmiştir. En basitinden, on yıllarca ülkemizi meşgul eden terör olayları ve devlet içerisinde illegal yapıları bertaraf etmede muvaffakiyetler elde edilememiştir. Mevcut sistemin acizligi olsa gerek, milli ve manevî konularda siyasi gruplar sadedinde bir araya gelme ve ortak noktada buluşma erdemliliği elde edilememektedir.  Oysa, 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası yapılan yenikapı içtimaı bunun fevkalâde yapılabileceğini göstermiş ve ispat etmiştir. Mevcut sistem dolayısıyla olan ve olası tüm muhalefetlikler ülke menfaati adına değil mensubu bulundukları siyasi parti aleyhine tercihte bulunulmaktadır. Bu da coğrafyamızda bir arada yaşama kültürünün kaybedildiginin bir neticesidir.
 
Sonuç olarak ülkemizin milli birlik ve beraberliği için, daha müreffeh yarınlar için, kalkınması  atılacak her türlü adımları destekliyoruz."dedi

 
 


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısını;