İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 5.3751
  • Euro döviz kuru 6.0820
  • 05-12-2017 19:09

Fahri Öğreticiler ve Vekil imamların Zor Durumda

Kadro beklentisi içinde olan Vekil imam-Hatip ve Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerinin beklediği müjdeli haberin torba yasasında yine çıkmadı .hayelleri başka bahara kaldı...Haber Merkezimize gelen bir e-postada;"gözyaşları içinde sıkıntılarını anlatarak yardım istiyorlar. Adeta boşanmanın eşiğine gelen din görevlilerimiz var." denildi. Bu içler acısı durum karşısında yüreğim sızlıyor, ama elimden gelen bir şey yok, dedi. Taşerona kadro için bekleyişini sürdüren işçilere müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Yaptığı açıklamada taşerona kadro konusunda detaylar paylaşan Erdoğan, mevsimlik işçiler, 4/C ve 4/B konusunda da açıklamalarda bulundu. İşte taşerona kadro konusunda son gelişmeler.

Fahri Öğreticiler ve Vekil imamların Zor Durumda

Çalışma Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, Taşeron düzenlemesi, özel bütçeli 69 kurumu kapsamayacaktır.Diyanet İşleri Başkanlığı yok...

Taşeron işçilerin kadro bekleyişi için son dakika açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taşerona kadro konusunda yaptığı açıklamalarda yapılan düzenleme hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, şunları söyledi:

900 bin çalışanımızı ilgilendiren, kamuoyunda taşeron olarak bilinen düzenleme konusundaki düzenlemeye değinmek istiyorum.

Kamudaki 450 bin ile belediyelerdeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekkülerine istihdam edilecekler.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN ÇALIŞMA SÜRESİ UZATILACAK

23 bin kişi olan mevsimlik işçilerin 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek.

4/C statüsünde çalıştırılan kardeşlerimiz de 4/B statüsüne kaydırılıyor. Bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz.

ÇALIŞMA BAKANI SARIEROĞLU'NDAN DA TAŞERON AÇIKLAMASI

Öte yandan Erdoğan'ın açıklamalarının hemer ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da Twitter üzerinden taşeron işçi düzenlemesinin detaylarını açıkladı

 

Kadro beklentisi içinde olan Vekil imam-Hatip ve Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerinin beklediği müjdeli haberin  torba yasasında  yine çıkmadı .hayelleri başka bahara kaldı...Haber Merkezimize gelen  bir e-postada;"gözyaşları içinde sıkıntılarını anlatarak yardım istiyorlar. Adeta boşanmanın eşiğine gelen din görevlilerimiz var." denildi. Bu içler acısı durum karşısında yüreğim sızlıyor, ama elimden gelen bir şey yok, dedi.

Başka bir epostada:

“Vekil din görevlileri ve Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri, kadro talepleriyle ilgili Torba Yasa’dan beklenti içerisindeydiler. Ancak Torba Yasa’dan bir şey çıkmadı. Konuyla ilgili başka bir çalışmada yok.  Bugüne kadar umutlu bekleyişlerini sürdüren Vekil ve Fahri’ler, her platformda başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere yeni hükümet’e güveniyorlar ve kendilerini çaresizlik içinde bırakmayacaklarını söylüyorlardı. Ne var ki, umutlar suya düştü. Kış gelip kapıya dayandı. Görev süresi dolan Vekil ve Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri başka işler aramaya başladılar. Ev eşyası taşıyan, ayakkabı boyacılığı yapan, garsonluk gibi aklınıza gelen tüm işlerde çalışmaya başladırlar. Öyle ya durulacak zaman değil. Zaman her zamankinden daha fazla çalışma zamanı; barınma, giyim, ısınma, gıda, eğitim ve sağlık harcama giderlerinin karşılanması gerekiyor. Bu ihtiyaçların karşılanması içinde bu kış hangi iş olursa çalışmak zorundalar.

Aylardır Vekil İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerine kadro verilmesi için çalıştık. Sayın Başbakanlık Makamı başta olmak üzere, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na kadar bu konunun önemini arz ettik. Bu konunun aileleri olumsuz etkilediğini, işten atılan din görevlilerinin perişan olduklarını, yeni bir iş hayatının onları olumsuz etkilediğini, çevrelerinde ve hatta aile içinde bazı problemler yaşandığını, bu olumsuzluklardan en çok çocukların etkilendiğini ilgili kurum ve kuruluşlara ilettik ve basın açıklamalarımızla ifade ettik. Basın açıklamalarımızla gündemde tutarak bu konunun öneminin anlaşılmasını istedik. Ama gördüğümüz o ki, kadrosuz çalışan din görevlilerine kadro verilmesini istemeyen bir kesim var.

Vekil ve Fahri’lerin umutlarıyla oynayarak onları yetkili sendikanın kucağına atmak isteyen bazı küçük çaplı dernekler, güya Vekil din görevlilerinin lehine çalışıyor görüntüsü altında kendi reklamlarını yaparak egolarını tatmin ettiler.

Vekil din görevlilerinin kadro sorunlarını çözemeyen yetkili sendika görevlilerinin vicdanları rahat mı? Hakkını aramak isteyen din görevlilerini bir takım suçlamalarla korkutan ve sindiren yetkisiz küçük çaplı başkanların vicdanları rahat mı? Vekil İmam-Hatip ve Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri kendilerine yalan söyleyen ve kandıranlardan hesap sormalıdır. Bu işin ciddi bir iş olduğu, mağduriyet yaşayanların duygularıyla ve umutlarıyla oynamanın ahlaki ve vicdani hiçbir yönünün bulunmadığı bilinmelidir. Sendikacılığı da dernekçiliği de ehil nitelikli insanlar yapmalıdır. Koltuğunu korumaya çalışanlar, camiamızın üzerinden nemalanmaya çalışmasınlar. ‘Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.’ İşte Torba Yasa sizin mumunuzu söndürdü. Herkes yapabileceğinin sözünü versin. Yapamayacağı işlerin sözünü verip din görevlilerinin hayallerini çalmasınlar, umutlarını söndürmesinler.”HABERE YORUM YAZIN
 Hatice durmus Hatice durmus 07.12.2017

Cimer e yazın sorunları ve kadro taleplerini. Sınavla Fahri öğretici olarak çalışıyoruz,taşeron çalışan hiç kimse sınavla işe gitmemiş. Adaletmi bu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER