İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.2123
  • Euro döviz kuru 7.3230
  • 12-10-2017 16:41

İŞKUR İmamlarına Kadro...

Yaklaşık 5 bin geçici imam yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ı ziyaret etti. Bozdağ ve Ünal, bayram soması yeni atanacak Diyanet İşleri Başkanı’nın sorunu çözeceği sözünü verdi.

İŞKUR İmamlarına Kadro...

Vekil ve fahri din görevlilerinin mesleki açıdan kadrolu din görevlilerinden hiçbir farkı yok. Kadrolular gibi sınavla göreve başlıyorlar. Yeterlilikleri var. Aynı çatı altında kadroluların yararlandığı gibi; idari, mali, hukuki, sosyal imkânlardan yararlanamıyorlar.   Bu adil değil. Vekil İmam-Hatip ve Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri asıl meslek grubu elemanlarındandır. Diyanet’te geçici olarak çalışanlar her ne kadar işçi statüsünde değillerse de yıllardır kadro bekleyişlerini umutla sürdürüyorlar. ....
 
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İŞKUR’a bağlı olarak çalıştırılan imamların istihdam sorununu meclise taşıdı. Konuyla ilgili soru önergesi veren Akçay 4 bin 995 geçici imama kadro verilmesi gerektiğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İŞKUR’a bağlı olarak çalıştırılan imamların istihdam sorununu meclise taşıdı. Konuyla ilgili soru önergesi veren Akçay 4 bin 995 geçici imama kadro verilmesi gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca geçici imam hatip olarak göreve başlatılıp daha sonra camilerde temizlikçi yapılan imamların sorunları meclis gündemine geliyor. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesiyle yaşanan sorunları gündeme getiriyor.

 12 Mayıs 2017’de "İl Müftülükleri bünyesinde boş bulunan imam hatip kadroları için geçici cami görevlisi" için açılan sınavla göreve başlatılan ancak daha sonra İŞKUR’a bağlı Toplum Yararı Programına kaydırılan ve temizlikçi yapılan imamların sorunlarına MHP ses verdi. Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın soru önergesi imamların yaşadığı sorunları gözler önüne serdi.

 Önergesinde 15 Mayıs 2017-17 Mayıs 2017 tarihleri arasında il müftülüklerince ilana çıkıldığını, 23 Mayıs 2017 tarihinde mülakatlar gerçekleştirildiğini, 25 Mayıs 2017 tarihinde görevlendirilen isimler açıklandığını ve 26 Mayıs 2017 tarihinde sözleşmelerin imzalanarak geçici cami görevlilerinin vazifelerine başladığını belirten Akçay bu yolla 4 bin 995 münhal imam hatip kadrosuna geçici cami görevlisinin istihdam edildiğini ifade etti.

 Geçici cami görevlilerinin vazifelerinin 10 uncu gününde cep telefonlarına gönderilen bir mesajla İŞKUR’a bağlı olarak “Toplum Yararına Hizmet Programı”na kaydırıldıklarını ve resmiyette “temizlik işçisi” olarak istihdam edildiklerini belirten Akçay Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ilanen duyurduğu sınav ve iş şartlarına aykırı olan bu uygulama ile geçici cami görevlisi olarak görevlendirilen ancak temizlik işçisi olarak işe başlatılan 4 bin 995 kişinin mağdur edildiğine dikkat çekti.

 Akçay’ın önergesinde yer verdiği sorular şöyle:

"Geçici cami görevlisi olarak görev yapan 4 bin 995 kişinin Toplum Yararına Hizmet Programı çerçevesinde istihdam edilecekleri süreye ilişkin bir kısıtlama var mıdır; varsa bu kişilerin görevlerine ne zaman son verilecektir? Geçici cami görevlisi olarak göreve başlatılan 4 bin 995 kişi ilanlarında belirtilmemesine rağmen İŞKUR aracılığıyla toplum yararına hizmet programında görevlendirilmelerinin sebebi nedir? Söz konusu kişilerin mağduriyetlerini gidermek için yapılan veya yapılacak olan çalışmalar nelerdir? Geçici cami görevlisi olarak çalıştırılan 4 bin 995 kişi ile sözleşme yapılacak mıdır yada bu kişilere kadro verilecek midir?"

*****

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 25 Mayıs’ta geçici imam hatip olarak işe aldıklarını, camilerde temizlikçi olarak çalıştırmak istediği ortaya çıktı. 4 bin 995 geçici imam, işe başladıktan kısa süre sonra cep telefonlarına müftülüklerden gelen kısa mesaj ile İŞKUR’a bağlı Toplum Yararı Programı’na kaydırıldıklarını öğrendi. İmamlar “Bizi oyuna getirdiler”, “Diyanet bizi kandırdı” ifadeleriyle tepki gösterdi.

TEMİZLİK İŞÇİSİ İMAMLAR

Sözcü‘den Kamil Elibol‘un haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı, 12 Mayıs’ta “İl Müftülükleri bünyesinde boş bulunan imam hatip kadroları için geçici cami görevlisi” sınavı açtı. 2016’daki KPSS’den 50 ve üzeri puan alan imam hatip lisesi mezunları başvuru yaptı. Mülakattan 70 ve üstü puan alan 4 bin 995 kişi de köy camilerinde imam-hatip olarak görevlendirildi. Fakat 25 Mayıs’ta işe başlayan imamlar, kısa süre sonra İŞKUR’a bağlı ‘Toplum Yararı Programı ile camilerde temizlik görevlisi yapıldı.

İmamlar, “Diyanet bizi imam hatip diye kandırıp camilere temizlikçi yaptı. Şimdi İŞKUR üzerinden temizlik görevlisi maaşı alıyoruz” dediler. Bu kişilerin maaş bordrolarına da meslek adı olarak, “temizlik işçisi” yazıldı. Yaklaşık 5 bin geçici imam yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ı ziyaret etti. Bozdağ ve Ünal, bayram soması yeni atanacak Diyanet İşleri Başkanı’nın sorunu çözeceği sözünü verdi.HABERE YORUM YAZIN
4b 4b 13.10.2017

kadrolular gibi mi sınavla başlıyor? DHBT den 50 60 almış normale alım olsa girmesi imkansız kişiler nasıl oluyoda kadrolu gibi atanıyor? Asıl kadrolu gibi atanan 4b liler duruken işkur saçmalığına kadro gelirse sınava giren 250 bin insanın vebali kime?

saçmalık saçmalık 13.10.2017

ya işkurluya kadro geldimi diğer kurumların bünyesinde çalışan kişiler kadro istemez mi? Nerde adalet o zaman? Herkes girsin genel sınava atansın yok öyle beleş kadro. Kaç kişi işkurda köyde çalışıyor. Bunlara kadro geldimi nereye gelcek bulunduğu yere. oldu 5 10 sene olmuş adam köyden gelemesin dünkü eleman merkez de oh.

Iskur ımam Iskur ımam 17.10.2017

Efendiler dhbt puanım 78,5 sınava girip mulakattan 92 puan aldım ezberden yuzune okumadan ve ceaıtlı fıkıh sorularına muhatab olarak suan da takrıbı 5 ayı gecgın caamıde ımam hatıplık yapmaktayım (ustelık bır ay ne sıgortam nede maasım yatmadı) tıpkı kadrolu ımam gıbı o halde benı temızlık ıscısı olarak gosterıp sonradan ıskur muhabbetını cıkarıp bu sekılde istihdam ne kadar dohrudur diyer ıskur kapsamın da ıse alınanlardan kpss dhbt puanı istenıp bırde soLu mulakata sokulup ıse alınıyor lar sa onlarda ıstesın kadro amma lutfen herkezın hakkını teslim ediniz kadrolu olmak için kadroyu hak edenlerın onune gececek idiysem bende teslim edeyıö fahri ve vekil kardeslerımızde hakedıyor bende evvelden vekıllık yaptım amma bunu mahfettıler vekıller cok daha ıyı bızım durumumuza gore

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER