İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 7.2899
  • Euro döviz kuru 8.5298
  • 05.06.2019
Ahmet  Bulut

Ahmet Bulut

Gerçek Bayramlara Doğru

Bayram,toplu sevinç,surur,ferah, mutluluk ve huzur günlerimizdir.
Bayram,vuslat, kavuşma,bir araya gelme ve kaynaşma fırsatıdır.Gönüllerin tutuştuğu,husumetlerin,ihtilafların unutul duğu Rahmanî ziyafet sofralarıdır.Sevenlerin sevdiğine kavuştuğu,çocukların,gençlerin,akraba,arkadaş,komşu ve aile dostlarının,açıkcası genç-ihtiyar bütün mü'minlerin camilerde,evlerde,mahallelerde,dost meclislerinde hasretle bir araya geldiği,ikram ve muhabbet halkalarında buluştuğu zaman dilimidir.Telaş,özlem ve heyecanla gurbetin akın akın sılaya taşındığı,sevdiklerini bekleyenlerin,sağ-salim kavuşabilmek için buğulu gözĺerle, ellerinin Yüce Allah'a açıldığı vuslat günleridir.
Huzurlu Ramazan Günlerinin sonunda,
"Bu günlere eriştirdin,
Vuslat ile buluşturdun,
Bayramına kavuşturdun,
Şükrânımı kabul eyle" diyerek Allah'a şükrettiğimizDua,niýaz ve hamdetme günlerimizdir.
Dostların hasret ve özlemle Sılada sevdikleri ile buluştuğu,sarmaş-dolaş olurken,sevinç göz yaşlarının yanakları ıslattığı sevme, sevilme ve sevinme zamanıdır.
Eli öpülesi,Şefkat Abidesi Ana-baba,dede -Nine Yaşlı ve Hastaların ziyaret edildiği,ellerinin öpülerek hayır dualarının alındığı Vefa ve Şükran Günleridir.
Cennet Reyhanı,Gelecek ümidi Çocukların daha çok sevildiği ve hediyelerle sevindirildiği Sevgi şölenleridir.
Bayram Günlerinde,Gönül Gümrüklerine giriş vizesiz ve ücretsizdir.Başta Camiler olmak üzere,evlerde,mahallelerde ziyaret yerlerinde hep sevgi pazarları kurulur,sevgi alınır,sevgi satılır.Özellikle,garip,yetim ve kırık gönüllülere,
"Güzel söz sadakadır.(1) buyuran Rahmet Elçisi'nin(s,av) insanlığa hediye ettiği sevgi,şefkat ve merhameti ve mü'min cömertliği ile kucak açılır.Gönüller yapmak gönüllere girmek
bu günlerin en hünerli ve Rızayı Bariye en uygun insanî ve İslamî davranış zerafetidir.
Bayram aynı zamanda Paylaşmadır;
Malımızı fakir,yetim,yoksul ve ihtiyaç sahipleri ile paylaşarak solgun Yüzlü ve kırık gönüllülerin de bizimle Bayram yapmalarını sağlamalıyız.
Sevgi,muhabbet ve hoşgörüyü paylaşarak da, aramızdaki kin,husumet,dargınlık ve ayrılıkları ortadan kaldırıp, yıkılan Gönül Köprülerini imar etmeliyiz
Kindarlıkla,dindarlığın bir arada olamıyacağını,birbirimize sü rekli hasım gibi değil,Yüce Dinimizin bize emrettiği Hısım gibi,Din Kardeşi gibi uyumlu,geçimli olmayı Bayram Günlerinde daha çok hissetmeli ve yaşamalıyız.
Bizi Allah'ın Rızasına ve "Size selam olsun.Tertemiz oldunuz,Haydi ebedî kalmak üzere buraya-Cennet'e-giriniz"
(2)İlahi müjdesi ile haber verilen Cennet Bayramına kavuşturacak kulluk bilinçi ve mü'min duyarlılığı budur.
Bu duygu ve temennilerle bütün eş dost,akraba arkadaş
Hoca ve din kardeşlerimizin Ramazan Bayramını tebrik ederim.
Daima birlik isteyen gönüllerimize birlik,dirlik isteyen ailelerimize dirlik,Cennet Vatanımızın her köşesine huzur,birlik,bereket,rahmet,emniyet vermesini ,Ülkemizdeki gariplerin ahının,dünyadaki Mazlum,yoksul tüm Din Kardeşlerimizin feryadının duyulması ve dinmesini ,Aziz Şe hitlerimizin ve tüm geçmişletimizin ruhlarının Şâd olmasını Allah 'tan niyaz ederim.
Değerli Dostlar,Hayatınız Bayram, Bayramınız da mubarek olsun.Hoşca kalın.

Dipnotlar:
1-Buhari,cihad 72,128.
2-Zümer 39/73.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.