İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.8570
  • Euro döviz kuru 7.7820
  • 24.05.2019
Ahmet  Bulut

Ahmet Bulut

Mü'min Duyarlılığı İle İnfak Yarışı

İnfak; Allah'ın rızasını kazanmak için,ķendi émeği ve alın teri olan heĺal kazancından muhtaçlara, ihtiyaç sahiplerine vermek,harcamak veya sarfetmektir.
Ŕamazan Mektebinim Finali Kur'an ve mağfiret gecesi olan Kadir Gecesinin bereketine, Bayramın sevinç,huzur kaynaşma Atmosferine kavuşma heyecanını yaşarken,muhtaçlara yardım etmenin ,yufka yürekli olmanın ve cömertliğin en doruk noktasında olmalıyız.
Herşeye,heryere dokunan şiddetli rüzgar gibi diğer aylardan daha cömert olan,her gönüle girmeye, her yetimi görmeye,her ihtiyaç sahibine vermeye çalışan Allah Rasülünün cömertliği bize örnek olmalıdır.
İnfak, "başımın,gözümün sadakası olsun veya malımın ,sağlığımın zekatı olsun" düşüncesi ile fakirin eline birkaç kuruş tutuşturmak,ufak tefek gıda paketi vermekten ibaret değildir.Hele hele,modeli geçmış, kullanma tarihi bitmiş eski ve kalitesiz maĺlari Ramazanda fakire vererek elden çıkarma da değildir. Halkımız arasında kullanıla "Zekat Keçisi"tabiri sürünün zayıf,cılız,uyuz hasta ve çelimsız keçisini zekat veya hayır olarak elden çıkarmanın doğru olmadığını belirtmek ıçin söylenmıştir.
Yüce Allahın en hoşuna giden infak,malın en güzel, temiz, ve değerlisinden verilenidir.
Kur'anı Kermde;" .Sevdıgınız şeylerden Allah yolunda harcamadıkça asla iyiliğe erişemezsiniz.Her ne harcarsanız Allah onu bilir."(1)buyurulur. Farz olan Zekatı,gönüllü olarak verilen her türlü hayrı açık ve gizlı yaparken bu şuurda olmak gerekir.
İşte,Zekat,sadaka ve her çeşit hayır İnfak kapsamında olup mükafatı çok büyüktür.;
"Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu,yedi başak veren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir.Allah dilediğine kat kat verir.Allah lütfu geniş olandır,hakkıyla bilendir."(2)

Gelin,gölgesi üzerimize düşen Kadir Gecesiñi ve Bayramı
beklerken, mü'min duyarlılığı ile infak muhasebesi yapalım;
Mubarek Ramazan İkliminde,ferasetle,Allahın Rızasının kırık gönüllere girmekle kazanılabileceğini düşünerek kırık gönüllere girebildik mi?Yetimlerin Arşı titreten ahını,faķırlérin,yoksulların feryadını,çaresizce çırpınan borçluların göz yaşını dindirebildik mi?Çevremizdekı Gariplerin çeteledini tutabiliyormuyuz?Mahalle Bakkaĺının Alacak Defterinden borcunu ödeyemediği için yolunu değiştiren yoksulların borcunu gizlıce sildirebildik mi?
"Komşusu aç yataken,geceyi tok geçirenin kamil mü'min olamıyacağını(3).haber veren,"müslümanların derdi ile dertlenmiyen bizden değildir"uyarısında bulunan Rahmet Elçisi'nin İkazlarını,İnfak,İkram,Zekat,Sadaka,paylaşma, Yardımlaşma,Dayanışma ve Kaynaşma Ayı Ramazanda ne kadar gerçekleştirebildik.?
Malımıza karışmış fakir yoksul hakkı olan Zekatı, alacağımızı hesaplar gibi kuruşu kuruşuna ödeyerek malımızı kul hakkından temizleyebildik mi?.
Bir bakıma İnfak, paylaşmadır,karşılıksız,cömertçe,severek isteyerek,riyasız,gösterişsiz ,bir ibadet bilinci ile verebilmektir.Düşenin elinden tutmak,fakire aş, işsize iş,hastaya ilac,çaresize çare olmaktır.Hatta,İnfak sadece malımızı değil,sahip olduğumuz güzel ahlak ve zerafetimizi de çevremizle paylaşmaktır.
Ganimet taksimine yetişemediği için üzgün,çaresiz kendisine gelen Bedeviye,"Üzülme,Neye ihtiyacın varsa Medine Çarşısına git,al,almak senden,ödemek benden"diyen Rahmet Peygamberinin duyarlılığı ile fakir,yetim ve yoksula kucak açabildik mi?Çaresizlere ümit,çare ve moral olabildik mi?
Aslında infak bütün müslümanları kapsamaktadır.Bu sebeple,bollukta verebilmek bir fazilet olduğu gibi,darlıkta verebilmek de bir erdemliliktir.Kur'an-Kerimde Medineli Ensar'ın Îsârı yani kendileri ihtiyaç içinde olmalarına rağmen Mekkeli Muhacirleri nefislerine tercih etmeleri övülmektedir.
(4).
O halde,başta Ülkemizdeki İhtiyaç sabipleri olmak üzere,Islam Coğrafyasında çaresızlik içinde çırpınan, fakirlik,aclık,kuraklık,hastalık,sefalet ,çile çeken dindaşlarımızın, Doğu Türkistanlı,Arakanlı,Filistinli,Afrika lı,Bengaldeşli,Filistinli Kardeşlerimizin yardımına koşmalıyız,
Bizden ýardım,ilgi ve dua bkleyenler için,ürperen kalbimiz,
Sızlayan yüreğimiz,buğulanan,yaşaran gözümüz olsun .Mü'min duyarlılığı bunu gerektirir.

Dipnotlar:
1-A.imran 3/92.
2-Bakara 2/261
3-Buhari,Edeb-ül müfred 52.
4-Haşr 59/9.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.