İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.2271
  • Euro döviz kuru 6.8536
  • 14.12.2019
Ahmet  Bulut

Ahmet Bulut

Toplumun Düzelmesinde Maneviyatın Önemi

Fert,aile ve toplumun ıslahı,düzelmesi,zararlı ve kötü alışkanlıkları bırakıp her türlü yararlı ve güzel davranışlara yönelebilmesi,neticede birlikte yaşama bilincine ulaşarak mutlu olabilmesi için, sadece ve sadece yazılı beşerî kurallar,kanunlar yeterli olamamaktadır.
Halkın ve Hâlık'ın (Yüce Allah'ın) hoşnud ve razı olacağı İnanç ve Ahlakî Faziletlere,Toplumun her kesiminde nefisleri teskin eden,nesilleri ıslah eden,fertleri birlikte yaşama bilinci
ne ulaştıran manevi davranış zerafetlerine de şiddetle ihtiyaç vardır.
Atalarımız,"Kanunlar(sadece)satırlarda değil,Sadr'larda (yani kalblerde,göğüslerde) da olmalıdır"derken,Kalblerdeki imanın insanları dizginleyen,her türlü kötülük ve taşkınlıklara karşı koruyan manevi bir kalkan oluşuna işaret etmişlerdir.
Bugün maalesef, ruhi buñalıma düşmüş genç neslimizin,kavgalı ve mutsuz ailelerimizin,toplumumuzun çılgınca dünyevileşme hırsına,cazibesine kapılışını üzülerek izlemekteyiz.
Dünya nimet,şöhret,imkan ve makamlarını ölçüsüz ve acımasızca kapışma,birbirimize hasım haline gelme, neticede savrulmanın önlenebilmesi;ancak ve ancak hayatın her aşamasının hesabının Ruz-ı Mahşerde verileceği
İnancının gönüllere yerleşmesi ile mümkündür.
Pek çoğumuz farkında olmasak da,ciddiye almasak da,"Bana ne,bu benim derdim değildir"diyerek umusamasak da,her geçen gün,manevi ve ahlaki değerlerden uzaklaşma zaafiyetimiz, maalesef pek çok insanımızı maddeye hakim olma yarışında,kanun,nizam,kural tanımaz hale getirmektedir.
Neticede herşeyin bir yolunu kaçamağını,hilesini bulma,halk tabiri ile "alaveresini,dalaveresini yakalama yarışı adeta hız kazanmaktadır
Mutlaka ,bu manevi erozyonun,içten içe çöküşün, bozuluşun,Toplumu daima bir arada tutan ve yaşatan Din,İlim,Ahlak,Örf-Adet ve Milli Değerlerĺetimizle ıslahı,tedavisi ve telafisi gerekir.Bu ,milletçe diriliş ve varoluş seferberliğimizdir.Bu hususta,Toplumuzun Manevi Dinamiklerine,Gönül Doktorlarına,İlim ve Din Alimlerine,Diyanet ve tüm Eğitim Camiamıza,Aile ve Devletimize çokk ciddi ,hayati görev ve sorumluluklar düşmektedir.
Rahmet Elçisi Sevgili Peygambetimiz (s.a.s):
"Hikmetin-Hertürlü hayrın,iyiliğin,güzel davranışların,ahlakı zerafetin -başı Allah korkududur".buyurmuştur.
Umur görmüş,hayatın çembetinden,tecrübelerin cenderesinden geçmiş Dedelerimiz de:
"Vicdanların karardığı yerde ,kanunlar sukut eder".demişler.
Yani,sakatlanmamış bır vicdanın,insanları kötülüklere karşı
koruyan sağlam bir imannın,insana yararlı,olgun bir insan olmayı telkin eden güzel ahlakın caydırıcı güç oluşuna işaret etmişlerdir.
Çağdaş dünyanın en etkili imkan ve vasıtarı ile,neslimizi ikna etmek,gönüllere sevgi ile nüfus etmek,dinimiz ve dünyamızla ilgili hayatî önemdeki inanç,düşünce,ilim,ve tecübeyi onlara aktarmak İnsanî ve İslami sormluluğumuzdur.Bu onlar için hayat boyu koruyucu siper olacaktır İnşaallah.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.