İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 5.7354
  • Euro döviz kuru 6.4958
  • 03.01.2019
Bünyamin GÖLCÜ

Bünyamin GÖLCÜ

Hak İhlali Vebal Getirir
.

Hak İhlali Vebal Getirir

Allahın Herkese Sunmuş Olduğu Dünya Onundur

 Kimse Dokunamaz.

Yazılarımızda insan hakkını ve toplumsal yaşamı korumak için kişel hakların korunması ve ihlalleriyle alakalı bir yazı serisi kaleme almayı planladık.  Yazılarımıza can hakkının ihlali konusu ile başlıyoruz.

Can Hakkının İhlali: Allahın her canlıya bahşetmiş olduğu yaşam hakkına kimse dokunma hakkına sahip değildir. Bunun bir insan olmasıyla bir karınca olması arasında fark yoktur. Kişi değil başkasına, kendi canına dahi izinsiz dokunamaz. (hastalıktan veya bir kusurdan dolayı ameliyat olmak izin demektir) Örneğin herhangi bir uzvunu kesemez, yaralayamaz, yakamaz, oyamaz, değiştiremez. Sebepsiz estetik yapamaz. Zaruret olmadıkça başkasına bağışta da bulunamaz. Dövme işleyemez. İşkence uygulayamaz. Akli/ruhi ve bedeni hastalıklara maruz bırakamaz.

Kendinde dahi tasarruf hakkı sınırlı olan bir insanın başkasının canı üzerinde herhangi bir tasarruf yapması söz konusu olamaz. Bunun için İslam başkasının canına verilebilecek her türlü zararı haram kılmıştır. Hz peygamberin -sas- bir serçe kuşu veya daha küçük bir canlının haksız yere öldürülmesinden dolayı, o canlının, mahşerde davacı olacağını anlatan hadisi ile (geniş bilgi için bkz: Tirmizi, bir, 16; Ebu davud, Edep 56, 66) kedisini hapsederek açlıktan ölmesine sebep olan kadının, cehennemde bir kedi tarafından tırmalanmak suretiyle azaba maruz bırakılacağını anlatan hadisi örnek olarak yeterlidir. (Buhari, Bed'ül-halk 16; Müslim, Hac 66,67)

Yine kendisini öldüren bir kişi hangi şeyle ve ne şekilde kendisini öldürdü ise ahirette aynı şekilde kendisine muamelede bulunulacağı ifade edilmektedir. "Kendisini boğarak intihar eden kişi cehennemde de kendini intihar ederek cezalandırılır. Kendine bir şey batırarak intihar eden cehennem ateşi içinde onu batırır. Kendini yüksekten atan cehennemde de yüksekten atar."(Buhari, Cenaiz 83 )

Kişi birçok hakka sahip olduğu kendi bedeni hakkında bu muameleyi görecekse şimdi tarih boyunca insanlığın hemcinsine uyguladığı değişik işkence şekilleri düşünülsün. Hele hele kendini sözüm ona medeni diye tanıtan, yaşadığı dünyayı oburca tüketen, her şeye hükmetme peşinde olan 20. Ve 21 asrın insanı dünya savaşlarının faturasının hesabını nasıl ödeyebilir ki. Soykırımlar, yetim kalan çocuklar, gözü yaşlı anneler, feryadı dinlenilmeyen mazlumlar, toprakları tahrip edilip ellerinden alınan milletler, baştan sona tahrip edilen memleketler.

Yaşadığımız memlekette eli silahlarla dağlara çıkıp beldeleri harap edenler, anaları yarları, bebeleri gözü yaşlı bırakanlar, ahirette aynı suçla karşılık görmesinler mi? Köyler şehirler güvensiz emniyetsiz bırakılmışsa aynısı görülmesin mi? İnsanlar arasında kardeşliği muhabbeti yardımlaşmayı yok edenler ahirette yardımsız dostsuz kalmasınlar mı? Merhamet etmeden gönülleri acılar içerisinde bırakanlar içini yakanlar yanmasınlar mı? Acılar içerisinde kalmasınlar mı? Cehennem ateşini insanların yüreklerinde yakanlar, ahirette yanmasınlar mı? Gözü yaşlı annenin, yetim büyüyen bebenin, evsiz barksız kalan mazlumların hakkı alınmasın mı? Yakılan köylerin, yıkılan binaların, harap edilen  iş yerlerinin, sürgün edilen ailelerin, parçalanan kardeşliğin hesabı sorulmasın mı?

Evet dünya ahiretin bir tarlasıdır. İnsan yaşantısıyla ne ekerse onu biçecektir. Bir defterdir. İnsan ömrüyle onu yazar. Ne yazarsa onu okuyacaktır.

İslam güneşi varlığı ışıklandırmaya başladığında cahiliye Araplarında ve dünyanın her bir yerind bu acı tablonun benzerleri yaşanıyordu. Kuranı kerim "Kız çocuğun hangi suçtan ötürü öldürüldüğü kendisine sorulduğu zaman" (Tekvir 81/8-9.) diyerek olayın vehametini gözler önüne sermektedir. Bir kız çocuğunun hakkını bu derece muhafaza eden İslam insana …. "Kim bir kimseyi bir kimseye veya yeryüzünde bozgunculuğa karşılık olmadan öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu diriltirse (ölümden kurtarırsa) bütün insanları diriltmiş gibi olur".(Maide 5/32) ifadesiyle insan aklının hayal dahi edemediği bir değeri vermektedir.

Bir serçe kuşunun hayatını muhafaza eden İslam; elbetteki insan hakkına daha çok değer verecektir.

Yunus Emrenin şu mısraları bize rehber olması dileğiyle…

Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım, Sevelim sevilelim, Dünya Kimseye Kalmaz.

BÜNYAMİN GÖLCÜ

MALAZGİRT MÜFTÜSÜ

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.