İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.8564
  • Euro döviz kuru 7.7790
  • 24.05.2019
Bünyamin GÖLCÜ

Bünyamin GÖLCÜ

Hayatın Boş Tarafı
.

Hayatın Boş Tarafı

Ramazan olması hasebiyle camilerimizde okunan mukabeleleri fırsat buldukça dinlemeye ve okumaya gidiyorum. Hem camimizde hatimle teravih namazına iştirak ettiğimizden dolayı ramazan ayında inmiş olan kuranla kalbi olarak daha fazla bir münasebet ve alaka hissediyorum. Okunan ayetlerin her biri bazen bende yeni ufuklar açıyor. İmanıma güç katıyor. Allaha ve Resulüne olan bağlılığımı güçlendiriyor. Bende bu hal için rabbime şükrediyorum.

Ramazan ayının son günlerine yaklaşırken Müminun ve Furkan sürelerinde Allahın mümin kullarının vasıflarını sayarken onların özelliklerinden birisini de boş şeylerden yüz çevirmek olarak ifade etti. (Müminun 23/3, Furkan 25/86) Teravih namazı öncesi sohbet ederkende aynı meseleleri cemaatimle paylaştım.

İbadet için yaratılan insanın asıl gayesinden sapması ve başka işlerle uğraşması anlamına yorabileceğim lağv nedir diye sorsak kendimize kısa olarak alacağımız en net cevap şu olur herhalde; kişinin dinine ve dünyasına lazım olmayan şeylerle uğraşmasıdır. Lağv kelimesi sözlükte ise Faydasız çirkin söz, Rağbet olunmayan nesne, Hükümsüz, Kaldırmak, Hata etmek, İptal etmek, anlamlarına gelir.

Bu tanımlara göre lağv ile uğraşan faydasız rağbet olunmayan, değersiz kıymetsiz bir hayat yaşıyor. Hata ediyor. Ahiretini ve asıl yaratılış gayesini iptal ediyor demektir.

Buna göre namaz yerine tembelliği seçmek, oruç yerine zevkleri tercih etmek, zekat ve sadaka yerine cimrilik yapmak lağv değil midir?

Hayra davet etmek, iyiliği emretmek ve kötülükten yasaklamak için verilen dil ile kötülüğü emretmek iyiliği yasaklamak, gıybet, dedikodu, yalan, iftira gibi filleri işlemek lağv değil midir?

Allahı bilmesi için yaratılan aklın kainat sahifelerinde yaratıcısının ayetlerini okuma görevi varken kendi çıkarları uğruna yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak için değişik entrikalar peşinde koşması lağv değil midir?

Üzerinde kaza namazları oruç borçları ve kuran bilgisi eksiklikleri gibi hususlar varken çarşı pazarda lüzumsuzca dolaşmak lağv değil midir?

Allahı bilmeden, onun ne dediğini merak etmeden ve onun bildirdiği haberlerden habersiz olan biri için dünya karmaşasında ekranlar başında saatlerce dünya siyaset dedikodusu dinlemesi lağv değ midir?

Üç beş peygamber ismi sahabe ismi ve İslam âlimlerinin isimlerini bilmeyenlerin takımların, sanatçıların daha bilmem kendine lazım olmayan o kadar isimleri bilmesi ezberlemesi lağv değil midir?

Gecelerini ibadetlerle dualarla ilimle uğraşarak geçirmesi gereken gece âlemlerinde oyun ve eğlencelerde, daha adını şanı şekli belirsiz spor adı altında yapılan bir çok uyutucu ve uyuşturucu şeylerle kendini, sağlığını, huzurunu ve maneviyatını bozması lağv değl mi?

Yaşadığımız dünyada birilerinin açlık ve sefaletle can çekişirken diğerlerinin obezite ile mücadele etmeleri, zenginlerin faiz yoluyla fakirlerin mallarını gasbetmeleri, birilerinin lüks ve şatafatla hayat sürerken birilerinin de kuru ekmeğe muhtaç olmaları, özellikle 19 ve 20 inci yüz yıllarda akan kanlar ve göz yaşarı lağv değil mi?

Bereketiyle Rabbimiz af ve mağfiretine sebep olacak şu mübarek Ramaza-ı şerif içerisinde ibadet-ü taatten ve hayr-u hasenattan uzak yaşamak böylece ömrü boşa harcamak lağv değil mi?

İşte Allahın mümin bir kulu olmanın bir özelliği hayatın boş tarafı olan bu lağviyattan yüz çevirmesidir. Hayatın gayesine göre yaşayıp Rabbinin rızasına uygun olmayan şeylerden uzak durmasıdır. Azık almaya geldiği dünyada kendini bir yolcu gibi bilip takva azığıyla cennete uçmasıdır.

Bünyamin GÖLCÜ

MALAZGİRT MÜFTÜSÜ

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.