İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 7.6374
  • Euro döviz kuru 8.8880
  • 06.02.2020
Bünyamin GÖLCÜ

Bünyamin GÖLCÜ

İyi Arkadaş Kötü Arkadaş
.

İYİ ARKADAŞ KÖTÜ ARKADAŞ

" Kişi Sevdiği İle Beraberdir."

 (Buhârî, Fezâilu Ashabi'n-Nebî, 7)

Yaşadığımız dünyada herkes yaşamını kolaylaştırmak, hayata lezzet katmak, sırlarını, dertlerini paylaşmak ve hayat yükünü omuzlamak için kendine bir dost tutar. Bu nedenle Birileriyle arkadaş olur. Yoldaş olur. Sırdaş olur. Dar günün, kara günün dostu olur. Düğünde cenazede, hüzünde neşede, savaşta barışta, darda bollukta gardaş olur. Elini uzatır, gönlünü açar, sofrasını paylaşır, sırrını saklar, mahremine kalkan olur. Kalbine neşe, ruhuna huzur, duasına amin, Bir nefes sıhhat olur.

Arkadaş; yakınlık demektir. Sevmek ve sevilmek demektir. Aşını işini paylaşmak demektir. Sevdiğinle beraber olmak demektir. Arkadaş aynı ülküde, aynı duyguda, aynı inançta olmak demektir. Arkadaş bir bedende iki ruh olmak demektir. Arkadaş; cennet yolculuğunda yoldaş olmak demektir.

Öyle ise kiminle arkadaş olduğumuzun ve kiminle dostluk kurduğumuzun önemi vardır. Kendimize güzel arkadaşlar seçmemiz gerekir.  Çünkü “Kişi dostunun dini üzeredir. Bu yüzden her biriniz, kiminle dostluk ettiğine dikkat etsin” (Ebu Davud, Edeb, 16; Tirmizi, Zühd, 45)

Çünkü "Ebu Musa el-Eş’ari’den nakledildiğine göre, Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: “İyi arkadaşla kötü arkadaş misk taşıyan kimse ile körük üfüren kimse gibidir. Misk taşıyan ya sana onu ikram eder yahut sen ondan (miski) satın alırsın ya da ondan güzel bir koku duyarsın. Körük üfüren kimse ise ya elbiseni yakar ya da ondan kötü bir koku duyarsın!” (Buhari, Sayd 31, Müslim, Birr, 146)

Çünkü "Allah katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşına karşı hayırlı davranandır. Allah katında komşuların en hayırlısı da komşularına karşı hayırlı davranandır." (Tirmizi, Bir 28, Darimi, Siyer 3)

Çünkü "Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar Allah'ın nimetine eriştirdiği peygamberlerle, dosdoğru olanlalar, şehitlerle ve iyilerle beraberdirler. Onlar ne iyi arkadaştırlar!" (Nisa 69)

Dünyada da ukbada da bizi mahcup edecek insanlarla arkadaşlık yapmamalıyız. Çünkü "O gün, zalim kimse ellerini ısırıp: "Keşke Peygamberle beraber bir yol tutsaydım, vay başıma gelene; keşke falancayı dost edinmeseydim. And olsun ki beni, bana gelen Kuran'dan o saptırdı. Şeytan insanı yalnız ve yardımcısız bırakıyor" der.”( Furkan 27-29)

Çünkü "Sonunda Bize gelince arkadaşına: "Keşke benimle senin aranda doğu ile batı arasındaki kadar uzaklık olsaydı, sen ne kötü arkadaş imişsin!" der. Nedametin bugün size hiç faydası dokunmaz; zira haksızlık etmiştiniz, şimdi azabta ortaksınız. (Zuhruf 38-39)

Çünkü "O gün Allah'a karşı gelmekten sakınanlar dışında, dost olanlar birbirine düşman olurlar." (Zuhruf 67)

Çünkü "Mallarını insanlara gösteriş için sarfedip, Allah'a ve ahiret gününe inanmayanları da Allah sevmez. Şeytanın arkadaş olduğu kimsenin ne fena arkadaşı vardır!" (Nisa 69 )

Çünkü "Ey İnananlar! Yahudileri ve hıristiyanları dost olarak benimsemeyin, onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onlara dost olursa o da onlardandır. Allah zulmeden kimseleri doğru yola eriştirmez." (Maide 51)

Çünkü "Müminler, müminleri bırakıp kafirleri dost edinmesinler; kim böyle yaparsa Allah katında bir değeri yoktur. (Ali İmran 28)

Özetle Allah Kimi Seviyorsa Onunla Arkadaş Olunmalı

Allah iyilik yapanları sever (Bakara 195, Ali İmran 134, 148, Maide 13,93). Allah çokça temizlenenleri sever (Bakara 222, Tevbe 108). Allah takva sahiplerini sever (Ali imran 76, Tevbe 4, 7). Allah sabredenleri sever (Ali imran146). Allah tevekkül edenleri sever (Ali İmran159). Allah adaletle davrananları sever (Maide 42, Hucurat 9, Mümtehine 8).

Allah Kimi De Sevmiyorsa Onun Arkadaşlığından Kaçınılmalı

Allah aşırı gidenleri sevmez (Bakara 190) Allah bozguncuları sevmez (Bakar 205, Maide 64, Kasas 77).  Allah çokça inkar edenleri ve çokça günah işleyenleri sevmez (Bakara, 276). Allah kafirleri sevmez (Ali İmran 32, Rum 45). Allah zalimleri sevmez (Ali İmran 57,140, Şura 40). Allah, kendini beğenip öğünenleri elbette sevmez (Nisa 36, Hadid 23). Allah, hainlikte direnen suçluyu sevmez (Nisa 107, Enfal 58). Doğrusu Allah aşırı gidenleri sevmez (Maide 87, Araf 55). Allah israf edenleri sevmez (Enam 141, Araf 31). Allah büyüklenenleri sevmez (Nahl, 23). Allah çokça hainlik edenleri ve çokça inkar edenleri sevmez (Hac 38). Allah şımaranları sevmez (Kasas 76). İnsanları küçümseyip yüz çevirme, yeryüzünde böbürlenerek yürüme; Allah, kendini beğenip övünen hiç kimseyi şüphesiz ki sevmez. (Lokman 18).

Bünyamin GÖLCÜ

SERİNHİSAR MÜFTÜSÜ


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.