İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.8628
  • Euro döviz kuru 7.7319
  • 01.06.2019
Bünyamin GÖLCÜ

Bünyamin GÖLCÜ

KIYMET GECESİ
.

KIYMET GECESİ

"Kadir Gecesi'ni, inanarak ve sevabını yalnız Allah'tan bekleyerek

ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin geçmiş günâhları bağışlanır."

 (Müslim, Müsâfirîn, 175)

Regaip gecesi ile başlamıştık kutlu iklime, mübarek üç aylara. Yeniden soluk almıştık sonsuzluğa. Gönül dünyamızı rabbimizin arzularına doğru rağbet ettirmiştik. Kendi haz ve heveslerimizi unutup kul olduğumuzu yeniden harlamıştık. Kendimize geldik. Aczimizi, kusurumuzu, zaafımızı ve fakrımızı idrak ettik. Rabbimize döndük Reğaib gecesiyle.

Sonra maneviyatımızı yeniden yapılandırdık. İhsan huzur huşu derken Rabbe yakınlaştık. Gönül dünyamızda Rabbimizi daha yakın hissetmeye başladık. Günahlardan sıyrılarak Rabbimizle aramızdaki perdeleri kaldırdık. Kabı-kavseynde olmasa da iç alemimizde miracı yaşadık. Günde beş defa huzura çıkmanın huzurunu yaşadık Mirac gecesiyle.

Sonra gö yaşlarıyla ıslattıklarımız seccadelerde semalara açtığımız dualarla zikirlerle şükürlerle beraatımızı istedik. Nefsimizin esaretinden şeytanın tuzağından dünyanın cazibelerinden beraatımızı istedik. Bizi kulluktan bizi huzurdan bizi rabbimizden uzaklaştıran her şeyden beraatımızı istedik Beraat gecesiyle.

Şimdi Kuran'ın nurunun yeryüzünü aydınlatmaya başladığı, insanlığın kurtuluşu için Allahın ipinin semalardan yer yüzene indiği, af ve mağfiretinin sağnak sağnak yağdığı, âlemin nura gark olduğu o kutlu gece kadir gecesi. Cebrail ve Melekelerin yeryüzünü teşrif eyledikleri fecrin doğuşuna kadar esenliklerin dolduğu gece. İnsan ömrüne bedel bin aydan daha hayırlı bir gece. Her hikmetli işin ayrıldığı mübarek bir gece kadir gecesi. Ümmetin bir yılın muhasebesini yaptığı hep birlikte Allahın ipine sarıldığı,  topluca ellerinin semaya açıldığı kalplerin imanla gönüllerin huzurla dillerin zikirle ve şükürle zenginleştiği bir gece kadir gecesi.

Kadir gecesi kıymet gecesidir. Allahın kelamının yeryüzünü aydınlattığı kıymetli gecedir. Yüce yaratıcının en sevdiği kula vahyini ilk ilettiği gecedir. İnsanlığın kendi kıymetini idrak etmesi için ilahi hidayetin yeryüzünün karanlıklarını aydınlatmaya başladığı gecedir. Bu gece indiği Nebiyi sas, indiği geceyi, indiği beldeyi ve indiği ümmeti kıymetli ve değerli kılan yüce kitabımız Kuran'ın yeryüzüne inmeğe başladığı gecedir. Bu gece inanarak ve sevabını Allahtan umarak ihya edenlerin affa mazhar olduğu kadir gecesi.

Allah cc işte böyle bir gecede Hz Rasuli Kibriya sas in hidayet arayışlarına yüce vahiy ile cevap verdi. Mekke de karanlıkta kalmış insanlığın ufkuna Kuran nurunu indirdi. Mazlumların feryadına hidayetiyle çare oldu. Nefsinin esiri olan ve insanlık değerlerinin yok olduğu yerde ilahi değerler etrafında topladı. Parçalanmış gönülleri bir araya getirdi. Vahşileşen yürekleri kardeş eyledi. Çaresizlere çare, mağdurlara umut, yolunu şaşırmışlara hidayet oldu. Kızına acımayan toplumu ensar ve muhacir eyledi. Köle pazarında satılan annenin ayaklarının altına cenneti koydu. Kendi yaptığına tapan, boynunu cansız varlıklara eğen insanı ahseni takvime çıkardı.

İşte böyle bir gece geceye değeri veren yüce Rabbimizin şu ifadelerinde yerini almıştır

Bismillahirrahmanirrahim
Doğrusu, Biz, Kuran'ı kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadir süresi 97/ 1-5)

Ha, Mim. Apaçık olan Kitap'a and olsun ki, Biz onu, kutlu bir gecede indirdik. Doğrusu Biz, insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir buyrukla, her hikmetli işe o gecede hükmedilir. Doğrusu Biz öteden beri peygamberler göndermekteyiz. Eğer kesin olarak inanırsanız bilin ki, bu senin Rabbinden, göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunanların Rabbinden bir rahmettir. O, işitendir, bilendir. (Duhan 44/ 1-7)

Hz Peygamber sa in şu duasıyla hayırlı kandiller diliyorum

Hz Ayşe (r.a.), Peygamber Efendimiz'e: "–Ey Allah'ın Resûlü! Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?" diye sormuş, Efendimiz de:
اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

"Allah'ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!» diye dua et!" buyurmuştur. (Tirmizî, Deavât, 84)

Bünyamin GÖLCÜ

MALAZGİRT MÜFTÜSÜ

.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.