İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.0786
  • Euro döviz kuru 6.8201
  • 30.11.2018
Bünyamin GÖLCÜ

Bünyamin GÖLCÜ

Rabbimizin İstediği Dua
.

“Eğer ne hâhî dad, ne dadi hâh.”

 “Vermeyi istemeseydi, istemeyi vermezdi."

Değerli okuyucum; dua konusunu üç yazıda ele almak istiyorum. Bu haftaki yazımızda "Rabbimizin İstediği Dua" diğer yazılarda ise "Duanın Kabul Edildiği Mekan, Zaman ve Kişiler" ile "Dua Adabı" konularını ele alacağız. Konunun değerlendirilmesine geçmeden önce kul için duanın ehemmiyetini gösteren birkaç ayet ve hadis zikredelim.

Ayetler

Kullarım sana Beni sorarlarsa, bilsinler ki Ben, şüphesiz onlara yakınım. Benden isteyenin, dua ettiğinde duasına cevap veririm. Artık onlar da davetimi kabul edip Bana inansınlar ki doğru yolda yürüyenlerden olsunlar. (Bakara 2/186)

De ki: "duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?" (Furkan 25/77)

"Bana dua edin ki duanıza icabet edeyim. Bana kulluk etmeyi büyüklüklerine yediremeyenler alçalmış olarak cehenneme gireceklerdir".  (Mü'min 40/60)

Hadisler

“Dua ibadetin özüdür.” (Tirmizî, Daavât 1)

“Dua ibadettir.”[ Riyazü’s-Salihin, Hadis No:1438]

"Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah'a taleb edilen (dünyevî şeylerden) Allah'ın en çok sevdiği afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit (musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir." (Tirmizî, Daavât 101)

Ayetler ve hadisler bize duanın, kulluğun en önemli bir parçası olduğunu gösterir. Dua; kulu rabbi katında değerli kılan, onu yaratanına sevdiren ve sual-cevap niteliğinde bir iletişim durumudur.

Dua; kulun rabbini kendisine yakın hissetmesi, kendi aczini ve zaafını, yaratanın kuvvet ve kudreti karşısında itiraf etmesi, derdini ihtiyacını ona arz etmesi, ona sığınması, sadece ona ibadet etmesi ve sadece ondan yardım istemesidir.

Dua; halktan Halıka bir yalvarıştır, yakarıştır, niyazdır bir sığınma bir ilticadır. Hastaya şifa kapısı, yolcuya rehber, darda kalmışa çıkış, bunalmışa nefes, çaresizlere çaredir. Ruhu bunalmışın yol aydınlığı, yoksulun dayanağı, bitkinin ümididir.

Dua; nazdır, hazdır, hayırdır. Sevenin sevdiğiyle dertleşmesidir. Kulun ihtiyaçları karşısında her şeye gücü yeten, her şeyin üstesinden gelen, kalbinin en küçük hatıratını dahi işiten bir rabbisinin olduğunu bilmesidir. Pak tertemiz kalbini biricik rabbine verirken ellerini de onun rahmetine açmasıdır.

Kulun kulluğa, kulun rabbine, cennete, kulun hazza, varlığa, tokluğa ihtiyacı vardır. İşte dua bununun içindir. Kula hayırlar getirir. Olmazları oldurur. Bir bebeğin annesinden ağlayarak ihtiyacını görmesi gibi. Yapamadığı, gücü yetmediği işi annesinden istemesi gibi, korunmak, bakınmak, yaşamak ve yaşlanmak için annesine ihtiyacı olması gibi.

Dua; Nuh'a gemi olur, ümmetini sahili selamete çıkarır. Musa'da asa olur. Kızıl deniz ona yol olur. Yusuf a imdat olur zindanı medrese yapar. İbrahim'e medet olur ateşleri gülistan yapar. Dua İbrahim'in diline düşer, Hz Muhammed olur (sas). Hz Muhammed'in (sas) diline düşer cennet olur.

Demek yaratan yarattığının ihtiyaçlarını gidermek, arzuhalini dilemek, dertlerine derman, sıkıntılarına çare olmak için kuluna duayı emretmiştir. Dua kulun ihtiyacıdır. Bizde

Abdullah ibn Ömerin Hz Peygamberden naklettiği şu dua ile bu konumuzu bitirmiş olalım. Allah Resulü bir cemaatte oturduğu zaman ashabı için şu duayı okumadan nadiren kalkardı; Allahım! Bize korkundan öyle bir pay ayır ki, bu,  sana karşı işlenecek günahlarla bizim aramızda bir engel olsun. İtaatinden öyle bir nasip ver ki, o bizi cennete ulaştırsın. Yakininden öyle bir hisse lutfet ki, dünyevi musibetlere tahammül kolaylaşsın.

Allahım! Sağ olduğumuz müddetçe kulaklarımızdan, gözlerimizden, kuvvetimizden istifade etmemizi nasip et. Aynı şeyi bizden sonra gelecek neslimize de nasip et. Bize dini musibet verme. Amin (Tirmizi, Daavat 73 ) (Bu yazı Haber1071'den Alıntı)

Bünyamin GÖLCÜ -Malazgirt Müftüsü


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.