İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.2305
  • Euro döviz kuru 6.8555
  • 03.01.2020
Bünyamin GÖLCÜ

Bünyamin GÖLCÜ

Toplumsal Çöküntünün İtikadi Temelleri
.

Toplumsal Çöküntünün İtikadi Temelleri

Son zamanlarda sosyal deney yapan bir sunucun tesettürlü bir bayana yılbaşını ve milli piyangoyu sorması karşılığında Hanımefendinin verdiği cevap kan donduran cinsinden bir şey; "haram olması açıkçası umurumda değil" bayanın diğer konuşmalarından hayatının kanunlarını, kendi menfaatlerine göre belirlediği anlaşılıyor.

Günümüz Müslümanların bir şiarı ve adeta alemi (bayrak) olan baş örtüsünü kendisine yakıştıran bir bayanın din konusunda daha hassas olması haliyle beklenir. Başörtüsüne yakışmayan her şeyin, o kafanın içinden de kalbin derinliklerinden de sökülüp atılması gerekir. Mükemmellik beklenmez ama tam bir iman ortaya koyması istenir. Çünkü başörtüsü toplum nezdinde dindarlığın bir göstergesidir ve dindarlığın ilanıdır. Dindarlığın görseli altında İslamı hafife almaya kimsenin hakkı yetkisi yoktur.

Helal-haram umurunda olmayan bir Müslüman için Müslümanların Peygamberi sas şöyle buyuruyor;

“Allah Teâlâ’nın benden önceki her ümmete gönderdiği peygamberin, kendi ümmeti içinde sünnetine sarılan ve emrine uyan, ihlaslı ve seçkin yakın çevresi, ashabı vardı. Bu samimi çevre ve ashabından sonra, yapmadıklarını söyleyen ve emrolunmadıklarını yapan kimseler onların yerini aldı. Böyle kimselere karşı eliyle cihat eden mümindir, diliyle cihat eden mümindir, kalbiyle cihat eden de mümindir. Bu kadarcığı da bulunmayanda hardal tanesi ağırlığında iman yoktur.” (Müslim, “Îmân”, 80)

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.”(Müslim, İman 78)

 

Kendi egosunu her şeyin üstünde tutup ilahi kanunları yok sayan ve O’na cc isyan ifade eden her şeyi kendi indi kanunlarıyla yeryüzünde hâkim kılmaya çalışan bir toplum nasıl iflah olabilir ki!

Ahlaksızlığı kendine şiar edinmiş, tanrı tanımaz, kural bilmez, kuldan utanmaz, edebini hayâsını ve utanmasını yitirmiş bir toplum nasıl iflah olabilir ki!

Âlemin nizamını düzene koyacak, örnek olarak insanlığın önüne konulmuş Hz. Muhammed Mustafa’yı sas örnek almayan bir toplum nasıl iflah olabilir ki!

İnsanlığın dünyevi ve uhrevi huzurunu garanti altına almak için ezelden bir hitap, ilahi bir sofra, hayat kılavuzu ve ahiret rehberi Kur’an’ı Kerim’i düstur edinmeyen bir tolum nasıl iflah olabilir ki!

Hz Adem’le şeytan arasında başlayan hidayet ve dalalet yolunda nübüvvet yolunu bırakıp, dalalet yolu olan şeytanın adımlarını takip eden bir toplum nasıl iflah olabilir ki!

Kendini ahlaksızlığa veren, ahlaksızlığı terviç ve teşvik eden kişi ve guruplara "özgürlük" adı altında destek veren bir toplum nasıl iflah olabilir ki!

İyilikleri emredenlerin kınandığı, kötülüğü emredenlerin alkışlandığı ve hakka davet edenlerin horlandığı bir toplum nasıl iflah olabilir ki!

Hayatını batnı ve ferci arasında geçiren, bedeni hazlarında boğulan ruh dünyası boş bir toplum nasıl iflah olabilir ki!

Bananemciliğin umursamazlığı, sananemciliğinin isyanı, her şeyi nefsi etrafında düşünüm, benden biz olamayan bir toplum nasıl iflah olabilir ki!

Kişisel yaşamına, aile yaşantısına, ticari ve siyasi görüşüne imanını koyamayan bir toplum nasıl iflah olabilir ki!

Kısacası hayatının her alanına Allah’ı cc ve Rasulünü sas koymayan bir toplum nasıl iflah olabilir ki!

İnanç problemlerimin yaşandığı toplumlar ilahi yasalar gereği çöküntü yaşamış ve tarihin tozlu sayfalarındaki yerlerini almışlardır. Biz bu durumda Hz Musa'nın dediği gibi diyoruz:

………..: "Rabbim! Dileseydin daha önce beni ve onları yok ederdin, aramızdaki beyinsizlerin yaptıklarından ötürü bizi yok eder misin? Bu, Senin imtihanından başka bir şey değildir, bununla dilediğini saptırır, dilediğini doğru yola iletirsin; bizim dostumuz Sensin; bizi bağışla, bize merhamet et. Sen bağışlayanların en iyisisin." (Araf 7/155.)

Bünyamin GÖLCÜ

SERİNHİSAR MÜFTÜSÜ

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.