İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.0750
  • Euro döviz kuru 6.8045
  • 14.03.2019
Bünyamin GÖLCÜ

Bünyamin GÖLCÜ

Zafer Anıtı
.

Zafer Anıtı

At üstünde hürriyet bayrağını doğudan batıya her yerde dalgalandırmış bir milletin evlatlarıyız. Dünya tarihine adaletle adını altın harflerle yazdıran Osmanlı evladıyız. Sadakatin, adaletin, edep ve hayânın, ilim ve cesaretin timsali ecdadın torunlarıyız. Zaferleriyle adını dünya tarihine kaydeden Alparslanların, Salahaddini Eyyiblerin, Fatihlerin, Yavuzların, Kanunilerin, çağ açıp çağ kapatanların ve tarihi yapanların ahfadıyız. "Ekmeksiz yaşarım hürriyetsiz yaşayamam" diyenlerin peşindeyiz. Onun için Yeryüzünde Çin seddinden tut ta Viyanalara, ispanyalara kadar her yerde bu milletin zafer anıtları vardır.  Yine Akif'in diliyle "Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz.

Milletler zafer anıtlarını her zaman yapıtlarla değil bazen şarkılarla türkülerle, bazen destanlarla şiirlerle, bazen de bayraklarla ezanlarla taçlandırırlar.

İşte İstiklal Marşı böyle bir zafer anıtıdır. 12 Mart istiklal marşının kabul edildiği tarih olması kadar kitaplarda okunan ve dillerde söylenen bir destandır aynı zamanda. Milli ve manevi kahramanlıkların destanlaştırıldığı bir metindir İstiklal Marşı. Okudukça işittikçe zafer duyguların zirve yaptığı, umutların yeşerdiği, geçmişin özeti ve geleceğin ışığı bir destandır.

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;/ Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;/ O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!/Kahraman ırkıma bir gül!Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal.../ Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Çanakkale de bir zafer anıtıdır. 18 Mart aslında Çanakkale kadar bir memleketin ve kutlu bir milletin zaferidir. Özgürlüğüne istiklal ve istikbaline vurulmaya çalışılan prangaların parçalanışıdır.  Çiğnenmeye çalışılan vatanın, namusun, indirilmeye çalışılan bayrağın, dindirilmeye çalışılan ezanın bağımsızlık zaferidir.

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın./Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
Doğacaktır sana va'dettigi günler hakk'ın.../Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Malazgirt bir zafer anıtıdır. İlay-i kelimatüllah için âlemde geçmedik yer bırakmayalım diye insanlığa barış ve huzur getirmek için Mekke'de inen nur ile alemin her tarafına o güzeller güzelinin muhabbetini ve Muhammedini sas ulaştırmak için Anadolu'nun kapılarını çaldık. Ruhumuzdaki cesaret ve şecaatle yeni kahramanlıklarla bir anıt ta Malazgirt'e diktik.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım./ Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım./ Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Gönderlere çektiğimiz bayraklarımız da bir zafer anıtıdır. Susmayan ezanlarımız da zafer anıtının en yüksek gür sedasıdır. Minarelerimiz de bizim hürriyet anıtlarımızdır.  

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:/ Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,/Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

……….

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!/ Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:/ Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Bünyamin GÖLCÜ

MALAZGİRT MÜFTÜSÜ


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.