İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.8597
  • Euro döviz kuru 7.7482
  • 12.08.2016
Dr.M.Zeki  UYANIK

Dr.M.Zeki UYANIK

Bazen şer hayra hizmet eder…

15 Temmuz FETO’cü kalkışması ya da darbe girişimi cumhuriyet döneminin en kötü ve de en büyük hainlik girişimi olarak tarihteki yerini almıştır.

     Bu hain darbe girişimi, Allah’ın yardımı ve milletimizin cesareti ile püskürtülmüştür. İnsanın dili varmıyor ama şayet darbeciler başarılı olsaydı nice insanımız canından olacaktı. Senaryolara bakılırsa ülke bölünecekti, istiklalimizi ve istikbalimizi kaybedecektik.

     Hamd olsun ki ülkenin huzur ve geleceğine kasteden hainler reisin ve milletin çelik yüreğine ve iradesine mağlup ve başarısız oldu.

     Bu hain kalkışma, başarısız olmasına rağmen şüphesiz ülkemize ve milletimize büyük bir zarar vermiştir.

     Tarihimizin en karanlık günlerinden birine şahit olduğumuz ve ülkemizin birliğine ve dirliğine yönelik yapılan bu hain kalkışma vicdanlarımızda hiç unutmayacağımız maddi ve manevi ağır yaralar açmıştır. Fakat şer olan bu kalkışmadan nice hayırlar çıkmış ve inanıyoruz ki daha nice hayırlar da zuhur edecektir.

     Yüce Mevla Kur’an-ı Kerim’de: “Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde ise hayır vardır.” buyurmaktadır

    Bu anlamda bazen bir şerden binlerce hayır doğar. Yaşanan bu ihanet de şer olsa da onlarca, yüzlerce hayra vesile olmuş ve olacaktır.

     Şerden doğan hayırları şöyle sıralayabiliriz:

- Mazisi kahramanlıklarla dolu bu millete diz çöktüremeyeceklerini hainler de onları kullananlar da gördüler.

-Artık bu topraklarda kimse darbelere kalkışamayacak. Çünkü milletin buna izin vermeyeceği anlaşılmıştır. Hatta milletimizin bu duruşu diğer İslam ülkelerine de ilham olacaktır.

-Cumhuriyet tarihimizde ilk defa millet, kendi milli iradesine sahip çıkmıştır. Millet sadece bir hükümet darbesini değil kendisine karşı yapılan bir zulmü ve ihaneti engellemiştir.

-Milli ve Manevi değerlerimiz kabardı. Bu kalkışma milletimize bir milli şuur aşısı olmuştur.

-Kuzey-Güney, Doğu- Batı, Sağ-Sol, Alevi-Sünni, yurdun bütün evlatları ülkenin bütün meydanlarında al yaldızlı bayrağımızın altında kenetlendi.

- Birlik ve beraberliğimiz güçlendi. İktidar ile muhalefet başta olmak üzere bütün siyasi parti ve ideolojiler farklı düşünceleri bir kenara bırakarak yekvücut olarak çok güzel bir dayanışma sergiledi. Yenikapı mitingi ile de bunu taçlandırdı.

-FETO’cü hainlerin planında, hamd olsun hayır doğdu ve siyasette bir uzlaşı dili, milli menfaatler etrafında birleşme dili ortaya çıktı. İktidarı ve muhalefetiyle ilk kez siyaset aynı meydanda ve darbeye karşı yan yanaydı. Meydanda milyonlar, ellerde ise tek şanlı bayrağımız vardı.

-Dost görünen ülke ve milletlerin aslında göründüğü gibi dost olmadığı bir kez daha anlaşılmıştır.

-Din dersinin ilkokuldan itibaren çocuklarımıza devletin eliyle ve sahih bir şekilde verilmesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. 

- bu süreçte diyanetin vatandaşlarımız için ne kadar önemli olduğu kapatılması bir yana daha fazla önünün açılması gerektiği hakikati müşahede edilmiştir.

-Din hizmetleri anlamında Diyanetin her mekanı cami kabul edip bütün alanlara hizmet götürerek vatandaşı zararlı kişi ve guruplara mahkum ettirmeden inancını öğretmenin ne kadar önemli olduğu daha da iyi anlaşılmıştır.

-Bu şer kalkışma sebebiyle cemaatler ve dini guruplar kendilerini bir kez daha yoklayacak ve asıl işleri olan irşat ve tebliğe yönelmelerini sağlayacaktır.

- Kişileri kutsamanın, peygamberler gibi masum olduğuna inanmanın ne kadar sakat ve yanlış bir itikat olduğu yaşanarak öğrenilmiştir.

      Kısaca bu şer darbe girişimi veya ihanet bir musibet olarak söz konusu zikrettiğimiz bu hususlar gibi birçok hayra vesile olmuştur. İnanıyoruz ki daha bilmediğimiz nice hayırlara da vesile olacaktır.

      Bu vesile ile bu süreçte şahadet mertebesine ulaşan her bir insanımıza Allah’tan rahmetler diliyorum. Yaralanan ve her yönden zarara uğrayan yurttaşlarımıza yüce mevladan şifalar diliyorum.

     Allah, vatanımıza ve milletimize bir daha bu korkuyu yaşatmasın, hainlere, zalimlere ve de darbeci cuntacılara fırsat vermesin.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.