İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.8597
  • Euro döviz kuru 7.7482
  • 02.03.2016
Dr.M.Zeki  UYANIK

Dr.M.Zeki UYANIK

Din adına can almak…

Şüphesiz her insanın intiharı gariptir. Ancak bir İslam ülkesinde,  yaratana kendini teslim etmiş insanların intihara meyletmesi ya da canlı bomba olarak din adına can alması daha da gariptir.

     Zira Yüce Mevla, Kuran-ı Kerimde bu hususta mealen şöyle buyurmaktadır: “"Kendinizi öldürmeyin" (Nisa, 29)

      Kişi canına kıyamaz çünkü İslâm inancına göre bedenimiz kendi malımız değil, Allahın bizde bir emanetidir. Kendini öldürmek emanete hıyanet etmek demektir.

      Bu sebeple İslâm dini, değil insanın canına kıymasını, bir organını bile sebepsiz çizmesine müsaade etmemiştir. Çünkü canı korumak Zarurat-ı Hamseden birisi ve en başta gelenidir.

      Kişinin intihar etmesi ya da bir başkasının canına kıyması Allah indinde küfür ve şirkten sonraki en büyük günah ve aynı zamanda bütün insanları öldürmek gibidir. Nitekim: “Kim bir canı öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de onu yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur.”(Maide suresi, 32) ayeti buna işaret etmektedir.

      Sevgili Peygamberimiz de: “Savaşta aldığı yaraların ızdırabına dayanamayıp bundan dolayı kendini öldüren Kuzman isimli şahsın cehennemlik olduğunu bildirmiştir (Buhari, Cihad 77).

     Evet Kuzman,  Allahın takdirinden önce kendisi hakkında kararını vermiş, tabiri caizse terhis tezkeresini vaktinden evvel alarak kendisi doldurmuş ve neticede “O, cehennemliktir.” beyanına müstahak olmuştur.

      Kuzman, kendi canına kıyarak cehennemlik olmuştu. Canlı bomba olarak onlarca, yüzlerce canlara kıyanların akıbeti de şüphesiz Kuzmanın akıbeti ve daha beteridir.

      Zira bir cana kıymak bütün canlara kıymakilkesini koyan İslam, insanların canlarına haksız bir şekilde son vermeyi caiz görür mü?

              İslam, sebepsiz bir şekilde çocukları yetim, eşleri dul, geride gözü yaşlı insanları bırakmayı caiz görür mü?

             Savaşta dahi çocuk, yaşlı, kadın, eli silah tutmayan...  insanlara zarar vermeyi yasaklayan İslam çarşıda pazarda masum insanları patlatmayı, öldürmeyi caiz görür mü?

             İbadet için kesilecek hayvanın acı çekmemesi için kesim aletinin bile keskin olmasını isteyen İslam masum insanların hayatına kast etmeyi caiz görür mü?

             Canın malın ırzın... korunması emreden İslam, işinde gücünde olan insanların hayatını karartır mı?

             İnsana ve insan hayatına böyle değer veren, hatta akılsız varlık olan hayvanları korumayı, onlara iyilik yapmayı daha da ötesi bir tas su vermenin bile cennete gitmek için bir vesile olduğunu kabul eden İslam şiddet ve terör dini olabilir mi?      

            “Kıyametin kopması yakın da olsa kişinin ellinde bir dal varsa onu diksin.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 191) Diyen bir Peygamberin dini, cami önünde cana, canlara kıyar mı? 

            İnsana hayvana bitkiye...  böyle değer veren bir inanç trende, arabada, gemide, durakta...  olan suçsuz insanların hayatına kast etmeye sıcak bakar mı?

             Bütün bu soruların cevabı şüphesiz ki hayır. Çünkü İslam, din adına da olsa Allah adına da yapılsa intihar etmeyi, başkalarının canına kast etmeyi caiz görmez.           

           Bütün bu ayetlerden ve hadislerden anlaşıldığı gibi İslam inancında intihar, canlı bomba veya kişinin başkasını öldürmesi caiz değildir. Cana kıymanın yasaklanması da tıpkı diğer emir ve yasaklarda olduğu gibi, insan hayatına Allahın verdiği değeri gösterir.

     İslâmın bütün hükümleri, insan hayatını korumaya yöneliktir. Allah, emir-yasak, helal-haram nevinden koyduğu hükümlerde insanın şahsi veya toplumsal varlığının, aklının, sağlığının, neslinin, malının, din ve inançlarının korunması gibi gayeleri gözetmiştir. Mesela alkol ve uyuşturucu kullanımı aklın ve sağlığın korunmasına yönelik olarak yasaklanmıştır. Hırsızlık, malın korunması için yasaklanmıştır. Zina neslin korunmasını temin için haram kılınmıştır.

     Öldürme ve intihar da insan varlığının korunması yönünde yasaklanmıştır. İntihar, aynı zaman da Allah Teâlânın kaza ve kaderine de bir başkaldırma ve isyandır.

     Bu zaviyeden bakıldığında insan, dinini,  ırz ve namusunu, malını koruduğu gibi canını da korumakla mükelleftir.

     Bu anlamda intihar bombacıları kendilerinin ve başkalarının canına kıydıkları için çok ağır hesap vereceklerdir. Ayrıca barış dini İslamın imajını bozup terör ve terörist algısına sebep olduklarından dahası dünyada İslama olan yönelişi ve rağbeti inkıtaa uğrattıklarından insanların hidayetine engel olma hesabını da vereceklerdir. Çünkü amaçları ve gayeleri ne olursa olsun fiilleri batıl ve yanlıştır.

          Binaenaleyh din için, Allah ve Peygamber için de olsa canlı bomba olunamaz.

     Selam ve dua ile…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.