İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.8597
  • Euro döviz kuru 7.7482
  • 27.09.2016
Dr.M.Zeki  UYANIK

Dr.M.Zeki UYANIK

Din Eğitimi…

 Okullar açıldı milyonlarca öğrencimiz eğitim öğretime başladı. Eğitim öğretimin insana kazandırdığı en güzel husus şüphesiz cehaleti yenmek, bilgili ve hayırlı bir insan yetiştirmektir.

        Yaygın ve halk dilindeki ifadesiyle, hayırlı evlât yetiştirme çabası olan eğitim, çocukların ve gençlerin kendilerine, ailelerine, çevrelerine, milletine ve devletine daha da ötesi insanlığa faydalı olacak şekilde yetiştirilmesidir.

         Yaratılış olarak insanın eğitime ihtiyacı vardır. Zira insan ancak eğitim sayesinde kamil varlık olabilir.

       Bu anlamda çocukların, muhtaç olduğu ahlaki faziletleri, sosyal kural ve davranışları, dini inanç ve değerleri öğrenmeleri ve yaşamaları aynı zamanda ruh ve beden bakımından sağlıklı olabilmeleri güzel bir eğitimden geçmektedir.

        Dinimiz çocuğa bu güzelliği kazandıran eğitimden birinci derecede olarak babayı sorumlu tutar. Nitekim  "Ey iman edenler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun"  mealindeki ayeti yorumlayan müfessirler, çocukların ve diğer aile fertlerinin gözetiminden terbiyesinden ve eğitiminden aile reisi olan babanın sorumlu olduğu konusunda ortak görüş belirtirler.

       Hz. Peygamber de: "Hepiniz çobansınız ve hepiniz idareniz altındakilerden sorumlusunuz"  mealindeki hadisinde aynı şekilde babanın büyük sorumluluğuna dikkat çeker.  Öyle ki çocuğun hem dünya hem de ahiret mutluluğunu hedef alan bir eğitim,  Hz. Peygamberin ifadesi ile ana-babanın çocuğuna bırakacağı "en güzel miras" tır. Hele bu eğitim din eğitimi ise biraz daha önem arz etmektedir.

      Zira din eğitimi, çağımızda hasret kaldığımız ama en az ekmek, su kadar ihtiyaç duyduğumuz maneviyata, Allah ve kul hakkına riayete, huzura, mutluluğa, sevgiye, saygıya, barışa, hoşgörüye, birlik ve beraberliğe vesile olmaktadır.

       Kaynağından sağlam bir şekilde alınan bir din eğitimi, kişiyi yanlış ideolojilere, batıl inanç ve hurafelere saplanmasını önler.

        Aynı zamanda insanın şuurlu bir hayat yaşamasına vesile olur.

        Dahası din eğitimi, insanın bencillik duygusunu zayıflatır.

        Bunun yanında insanın fedakârlık, iyilik ve adalet duygularını geliştirir. Hakkı sevmeyi ve korumayı öğretir.

        Bununla birlikte kişiyi karamsarlıktan ve ümitsizlikten kurtarır; ona iyimserlik ve kararlılık kazandırır.

         Bütün bunların ötesinde sadece Allah’ın huzurunda eğilmeyi ve sadece ona kul olmayı öğretir.

      Dolayısıyla ebeveyn olarak bütün bu güzellikleri sağlayan din eğitimine gereken önemi vermek gerekir.

       Bunu da sağlam kaynak ve kişilerden öğrenmek gerekir. Bunun en güzel yollarından birisi şüphesiz Milli Eğitimin müfredatına koyulan Kur’an ve Siyer dersleridir.

        Bu dersleri seçerek çocuklarımızın sağlam kanallardan sağlam dini bilgileri öğrenmelerine vesile olmak toplumumuzun geleceğini manevi anlamda sağlama almak demektir. Bunun yanında yakın zamanda yaşadığımız sapmaların ve sapkınlıkların da tekrar yaşanmaması için yerinde bir tercih olur.

        Bugün ülkenin huzuruna ve geleceğine kasteden FETO’nun, insanların manevi boşluğunu ve hassasiyetini kullandığını da unutmamak gerekir.   

        Gerek Feto’nun gerekse başka gurupların bu boşluğu ya da manevi ihtiyacı kullanamaması için devlete de vatandaşa da görev düşmektedir.

        Devlet, bu ihtiyacı vatandaşına temin edecek, ebeveyn de evladını zararlı kişi ve akımlardan koruma adına devletin verdiği imkanı tercih edip evladını manevi boşluktan koruyacaktır.

         Bu gün toplum olarak şahit olduğumuz birçok suç, cinayet, hırsızlık, arsızlık… gibi yanlış ve hoş olmayan bir çok fiil ve davranışın temellinde de eğitimsizlik ve maneviyat boşluğu yatmaktadır.

        Binaenaleyh Kur’an ve Siyer dersleri ve dolayısıyla din eğitimi, toplumun bu yarasına bir nebze de olsa merhem görevi görecektir.

       Selam ve dua ile…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.