İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.8597
  • Euro döviz kuru 7.7482
  • 29.05.2017
Dr.M.Zeki  UYANIK

Dr.M.Zeki UYANIK

Hedef alınan kurum Diyanet…

Diyanet İşleri Başkanlığı,  son zamanlarda sık sık gündeme gelen ya da getirilen kurumlardan biri oldu.

           En son, Kutlu Doğum Haftası ile gündeme geldi. Onun da bir devamı olarak Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez ve ekibi hedef alındı. Bu süreçte milletimizin göz bebeği ve en güvendiği kurumlardan birisi olan Diyanet ve Başkanı Görmez Hocamız yıpratıldı. Bu da mütedeyyin insanları üzdü.

           Ancak üzücü olan bir başka husus Diyaneti ve Başkanını hedefe koyma sürecinin İslami bir gurup tarafından başlatılmış olmasıdır. Diyaneti ve başkanını hedefe koyanlar ya kendi guruplarına alan açmak adına bunu yapıyorlar ya da diyanetin hizmet alanlarından haberleri yok.

           Onun için hedef alınan kurum diyanetin, kuruluşunu, hizmetlerini ve de önemine değinmek istiyorum.

            Diyanet İşleri Başkanlığı, “İslam dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli bir kurum olarak” Atatürk tarafından 1924 yılında Genelkurmay Başkanlığı ile birlikte kurdurulmuş ilk iki başkanlıktan birisidir.

            Cumhuriyetle yaşıt olan diyanet, kuruluşundan bugüne kadar ülke ve millet için büyük hizmetler yaptı. Zor şartlarda ve zamanlarda milletin manevi devası ve rehberi oldu.

            Dahası İslam dininin doğru anlaşılmasında ve sağlıklı bir toplumun oluşturulmasında hayati bir rol oynadı.

             Bu milletin manevi hayatının inşasında diyanetin önemli bir emeği vardır. Ülkemizin en ücra köşesinde, köyünde,  birkaç insanın yaşadığı mezra da bile diyanet ve diyanetin din gönüllüsü, manevi rehber dediğimiz hocalar vardır. O küçücük mezranın içinde var olan kardeşliğin, barışın, ahlakın ve maneviyatın tesisinde diyanet ve diyanetin manevi rehberi vardır.

            Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kurumun olmadığı ülkelerde dinin nasıl algılandığını ve toplumsal düzenin ne hale geldiğini düşündüğümüzde ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

            Diyanet sadece ülkemizde değil dünyanı bütün bölgelerinde, coğrafya ve İklimlerinde İslam’a ve Müslümanlara hatta insanlığa hizmet etmektedir.

           Diyanet, bir tarafta Balkanlarda eski camileri restore ediyor, diğer tarafta ise Suriye’de, Kudüs’te yıkılan camileri yeniden inşa ediyor.

       Diyanet, Kafkasya’da, Türki cumhuriyetlerde kominizim zulmü altında İslam ile tanışamamış Müslümanlara İslam’ı anlatmakta, diğer tarafta ise o ülkelerin evlatlarını okutup yetiştirmekte hoca olarak ülkelerine geri göndermektedir.

       Diyanet, Avrupa’da yaşayan vatandaşların milli ve manevi kimliklerini muhafaza etti. Onların asimile olmalarına engel oldu.

       Dünyanın hiçbir lisanı Kur’an’sız kalmasın diye Bulgarcadan, Gürcüceye, İspanyolcadan İngilizceye, Rusçaya, Almancaya kadar, şimdi de Kürtçeye, Ermeniceye kadar bütün lisanlarda Kur’an-ı Kerim’in tercümesi insanlığın hizmetine sunulmakta.

       Dolayısıyla Diyanet sadece Türkiye’nin Diyanet’i değil, Diyanet aynı zaman da Orta Asya’daki, Balkanlar’daki, Afrika’daki hatta yapılan hizmetlere baktığımızda dünyadaki bütün… Müslümanların Diyanet’idir.

       Sadece ülkemize değil dünyanın bütün Müslümanlarına hizmet ederek hem İslam’ın tebliğ vesilesi olan hem de Türkiye’yi tanıtan ve sevdiren Diyanet bu ve benzeri hizmetlerinden dolayı her zaman hedefte olmaktadır. Çoğu zaman da bazı kesimler tarafından kapatılması gerektiği dile getirilir.

     Ancak acı olan şudur ki maalesef Diyanet İşleri Başkanlığını kapatmak isteyenler ya da eleştirenler başkanlığın hizmetlerini eleştirmiyor ya da yetersiz görmüyor. Bunlar dikkate alınmadan eleştiriliyor veya kapatılsın deniliyor. 

      Son olarak tabiî ki her kurum ve kişi gibi diyanet de başkanı da eleştirilebilir. Aynı şekilde hizmetleri yetersiz görülebilir.

      Ancak eleştiri hakkı var diye de vicdan ve manevi sorumluluk da unutmamalıdır. Hele ki dini gurup ve cemaatlere güvenin zedelendiği şu buhranlı günlerde...

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.