İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.8597
  • Euro döviz kuru 7.7482
  • 10.10.2016
Dr.M.Zeki  UYANIK

Dr.M.Zeki UYANIK

Muharrem Ayı Aşura ve Kerbela…

 Hicri Takvimin ilk ayı olan muharrem ayının İslam tarihinde önemli bir yeri vardır. Bu ayın onuncu gününe "aşure günü" denilmektedir.

         Sevgili Peygamberimiz  bu aya ayrı bir değer vermiş ve ; “Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan muharrem ayında tutulan âşûrâ orucudur” şeklinde buyurarak bu ayda oruç tutmuştur. Tutmayı bizlere da tavsiye etmiştir.

         Hz. Aişe validemizden rivayet edilen bir hadis-i şerifte, İslam öncesinde, Mekke halkının oruç tutmakta olduğu “âşûrâ” gününde Peygamberimizin de oruç tuttuğu bildirilmektedir. Rasülullah  efendimiz Medîne'ye hicret ettikten sonra da bu orucu tutmuş ve mü’minlere de tutmalarını tavsiye etmiştir.

         Ramazan orucu farz kılındıktan sonra da Peygamberimizin tavsiyesi üzerine bu oruç sünnet olarak tutula gelmiştir “Âşûrâ orucu" olarak adlandırılan bu oruç, Muharrem ayının onuncu günü tutulmakla birlikte, sünnet olan, bu günü bir öncesi veya sonrası ile oruçlu geçirmektir.

          Peki Muharrem ayı İslam dinin de neden bu kadar öneme sahip olmaktadır? İslam bilginlerine göre tarihte geçmiş birtakım hadiselerin, Muharrem ayında gerçekleşmiş olması bu aya ayrı bir değer verilmesine sebep olmuştur.

          Örneğin Hz. Adem'in cennetten yer yüzüne indirilmesi, Hz. Nuh'un tufandan kurtulması, Hz. Musa  ve ona iman edenlerin Firavun'un zulmünden kurtulmaları gibi insanlık tarihinde dönüm noktası sayılabilecek bazı önemli olayların bu ayda vuku bulduğu rivayet edilmektedir.

           İslam tarihinde özel bir yeri olan Hz. Hüseyin’in Kerbelâ'da şehit edilmesi olayı da yine bu ayda vuku bulmuştur. Bilindiği gibi, sevgili peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin, o dönemde cereyan eden siyasi kargaşa ve çatışmalar neticesinde, esef verici bir şekilde öldürülmek suretiyle şehid edilmiştir. Bu üzücü olay, Hz. Peygamberi ve ailesini seven mü’minlerin gönüllerinde silinmez izler bırakmıştır. Zira Hz. Hüseyin… Sevgili Peygamberimizin damadı Hz .Ali ile cennet kadınlarının anası Hz. Fatıma’nın ciğerpâresi… Sevgili Peygamberimiz’in dünyanın iki çiçeği, ahirette de “cennet çocuklarının efendileri” diye övdüğü ve haklarında, “Allah’ım, ben onları seviyorum, sen de sev” diye dua ettiği Hasan ile birlikte adını bizzat kendisinin koyduğu torunudur…

          Tarihte yaşanmış ve geri dönüşü olmayan böyle acı olayları tasvip etmek mümkün değildir. Ancak, bunları hatırlamak, ders almak içindir. Bu olay, bütün Müslümanları derinden sarsan ve kederlendiren acı bir tecrübedir. Bu ve benzeri olaylar karşısında, sağduyulu hareket ederek Allah ve Peygamber sevgisi etrafında kenetlenmeliyiz hele İslam coğrafyasının bu acıklı hali ortadayken bu daha da elzemdir.

           Hz. Peygamberi, O'nun aile fertlerini ve ashabını sevmek hepimizin müşterek heyecanı olmalıdır. İyi bilelim ki, huzurlu bir toplum halinde yaşayabilmek, Yüce Dinimizin bize öğrettiği karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı kardeşliği, birlik ve beraberliği korumakla mümkündür.

             Tabiki o mümtaz insanı, zulme bayrak açan peygamber torununu hatırlayacağız, onun ve arkadaşlarının ölümüne üzüleceğiz. Ama bunu yaparken belli çerçeveyi de ihlal etmemeliyiz. Ne kendimizi zincirle dövmek sureti ile (ki dinen haram olan bir iştir zira bunda insana eziyet vardır.) eziyet edelim ne de başkasına rahatsızlık ve eziyet vermeyelim.

             Bu mübarek ayda bir daha böyle zulümlerin ve haksızlıkların yaşanmaması duası ile… 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.