İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 5.2990
  • Euro döviz kuru 6.0367
  • 16.03.2017
Faruk Ateş

Faruk Ateş

Nerenin İmamısın Hocam..?

Nerenin din görevlisisiniz hocam, caminin mi mahallenin mi?

"Aşağı mahallenin merkez cami imamıyım" Tek başına bir cami mahallesiz veya köysüz olmadığı gibi, köy veya mahallede camiden ayrı telaffuz edilemez, olmazsa olmazdır.

Hep kendimizede sorarız ,caminin din görevlisi miyim, mahallenin mi? Mahalle halkı olmadan cami cemaati olurmu? Olmaz...Caminin tek başına din görevlisi olurmu? Olmaz...

Din görevlisi mahalle halkıyla içiçe olmalı, ne camiye hapis olmalı ne de camiyi ihmal etmeli..Temel görevi bulunduğu ortamda mahalle halkının dini konularda rehberi olan imam kardeşimiz , beş vakit camiye kendini hapsetmekle bu görevini yerine getirmiş olmaz olamaz..

  Din görevlisi tanımını nasıl yapmalıyız.Bu gün üst sokakta Hasan efendi vefat etmiş, imam efendi Kur'an okumaya gidiyor, akşam vakti cemaat orada namaz kılmak istiyor, ne yapalım camiye mi gidelim, camiye gidince kimse o vakit yok, doğru olanı yapayım hazır cemaat burada namazı kılalım...İmam mahalle içinde görevini yapmış mı yapmış..( bu saydıklarım dağınık mahalle ve köylerde , özelliklede Karadeniz'de) Mahalle toplu halde bir arada olsa camide olması daha güzel...

Değerli müftüm, şube müdürüm, murakıbım..Üç gün,beş gün görevini aksatan var ise ki var olabilir, ben dahi olsam uyaralım peygamber vekilliği görevini yapmıyor veya yapamıyor ise gereğini yerine getirelim.Sayın hocamızın aile ferdlerinden birisi hasta veya kaza geçirmiş sizi bilgilendiriyor, " geçmiş olsun, durumu nedir?" diye sorulmayı beklerken, " gidemediğin her vakit bizi ara" demek din görevlilerini incitiyor be hocam..Bu durum ne mahalle imamı ne cami imamı tarifine de uymuyor..

Değerli hocam ! İmamı murakabe ye geldiğinizde, hal ve hatırını sormanızı bekliyoruz.Mahalle halkıyla diyaloğunu sorunuz, komşuların yaşlı ve hastalarıyla ne tür muhabbeti olduğunu sorunuz. Önce caminin kenarı köşesi sualleri bizi yaralıyor..Mahallenin imamı hocamın kimsesizlere verdiği selam, Ayşe nineye götürdüğü çorba, Ahmet dedenin evini ısıtması size daha gurur verecektir..

Değerli hocam ! İmamı camide beş vakit aramak mahalle imamı özelliğini kaybettirir.Oysa mahalle imamı bu gün öğlen vakti komşusu Hasana karşı mahalleye kız istemeye gitti, gitmeli. Bu hafta diğer mahallenin imamı Osman hocanın babası vefat etmişti,hatim okudular ikindiye gelemedi. Çarşamba günü Hacı Mehmet amcayı umreye yolcu etti, akşama yetişemedi.Mahallenin imamı gitmese gelmedi derler...(her günde bir şey mı olur hocam etme eyleme, suistimal edenleride kınıyorum).. İşte mahalle imamlığı bu hocam...Tek başına cami imamı olmaz olamaz, sadece mahalle imamı o da olmaz olamaz...Mahalle ve camisinin imamı olur...

Değerli imam kardeşlerim... Aşağı mahalle caminin imamı hocam...Şunu bilesin ki,Allah Rasülü (sav) mescidi haram ve mescidi nebiye gönderilmedi..O tüm insanlığı hidayete erdirmek için gönderildi..O nun vekili olan sen sadece cami imamı degilsin, sen bulunduğun mahallinde insanların İslam ahlakı üzre yaşaması için gayret sarfedensin.

Asıl seni murakabe edenin yüce Rabbim olduğunu unutma...Görevinde başarılar diliyor ellerinden öpüyorum... Saygılarımla...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.