İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 16.01.2020
Halil ŞEKERCİ -Bandırma  Müftüsü

Halil ŞEKERCİ -Bandırma Müftüsü

İslam Vahşet Değil Rahmettir

İSLAM  VAHŞET  DEĞİL  RAHMETTİR

Hz. Peygamber a.s..Esirlere güzel muamele edilmesini,savaşta bile olsa kadınlara,çocuklara,din adamlarına ve yaşlılara dokunulmamasını sıkı sıkı tembihlemiş ve en azılı düşmanlarını affetmiştir.

O( s.a.v.) intikam alacak güçteyken bile intikam almamış ve böyle bir şeyi düşünmemiştir bile.Mekke’nin fethedildiği gün endişe ve korku içinde bekleyen halka;kınayan bir söz söylemediği gibi onlara dua etmiş ve her türlü güveni vermiştir.Oysa bu Mekkeliler ki,bir zamanlar Ona ve Ona iman edenlere türlü kötülüğü yapmış ve onları Mekkeden çıkarmışlar,mallarına el koymuşlardı.

‘Allahın rahmeti sayesinde Sen onlara karşı yumuşak davrandın.Eğer kaba,katı yürekli olsaydın,onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi.’Ali İmran-158

O,rahmet peygamberiydi.’Merhamet etmeyene merhamet edilmez’ ve ‘İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır.’buyuruyordu.Hayvanlara merhamet edilmesini emretmiş,aç susuz bırakılmalarına,ağır yük vurulmasına,her türlü eziyete şiddetle karşı çıkıyordu.Kediyi hapsedip aç susuz bırakarak ölümüne sebep olan birinin cehenneme gittiğini,buna karşılık susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe su verip kurtardığı için günahkar birini de sırf bu amelinden dolayı Allahın affettiğini haber veriyordu.

Dinimiz,insanları öldürmeyi değil yaşatmayı,zarar vermeyi değil,iyilik yapmayı,faydalı olmayı emreder.Maide-32.ayette:’Bir insanı öldürmek,sanki bütün insanları öldürmek gibidir.Her kimde birinin (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmış gibidir.’buyurmaktadır.

Hz.Ebu Bekir ra.’Ya Rab vücudumu öyle büyük yap,öyle büyük yap ki,cehennemi doldursun ve hiç kimse cehenneme gitmesin.’

Yine bir Allah dostu şöyle der:’İşittim ki Allah yolunun erleri düşmanların bile gönlünü incitmemiş,sen nasıl Müslümansın ki,dostlarınla (bile)cengü-cidal edip durursun.’Sa’di

Yunusumuz bunlara ne güzel tercüman olmuş:’Ben gelmedim kavga için,benim işim sevgi için.Dostun evi gönüllerdir.Gönüller yapmaya geldim.’

‘Bir gönül kırdıysan bu kıldığın namaz değil.Yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil.’diyerek insanlara iyilik yapmayı,kim olursa olsu insanların gönlünü dahi incitmemeyi tavsiye etmiştir.

Müslüman her haliyle örnek olmalı,insanlar ona imrenmeli,tiksinmemeli.

Durum böyleyken,bazı kimselerin,İslam adına,Allah adına yaptığı kabul edilemez vahşetlerin İSLAM Dinine fatura edilmesinin yanlış olduğu kadar;kim oldukları,neye hizmet ettikleri  meçhul bu kişilerin yaptıklarıyla İslamın değerlendirilmeside yanlıştır.

İslamda kafanıza göre gidip insanları öldüremezsiniz.Müslüman olmaları için de kimseyi zorlayamazsınız.Kur’anın onlarca ayetinde;Dinde zorlama olmadığı beyan edilmiş ve Efendimiz as.tarafından Allah katında insanın KABE’den daha değerli olduğu vurgulanmıştır.

Kaldı ki,insanları acımasızca,eziyetle öldürüp sonrada bir marifet miş gibi kameraya çekerek tüm dünya ya seyrettirenlerin amacı ne? Bu vahşeti yapmakla İSLAM a hizmet ettiklerini mi sanıyorlar? Bununla insanlar sadece İslamdan ve Müslümanlardan uzaklaşır.Bu yapılanlar kimseyi özendirmez,tiksindirir,nefret ettirir.Zaten amaçta,hedefte bu,başka değil.

Bu kafa kesme vahşetini kameraya çekip dünyaya izlettirmenin amacı: Ey insanlar ,bakın,görün;işte merak ettiğiniz Müslümanlık böyle bir din.Sakın özenmeyin,uzak durun…

Halbuki Filistinde,İrakta,Doğu Türkistanda yapılan katliamlardan nazarları çevirmek.Guantanamo da,Ebu Ğureybte,Filistin zindanlarında yapılan iskencelerin yanında bunların yaptıkları devede kulak bile sayılmaz.Oralarda Müslümanlara yapılan tecavüzlerin,eziyetlerin haddi sınırı yok.Haber bile alınamıyan onbinlerce insana yapılanlar insanlık adına utanç verici ve sadece duyulanlar insanın kanını donduruyor.

Fakat Işıd’çıların yaptıkları dikkatleri bu tarafa çekiyor,insanlar Filistinde,Ebuğureypte yapılan vahşeti görmüyor,çünkü film çeker gibi yaptıkları vahşeti insanlara seyrettirmiyorlar.

Hasılı,Suriye ve İrakta İslam işlenen cinayetlerin kabul edilmesi mümkün değil.Kim oldukları,kimlere neye,hizmet ettikleri meçhul bu insanların şerrinden Müslümanlardan başka herkes emin..Bu insanların yaptıkları Müslümanlara zarar verdiği gibi insanları ürkütmekte Müslümanlardan ve İslamdan nefret ettirmektedir.

Bunun gibi Pariste yapılan saldırının da Müslümanlara mal edilmesi ve bu olay bahanesiyle tüm Müslümanların suçlanması kabul edilemez.Kim bilir bu saldırının arkasında kim var,kimler tezgahladı.Orda suçsuz insanlarda vardı.Bu cinayetlerin İslama ve Müslümanlara faydası değil zararı apaçık ortada.Müslümanları suçlamak,İslama saldırmak  için tam bir fırsat….

Hele sözde bizim olan bir kısım medya mal bulmuş mağribi gibi bu olayı bahane ederek İslama ve Müslümanlara veryansın etmesi,hatta Batılı İslam düşmanlarından ziyade Müslümanlara hakaret etmeleri,nefret saçmaları izah edilir bir durum değil.

Güya bu bizim malum medya Batının ve İsrailin yaptığı katliamlardan,sömürü ve işgallerinden hiç mi hiç söz etmezler.Onlara göre hep bizim Müslümanlar suçlu.

Pariste yapılan bu saldırıyı hoş görmediğimiz gibi,şunu da gözardı etmemek gerek:İnsanları kışkırtmak,tahrik etmekte kabul edilemez.Onların mukaddeslerine hakaret etmek,iftira atmak,alay etmek..En hafif tabirle edepsizliktir.

İki milyara yakın Müslümanların Peygamberine kimse hakaret edemez,iftira atamaz.Ve buna basın özgürlüğü dür deyip,hiçbir Müslümandan hoşgörmesi de beklenemez.

Önce Salman Rüşti manyağı,sonra Danimarka,ABD,Fransada Peygambere hakaret ediliyor ve basın özgürlüğü deyip karşı çıkan Müslümanlar suçlanıyor,basın özgürlüğüne karşı çıkıyorsunuz,tahammülsüzsünüz deniyor.Esas bunu söyleyip Müslümanları suçlayan sözde aydınlar kendi medeniliklerini ve özgürlük anlayışlarını sorgulamalıdır.İslamın Peygamberine as.iftira atmak,hakaret etmek özgürlük değil,saygısızlıktır,nezaketsizliktir.

İlgili devletlerin yetkilileri,din adamları bu densizliği yapanları ikaz etmeliydi,başta Papa hazretleri…(Yaptı mı bilmiyorum)

Bu gün Avrupa da İbadet eden insanlara ve camilere saldırmak medeni Avrupaya hiç yakışmıyor..

Türkiyede yapılan bir va’zda veya bir tv programında Hristiyanlığa,Papaya  hakaret etmek ne kadar etik olur,nasıl karşılanır.Herkes karşındaki insanın inancına saygılı olursa toplum da huzur olur,kavga da olmaz..

Fransada terörü protesto için yürüyen devlet adamları keşke Afganistanda,İrakta,Doğu Türkistanda,Filistinde,Suriyede yapılan katliamları da dillerinin ucuyla da olsa azıcık kınasalardı.İnsanlık,adamlık medeni olmak bunu gerektirmezmiydı.Bosna da üç yıl boyunca yapılan vahşeti sadece seyreden bunlar değilmiydi.Bosnada alçakça öldürülen yüzbinler insan değilmiydi?

Misket ve Fosfor bombalarıyla masum çocukları,sivilleri katleden İsrailin katil başbakanı netenyahunun terörü lanetlemeye gitmesi,utanmadan arzı endam etmesi,hele böyle bir katilin oraya davet edilmesi nasıl izah edilir?

Müslümanlar dörtyüz-beşyüz sene hakim oldukları ülkelerde kime ne yapmış? Dillerini mi,dinlerini mi zorla değiştir miş? İnsanlarını mı katlet miş?Mabetlerini mi yıkmış?

Medeni Batı ise işgal ettiği ülkelerde kırk sene içinde nerdeyse insanların tümünü ya katlettiler,yada göçe zorladılar.Dillerini,kültürlerini yok ettiler..

Batı Afrikada,Afganistanda,Balkanlarda,Bosna da,hele Fransa Cezyirde yaptığı katliamlarla yüzleşsin

Her şeye rağmen terör ve bu terör cinayetleri İslama ve Müslümanlara sadece zarar verir.İnsanların İslamdan ürkmesine,tiksinmesine vesile olur.Bu davranışlar,insanları çok güzel İslamdan nefret ettirir,ve uzaklaştırır.Biz Müslümanlar olarak bu terör olaylarını kabul etmiyor ve de hoş görmüyoruz.Fakat Peygambere hakaret ederek Müslümanların tahrik edilmesini,kışkırtılmasını da kabul etmiyor ve medeni Avrupaya yakıştıramıyoruz.

Hazreti Peygambere iftira edenlere karşı,Onun eşsiz hayatını,ahlakını yaşayarak cevap verilmeli.

Unutmayalım ki;İslam sevgiyle,hoşgörüyle dünyaya yayılmıştır.Şiddet ve nefretle değil.                   Halil ŞEKERCİ/ Esenler Müftüsü


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.