İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 31.12.2016
Halil ŞEKERCİ -Bandırma  Müftüsü

Halil ŞEKERCİ -Bandırma Müftüsü

Yaşanan Acılar MADIMAK BAŞBAĞLAR Ve…

Adam öldürmek Allah katında Kabeyi yıkmaktan daha ağır bir cürümdür, çünkü insan her şeyden daha değerlidir. Her şey insan için yaratılmıştır. Dolayısıyla adam öldürmek, Dinimizce Allaha şirk koşmaktan sonra en büyük günah sayılmıştır. Kuranı kerim ve Hz. Peygamber bunu şiddetle menetmiştir.

‘Kim kasten bir mümini öldürürse cezası, içinde ebediyen kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap etmiş,onu lanetlemiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.(Nisa -93.) Yine Maide suresi 32.ayette C.Allah: ‘Bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir,bir insanı kurtaran ise bütün insanları kurtarmış gibidir.buyurarak insanı öldürmenin ne kadar büyük bir vebal olduğunu,insanın yaşamasına vesile olmanın ise en büyük sevap olduğunu vurgulamıştır.

Hz.Peygamber söz ve davranışlarıyla insanlığa örnek olmuştur. Kızı Zeynebin, amcası Hz.Hamzanın katillerini affetmiştir. Kimsenin ayıbını yüzüne vurup mahcup etmemiştir. İslamda insanların en hayırlısı, insanlara zarar vermeyen, faydalı olandır. Müslüman kaba olmamalı, gönül kırmamalı, edepli olmalıdır.
Dolayısıyla bir din adamı olarak,yıldönümü dolayısıyla Sivas Madımakta yapılan olayı lanetliyorum. Mezhebi, görüşü, hatta dini farklı olduğu için birini öldürmeyi Dinimiz kabul etmez.

Sivas vahşetinden üç gün sonrada Başbağlar katliamı gerçekleşmiş. İnsanlar camiden çıkarılıp kurşuna diziliyor, köyün bütün evleri ateşe veriliyor, bir kısım insanlar da kimi çocuk kimi kadın yanan evlerle birlikte yanarak can veriyor. Vahşice ve alçakça yapılan bir katliam. BAŞBAĞLAR katliamı.

Sivas ta ölenlerin çoğu alevi, Başbağlarda ölenler ise Sünni. Büyük ihtimalle her iki katliamı da gerçekleştirenler aynı. Amaç belli, TÜRKİYE yi karıştırmak, huzursuz etmek,Alevi-Sünni çatışması çıkarmak.
Irakta işbirlikçilerden biri diyorki ; bir gün Sünni mahallesine,ertesi gün şii mahallesine saldırı düzenliyorduk.Bu gün yine aynı oyun. Ülkeyi böl, tarafları çatıştır, seyret, rahatına bak. Düşünmek lazım; bu ayrışma, bu kavga, huzursuzluk bize ne kazandırıyor. Bu Ülkenin düşmanları çok ve maalesef  kazanan onlar

Neden farklılıklara hoşgörülü olamıyoruz, tahammül edemiyoruz. Bosna da yüzbinlerce insanı vahşice katleden ve bu alçakça cinayetlere destek verenlere güvenip,onların kışkırtmalarıyla birbirimizi huzursuz ediyoruz.Yer yüzünde Müslümanların varlıklarına bile tahammül edemeyen bu insanlar içimizdeki bizden birilerine yardım mı etmek istiyorlar,yoksa daha önce yaptıkları gibi daha da parçalamak,bölmek mi istiyorlar. Herşey gün gibi ortada,aklıselim olmak lazım.
Madımak için her yıl bazı tv kanallarında anma programları,alanlarda törenler düzenleyerek katliamı lanetleyenler,Başbağlardan hiç söz etmezler.Bu ülkede yüzlerce asker-polis şehid oldu,Kerkükte onlarca Türkmen katlediliyor,Doğu Türkistanda katliam ve zulümler var,Filistinde ve her tarafta insanlar canice katledilmekte…Fakat bu katliamlardan ve zulümlerden bir kelime bahsetmeyen malum tv ler,haftalarca Madımak olaylarını işleyip herkesi ilgisiz kalmakla suçlamaktadır.Evet Madımak olayını yapanları kınıyor ve lanetliyoruz,ama başta Başbağlar olmak üzere bütün katliamları, zulümleride lanetiyoruz.Madımak için hassas olan kimselerden de bunu bekliyoruz.Bu Ülkede sadece Madımakta ölenler değil, Başbağlarda ölenlerde insandı..Ve katilleri o gün yakalanıp serbest bırakılmış ,hala da bulunamamıştır,ne hikmetse.
Sivas olaylarının olmasına büyük ölçüde sebebiyet veren yazar Aziz Nesindi.Bu zat

MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.