İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 6.8597
  • Euro döviz kuru 7.7482
  • 31.12.2016
Halil Şekerci Esenler Müftüsü

Halil Şekerci Esenler Müftüsü

İnsan Hakları Hangi İnsanlar İçin?

İnsan Hakları Beyannamesi BM. Genel Kurulu tarafından 10-Aralık 1948 de Paris te yapılan oturumda kabul edilip ilan edilmiştir.30 madde olan bu beyannamede özetle:

 

‘Bütün insanlar özgür, eşit doğar, birbirlerine kardeşlik anlayışı içinde davranmalıdır.Yaşamak,özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır.Hiç kimseye işkence yapılamaz.Zalimce,insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez.Hiç kimse keyfi olarak yakalanamaz,tutuklanamaz.Hiç kimse keyfi olarak mülkiyetinden yoksun bırakılamaz.Çocuklara verilecek eğitimin türünü belirlemek öncelikle ana ve babanın hakkıdır.(Madde 1-3-5-9-12-17-26)

Kısaca özetlemeye çalıştığım bu maddeler güzel ama hangi insanlar için,tabi ki Müslüman olmayanlar ve İslam ülkeleri içinde kendi dinine,vatanına,milletine ihanet eden işbirlikçi hainlere geçerli bu maddeler.

Bangladeşte Abdülkadir Molla idam edildi. Dünya sus pus. Hani insan hakları vardı,Fakat Selman Rüştü manyağı idam edilseydi tüm dünya ayağa kalkardı.Rüştü ve onun gibi hainlerin hayatı söz konusu olunca insan hakları ortaya çıkar…Kıyamet kopar!Dokunamazsınız,asamazsınız…Abdülkadir Mollaya insan hakkı yok çünkü O Müslüman.

Iraka hemen müdahale edenler,Mısır ve Suriye konusunda hiç oralı olmuyorlar.Mısırda halkın seçtiği insan cezaevinde,binlerce insan öldü,dünya insan hakları sözcülerinden tık yok.

Suriye de yüz binden fazla insan öldü, milyonlarca insan çocuk-yaşlı çadırlarda,sokaklarda evlerinden,yurtlarından olmuşlar,bu kış kıyamette donarak ölme tehlikesiyle karşı karşıya,hatta onlarca çocuk donarak ölüyor,yine insan hakları savunucularından çıt yok.Fakat hakkını yemeyelim,esed nükleer kullanınca müdahale ettiler.Bu olmaz dediler,adeta tanklarla,otomatik silahlarla istediğin kadar öldürebilirsin,binalarını,evlerini yıkıp hayatı halkına zehir edebilirsin,zaten bizde bunu istiyoruz,sadece nükleer silah kullanma yeter der gibi…

Ama İsraile her şey serbest,insanlara özyurtlarında esir muamelesi yapabilir,kadın çocuk demeden öldürebilir,topraklarına,evlerine el koyup yerine yahudi yerleşim yerleri yapabilir,hatta camilere de saldırıp içerdekileri öldürrebilieler..Dünyanın sesi çıkmaz,kınama bile yapmazlar.

Filistin gibi Doğu Türkistanda,Arakanda da öyle özyurdunda esir olmuş insanlar.Medeni deyip her hallerine hayran kaldığımız Hıristiyan alemi Müslümanların canice katledilişlerini,onlara yapılan insanlık dışı zulüm ve eziyeti sadece seyrediyorlar.İnsanlık bu mu? Biz bunlardan mı insan haklarını öğreneceğiz,yazık.Ozan Arif ne güzel demiş;Hür dünya elbet duymaz,imdat diyen yar bizim.Tecavüze uğrayan namus bizim,ar bizim.

Bosna da Avrupanın ortasında yüzbinlerce insan sadece müslüman olduğu için katledildi.Dünya yine seyretti.

Hani insan hakları,hani insanların özgür yaşama hakları?Demek ki, İnsan hakları sadece müslüman olmayanlara var.Bunlardan insanlık namına alacağımız bir şey yok.Afrikadaki insanları daha düne kadar köle diye kullanıp,topraklarını,madenlerini biz sömürmedik.Milyonlarca kızılderiliyi de biz müslümanlar öldürmedik…Bosnada,Filistinde,İrakta binlerce çocuğu da müslümanlar öldürmedi.Hakim olduğumuz topraklarda insanların inanç,kültür ve her türlü yaşamlarına müdahele de etmedik.Ama avrupalı 40-50 sene hakim olduğu milletlerin dilini,kültürünü,yaşamını değiştirmiştir.

Dolayısıyla insanlıkta bizde,insan haklarıda bizde.Bu günkü tüm insanlık İslama,İslamın derin hoşgörüsüne,merhametine,Hz.Muhammedin ahlakına muhtaç.Gelecek yazımda İslamın insana ve insan haklarına verdiği önemi yazacağım.
Selam ve saygı ile.

Halil ŞEKERCİ/ESENLER MÜFTÜSÜ


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.