İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru 5.7582
  • Euro döviz kuru 6.5158
  • 12.04.2018
Muhammet  Tunç

Muhammet Tunç

Cumhur İttifakı
İttifak; birlikte hareket etmek üzere anlaşmak, bağlaşma, birleşme, birlik ve oy birliği demektir. Cumhur ise, halk ve topluluk anlamlarına gelir. Dolayısıyla Cumhur İttifakı; halkın anlaşması ve birlik haline gelmesi demektir.​
Milletlerin tarihsel süreçlerde bazı kırılma anları vardır. Bu kırılma anlarında halkın ortak beklentisini yansıtmak amacıyla benzer tabanlara sahip siyasal partiler, durumdan vazife çıkartarak bir ittifak arayışına girerler. Bu durum, siyasetinkendi aktüalitesi açısından gayet normaldir.  Sınırlarımızı aşan bu coğrafyada bir kargaşa yaşanıyor. Yaşanılan bu kaosa iç politikada bir bütünlük sağlayarak karşı koyabiliriz. Bu durum, Türkiye’nin jeostratejik konumuyla da yakından ilgilidir. Dolayısıyla böylesi bir İttifaka jeostratejik dayatmada denilebilir.​

Yaşanılan bu durum, demokrasi açısından çokta kötü sayılmaz. Asgari müştereklerde birleşebilen bu iki siyasal zihniyetin oluşturduğu sinerji, uzlaşı kültürünün oluşturulması açısından da oldukça önemlidir. Zira siyasette uzlaşmak, bizim gibi toplumlarda çokta kolay olan bir şey değildir. Bu millet, koalisyon hükümetleriyle uzlaşı kültürünün ne olduğunu ve ne olmadığını gayet iyi görmüştür. Böylesi zorlukların yaşandığı dönemlerde birlikte hareket etmek, siyasetçilerin yapması gereken birincil misyondur.

Seçimin güvenliğini bir sorun olarak yansıtan muhalefet, aslında yenileceğini tahmin ettiği seçime gerekçe bulmaya çalışıyor. Bu tahminden ötürü şimdiden algıları inşa etmeye çalışıyorlar. Muhalefet açısından Cumhur İttifakı, Cumhur’dan uzak bir siyaset güden Cumhuriyet Halk Partisinin Cumhurlaşmasına da vesile olacaktır. Çünkü Cumhura rağmen Cumhuriyet olunmaz.

Bir siyasal parti için sandığın sonucu onun gerçeğidir. Lakin Kemal Bey, kaç kere seçim kaybetmesine rağmen bu gerçekle yüzleşmek istemiyor. Dolayısıyla bu gerçekle yüzleşmediği sürece iktidarı ancak bir hayal âleminde görmek durumunda kalacaktır. Aslında Kemal Bey’in de yapacağı çok bir şey yok. Çünkü siyasetin kalibresi açısından siyasal kalibreden yoksundur. Sandık sonuçları da bu kalibrenin bir sonucudur. Toplumdan üstün olduklarına inanmalarına rağmen toplumda bir karşılıkları yoktur. Bundan sebep toplumun beklentilerini kendi siyasal paradigmasına angaje edemiyorlar…

**************************************

ALİ ŞAHİN Bey’e Teşekkür:

Cumhur İttifakını anlatmak üzere bir TV kanalından davet geldi. Gelen bu davet üzerine Ankara’ya gittim. Ankara’ya uğramışken de Avrupa Birliği Bakan Yardımcımız Sayın Ali ŞahinBey’i ziyaret etmek istedim.

Doğrusu; klasik, soğuk ve resmî bir görüşme bekliyordum. Zira daha önce farklı makamları ziyaret etmiş ve bu ziyaretlerin çoğunluğu da  böyle geçmişti. Lakin Ali Bey, sıcak sohbeti, nazik tavrı ve hoş muhabbetiyle adeta gönüle hitap ediyordu.

En yüce makam “Allah’ın yarattığı kulluk makamı”  diyerek; bakan beyin imânı, takvasına şahitlik ediyordu. Böylesi gönüle hitap eden dava adamlarının çoğalmasını temenni ederek, ilgi ve alakasından dolayı Sayın Ali Şahin Bey’e teşekkür ediyorum. 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.