İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 06.02.2020
Sait  Özdemir-Aile Eğitimi Uzmanı&Uzman Psikolojik Danış

Sait Özdemir-Aile Eğitimi Uzmanı&Uzman Psikolojik Danış

Söz gücü söyleyene göre etkili olur

Söz gücü söyleyene göre etkili olur

Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman, (D. 1884, Ö.31.Ağustos 1951) Türkiye’de ilk modern ruh sağlığı hastanesini kuran Türk hekimidir. Öğrencilerini batı ülkelerine göndererek gelişmelerini sağlamıştır. O dönemde İstanbul hastanelerinin tamamının, Anadolu hastanelerinin ise büyük bir kısmının asabiye ve akliye şubelerinin başındakileri yetiştiren kişi olmuştur.

Bir gün kendisine efendim sizin için deli diyorlar. Ne düşünüyorsunuz diyenlere umursamadan, vallahi onun bunun bana deli demesi ile ben deli olmam. Lakin ben birine deli dersem o delidir, der.

Unutmayalım ki, söz söyleyene göre etkili olur.

Sözün olduğu yerde bir söyleyen, bir de dinleyen vardır. Söyleyenin ifade gücü söze kuvvet verdiği gibi, dinleyenin idrak kabiliyeti de sözün değerini yükseltir.

Cenab-ı Mevlâ, İsra suresinin 53. ayet-i kerimesinde Peygamberimiz s.a.v.’e hitapla mealen buyurur ki: “Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler. (Aksi halde) şeytan aralarını bozar. Şüphesiz ki şeytan insanın apaçık düşmanıdır.”

Büyükler, dil insanın terazisidir manasına “el-lisân veznü’l-insan”; kişinin kemâli kelâmının altındadır, yani sözünden belli olur manasına “kemâlüke tahte kelâmik” buyurmuşlardır. Bugün de kullandığımız “üslûb-i beyan ayniyle insan” sözü, “bir insanın ifade tarzı onun nasıl biri olduğunu gösterir” demektir.

"Akıl süsü dil, dil süsü sözdür" der Yusuf Has Hâcib.

Atalarımız da "Baş, dille tartılır" (İnsanın aklı, söylediği sözle ölçülür.) demişler.

Bunlara Hz. Ali Efendimizin "İnsan, dilinin altında gizlidir" vecizesini de eklersek sözün önemi sanırım daha iyi anlaşılmış olacaktı

Hz. Musa’nın sözünün gücünü arttırmak için dilindeki düğümlerin çözülmesini istemesi çok anlamlıdır.

Sözün daha etkili olması ve ses getirmesi nedeniyle güzel sözleri genellikle bildik tanıdık aşina insanlara mal etmemiz, güzel sözlerin altlarına onların isimlerini yazmamız de bu yüzden olsa gerek.

Kalın Sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.