İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 24.05.2019
Cevdet  ÇAKIR

Cevdet ÇAKIR

Kendine Gelme Ve Kadir Gecesi
KENDİNE GELME VE KADİR GECESİ
Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)de, içtenlikle tevbe edenin, hiç günah işlememiş gibi olacağını müjdelemişlerdir. Aslında hiçbir gecenin, diğerlerinden herhangi bir farkı yoktur. Gece, dünyanın güneşi göremediği zamanki halidir. Kadir gecesi, bütün anlam ve önemini Kur’an’dan almaktadır. Dolayısıyla Kadir gecesini iyi değerlendirebilmek, Kur’an’ı doğru anlayarak, “dosdoğru” olmak yolunda yüksek bir bilinçle yürümek anlamına gelmektedir. Bu bakımdan Kadir gecesine özel bir ibadet yoktur.
 
Kadir gecesi bize, Müslüman insanın, her gecesini “bin aydan daha hayırlı” hale getirebileceğini göstermektedir. Kendi varlığının farkında olan her insan, Kadir gecesi gibi insanlık tarihi açısından bir dönüm noktasını olan bir geceyi, kendi hayatı için de, yeni bir başlangıç, yeni bir dönüm noktası haline getirebilir. Bu doğrultuda atılacak hiçbir adım boşa gitmeyecektir. Çünkü Yüce Allah Bakara suresinde 
 
şöyle buyurmaktadır: “Ey Muhammed! (SAV)Kullarım sana beni sorarlarsa, bilsinler ki Ben şüphesiz onlara yakınım. Benden isteyenin, dua ettiğinde duasını kabul ederim. Artık onlar da davetimi kabul edip Bana inansınlar ki doğru yolda yürüyenlerden olsunlar”
 
İman aydınlığını yakalayan insan, “dosdoğru” olur. Kadir gecesinde inen melekler, insana, vahiyle buluşan aklın kazandıracağı “tam esenlik”i müjdelemektedirler. Tevhid’le özgürleşen; düşünce, tutum, tavır ve eylemlerinde dosdoğru olmayı ilke edinen; enerjisi iyi/güzel/doğru işi gerçekleştirmek ve üretmek için harcayan insan, başarıda ve mutlulukta evrensel boyutu yakalamış olur. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Çünkü, Kur’an’la birlikte, insanlığın tarihsel akışı değişmiştir. Artık mucize ve keramet dönemi bitmiştir.
 
Artık, aklın sağlıklı işlemesinin önündeki bütün engeller ortadan kalkmıştır. Ayrıca Kur’an’la insan arasındaki bütün engeller de, kalkmıştır. Kur’an okumanın bir tek ön koşulu vardır: “euzubillahimineşşeytanirracim” diyerek, ”şeytandan ve her türlü kötü/şaytani düşünceden Allah’a sığınmak”. Aslında bu, Kur’an’dan ileri düzeyde yararlanabilmek için, insanın her türlü ön yargıdan arınması, akla sağlıklı işleme imkanı hazırlaması demektir. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır; çünkü artık insanın gerçekleri görme konusunda hiçbir geçerli mazereti kalmamıştır
Bu duygu ve düşünceyle kadri kıymeti ayetle ve hadislerle sabit olan gecemiz mübarek olsun 
 
Cevdet çakır 
22/05/2019

MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.