İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 05.03.2019
Cevdet  ÇAKIR

Cevdet ÇAKIR

Tesetür Farz Olanımı Tarz Olanmı?
 
 
Tesettür dediğimizde algılamamız gereken; Allah(cc’ın emirleri ve Peygamberimiz(sav) dönemindeki uygulandığı şekliyle tesettürdür.
 
Yani farz olan tesettür, tarz ve moda olan tesettür değil… İnsanların beğenisini kazandıracak giyim modeli değil Allah(cc)’ın hoşnutluğunu kazandıracak bir giyim şekli…
Peygamberimiz döneminde tesettür ve kadın namahrem ilişkileri nasıldı, nasıl anlaşılmıştı, nasıl uygulanmıştı, günümüzde nasıl algılanıyor ve nasıl uygulanıyor?
 
-Peygamberimiz döneminde tesettür ayetleri iner inmez kadınlar bu ayetin gereğini derhal yerine getirdiler. Ve ayetlerde emredildiği üzere görünen yerler yani el ve yüzler müstesna diğer yerlerini dışarıdan bakıldığında vücut hatları belli olmayacak şekilde örttüler. Zaten tesettür sadece saçı örtmek değil bununla birlikte bütün vücudu örtmektir. Zararlı ve zehirli bakışlara karşı korunmaktır tesettür…
Günümüzde farz olan tesettür mü, tarz olan tesettür mü daha yaygın?
 
Müslüman olan yani Kur’an ve sünnet bilgisine haiz olan insan sayısı çok az olduğundan örtünme kurallarına uyanlar da bu oranda az görünüyor. Toplumun büyük bir kesimi geleneksel örtü şekillerini kullanırken, genç nesil ise farz olan tesettürden uzaklaşmış ve moda içeren yani tarz haline gelen tesettürü yaygınlaştırmışlardır. Sokaklarda gördüğümüz tesettür de tarz olan kısmıdır. Sokakta örtülü yüz bayandan İslam’a uygun giyinen bir bayan zor çıkar.
Peygamberimizden(sav) günümüze gelinceye kadar hangi evrimlerden geçmiştir?
Bu sorunun cevabını yukarda açıklamıştık. Kısaca özetleyecek olursak, Peygamberimiz döneminde Kur’an’ın direktifleri doğrultusunda örtünen Müslümanlar günümüze gelinceye kadar birçok şekilden geçmiş ve günümüzde de bu çarpık örtünme halini almıştır. İşin içerisine örf ve adetler girmiş, geleneksel etkileri olmuş, diğer kültürlerden katışımlar gerçekleşmiş, batı kültürünün yozlaştırılması görülmüş ve zamanla özünden bir hayli uzaklaşan bir örtünmeyle karşı karşıya kalmışız.
Bir kadın neden örtünmelidir?
 
Birincisi, Allah’ın emri olduğu için.
 İkincisi
 toplumsal ahlaki düzeyi İslami çerçevede tutmak için. Üçüncüsü,
 toplumda ahlaki seviyesi düşük, cinselliğe ve saldırganlığa odaklı sapkınlardan korunmak için. Dördüncüsü
 ise aile mekanizmasının daha sağlıklı çalışması, eşler arasındaki sevgi ve saygının daha üst seviyelerde olması ve gelecek nesillerin daha sağlıklı yetiştirilmesi için.
Ve bir kadın neden örtünmez?
Ben bu sorunun cevabını çok düşündüm ama kendi duygu ve düşüncelerimle çözemedim. Çünkü bir kadının süslenip, makyajlanıp, en dikkat çekici şekilde giyinip sokağa çıkması ve kendisini insanların bakışlarına sunması akıl alacak şey değil. 
Şöyle bir mantık yürütelim; bir kadın tesettürsüz bir şekilde sokağa çıktı ve bu kadına yaklaşık yüz kişi dikkatli bir şekilde baktı. Bu yüz kişiyi bu bayanın karşısına çıkarsak acaba kaç tanesini beğenir ve kendisine bakmasını ister. Belki de hiç birisini istemez. Belki de bir iki tanesini… Bu gerçek böyleyken neden bu şekilde giyinirler anlamak mümkün değil. Bu örneği tesettür kullandığını zannedip ama aslında örtünme şeklinin Kur’an’ın tarifiyle asla uyuşmayan olanlar ilgili de çoğaltabiliriz…
Öncelikle konumuzla alakalı Yüce Rabbimiz(cc) Kur’an’da bizlere nasıl seslenmiş, hangi emirleri buyurmuş bir göz atalım;
 
‘’Mümin kadınlara da söyle gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar’’ (Nur, 31)
Burada Rabbimiz nasıl örtünmemiz gerektiğini ve niçin örtünmemiz gerektiğini bizlere anlatıyor. Tefsirlere baktığımızda görünen yerlerden kasıt, eller ve yüz dışında kalan kısmın örtülmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Niçin örtünmesi gerektiği meselesine gelince, iffetlerini korumaları gerektiğinden dolayı olduğunu görüyoruz.
Müslüman kadın öyle iffetli giyinmeli, öyle iffetli bir duruşu olmalı ki, bakıldığında cinsel dürtüleri harekete geçirmeyecek, fitnevi duygulara fırsat vermeyecek, tahrik edici davranışlardan (yürüyüş, bakış, konuşma) uzak duracak giyim ve tutum sergilemelidir. Bu tür şeylerin önünü almalıdır.
 
Burada Nur suresi 30. Ayete de kısaca değinmek gerekir. Çünkü kadınların örtünmesini emreden ayetten önce ilk uyarı erkeklere geliyor ve Rabbimiz(cc) şöyle buyuruyor: ‘’Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Bu onlar için daha arındırıcıdır. Allah onların bütün yaptıklarından haberdardır

MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.