İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 31.12.2016
Halil ŞEKERCİ -Bandırma  Müftüsü

Halil ŞEKERCİ -Bandırma Müftüsü

BİZE NE OLDU

Ağustos ayı,zaferler ayı,Malazgirt zaferi,30 ağustos zafer.Bu zaferleri anma toplantıları yaptık,bu zaferler ve bu zaferleri gerçekleştiren ecdatla iftihar ettik,övündük.Gerçektende tarihimiz,ecdadımız iftihar tabloları ile dolu,ecdat unutulmayacak büyük zaferlere imza atmış,altın harflerle tarihe yazılmışlar.

 

İyi de biz bugün ne haldeyiz?İslam dünyası darmadağın,parça parça,perişan,her yer kan ve gözyaşı seline boğulmuş.Bir zamanlar dünyada en büyük söz sahibiyken şimdi başkalarının ağzından çıkacak sözlere bakar olmuşuz..Bu durumda 500 sene, bin sene önce kazanılmış zaferlerle övünmenin,avunmanın bu millete faydası varmı?Bir zamanlar üzengi öpmeye hasretti garbın elçileri.Koca millet,nereye gitti.Büyük İslam ümmeti nasıl olduda böyle hazin hallere düştü bugün?Ecdadı büyük yapan ve şanlı zaferler kazandıran ruh neydi? Bu millet bugün o ruha sahip midir.?

Malazgirt,Çanakkale destanlarını yazan ecdadın gönlü imanla,Allah,Peygamber sevdasıyla,vatan sevgisiyle doluydu,ellerinde Kuran,dillerinde dua vardı.Bu gün bu değerlere yabancı,ecdadını tanımayan,vatan sevgisinden uzak,yemeden içmeden,gününü gün etmeden başka derdi olmayan nesille nereye kadar..Ecdat Fatihaları dünyaya götürürken,bugün babasına Fatiha okumaktan aciz,hayadan,namazdan uzak,elinde şişe,sabaha kadar ayılıp bayılan,sevgiden,saygıdan uzak,idealsiz,amaçsız bir gençlik yetiştirilmeye çalışılmaktadır.Oysa gençlerimiz Fatihlere benzemeli.Fatih, dört yabancı dili konuşuyordu,ordunun önüne geçip namaz da kıldırabiliyordu,ilim öğrendiği hocasına da son derece saygılıydı.Çağ açıp çağ kapamış,dünyaya ferman okumuştu.Fatihi ve Onun gibileri sevmek,onların yolunda yürümekle olur.

Üç asırdır süre gelen ve halen devam etmekte olan yenilgi ve perişanlığın sebeplerinden en önemlisi Müslümanların hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya sevdalanması,dünya için çalışması,Allahın emir ve yasaklarına aldırış etmemesidir.Allah ve Peygamber a.s birliği,sevgiyi emrettiği halde Müslümanlar darmadağın,birbirini sevmeyen,birbirine güvenmeyen bir topluluk olmuş adeta.

Çalışmaktan,üretmekten uzak tembellik şiarı olmuş.Müslüman gibi görünür,ama Müslüman gibi yaşamak işine gelmez.Ebubekir gibi görünür,ama Ebubekir gibi davranmak işine gelmez.Allahın haram kıldığı,Hz.Peygamberin a.s. ayaklarımın altında deyip sakındırdığı ağır haramları(kan dökmek,tefecilik yapmak vb..)çekinmeden yapar.

Birçok İslam ülkesin de Cahiliye döneminde olduğu gibi kız çocukları istenmez,ikinci sınıf sayılır.Miras alamaz,başlık parası karşılığında evlendirilir…Fikri sorulmaz,itiraz hakkı da yoktur.

Gayri Müslimler,uzayları bölüşüyor,her türlü teknolojinin zirvesine ulaşmışlar.Batılı ülkeler gümrükleri,sınırları kaldırmış nerdeyse tek devlet olmuş durumda.İslam ülkeleri ise kendi içlerinde çatıştıkları gibi,kendi aralarında da çatışma halindeler.Oysa bunun tam tersi olmalıydı.Müslümanlar birbirini sevmeliydi,güvenmeliydi,bir binanın taşları gibi tek vücut olmalıydı.Malazgirtte,Çanakkalede vb..olduğu gibi.   Müslüman olmak ta bunu gerektiriyordu..Fakat ne yazık ki Ümmet oyuna geldi,bölündü,parçalandı,gücünü,heybetini kaybetti.İslam ahlakından uzaklaştı.Kuranı sadece mezarlıklarda okunan bir kitap haline getirdi,Allahın emirlerini,yasaklarını hiç merak etmedi.Ve bu günkü perişan hallere düştü.

Yeniden Ümmetin güçlenmesi,itibar kazanması için kendini düzeltmesi,değişmesi gerekir.Çünkü bir millet kendini düzeltmezse,Allah onların durumunu değiştirmez.

Büyük Şair M.Akif ne güzel demiş:Sade bir söz,fakat hikmetlerin en mücmeli.Bir halas imkanı var ahlakımız düzelmeli.Evet ahlakımız,davranışlarımız Ebubekir gibi olursa,Yüce Dinin güzel emirlerine sarılırsak,düze çıkarız.Yoksa düştüğümüz yerde batanaj edip kalırız.

Halil ŞEKERCİ/ Esenler müftüsü


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.