İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 31.12.2016
Halil ŞEKERCİ -Bandırma  Müftüsü

Halil ŞEKERCİ -Bandırma Müftüsü

Katil Bizdense Sorun Yok

Katil, zalim kim olursa olsun,isterse bizim en yakınlarımızdan olsun,onun yanında değil,karşısında olmak gerekir.İnsan olmak,hele Müslüman olmak bunu gerektirir."Allah adaleti emrettiği gibi,kötülüğü ve zorbalığı da yasaklar."(Nahl:90)Hatta kim olursa olsun zalimden yana olmayı,şiddetle men etmiştir:"Zalimlerin yanında olmayın;sonra ateş sizi de yakar."(Hud:113)

 

Mensubu olduğumuz bu Yüce Din;Şiddet ve merhametsizliği değil,sevgi ve şefkati emretmiştir.Hz.Peygamber (SAV)in hayatı,insanlara hoşgörülü ve bağışlayıcı davranışları ortadadır.O büyük İnsan amcasının ve kızının katillerini affetmiş,en azılı düşmanlarına galip gelip onları esir almış,eline fırsat geçmişken bile intikam almayı düşünmediği gibi,iyi muamele edilmesini emretmiş,düşmanlarına incitici bir söz bile söylememiştir.

"Allah,Müslüman olsun,olmasın insan canına kıyılmasını haram kılmış, Zarar vermeyi değil,faydalı olmayı,öldürmeyi değil,yaşatmayı emretmiştir."(Maide-32)

Hz.Peygamber (S.A.V): Allah nezdinde mü´min bir insanın Kabe´den daha değerli olduğunu beyan etmiştir.´Hatta hayvanlara merhameti emretmiş,onlara zarar verilmesini,eziyet edilmesini şiddetle kınamış ve yasaklamıştır.Örneğin: susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğe su verip yaşamasına vesile olan birini Allahın affedip cennetliklere dahil ettiğini,bir kediyi hapsedip aç-susuz bırakarak ölümüne sebep olduğu için de bir kadını bu zulmünden dolayı cehennemliklere dahil ettiğini beyan etmiştir.

Durum böyle iken;Bu gün İslam Coğrafyasındaki perişanlığı,Müslümanların birbirini acımasızca öldürmesini nasıl izah edebiliriz?Savaşta bile olsa düşmanların kadınlarına,çocuklarına,yaşlılarına ve mabedlere sığınan masum insanlara dokunulmaması kesinlikle emredilmiştir.Fakat şimdi güya İslam adına ortaya çıkan bir kısım insan görünümlü yaratıklar;Müslümanları vahşice çocuk,yaşlı demeden katletmekte,okul basarak yüzlerce günahsız çocuğu acımasızca öldürmektedirler.Hem bu çocuklar Müslümanların çocukları.(İsterse ateistlerin,gayri Müslimlerin çocukları olsun,bu canavarlık yapılamaz.)

Bu sözde mücahitler Camiyi basıp namaz kılmak için gelen Müslümanları öldürüyorlar.Hemde bu katliamları yaparken tekbir getirmeyi de ihmal etmiyorlar.Yaptıkları bu vahşet cinayetleri kameraya çekip dünyaya servis ediyorlar.MESAJ AÇIK:Ey dünya insanları bakın görün merak ettiğiniz,belki de sempati duyduğunuz İSLAM bu işte,Müslümanlar böyle acımasız..Ve bunun neticesinde dünyada İslam karşıtlığı,İslamofobi yaygınlaşıyor.Ne hikmetse Müslümanlardan başka HERKES bu İslam savaşçılarının şerrinden emin.Hatta zavallı Filistinlilere dünyayı zindan eden zalim Yahudiler bile€¦

Peki o zaman kim bunlar,kime hizmet ediyorlar? Yaptıkları bu şiddet insanları İslama ısındırmak şöyle dursun,nefret ettirmekte hatta uzaklaştırmaktadır.Zaten öylede oluyor.

Öte yandan Filistin zindalarında,Doğu Türkistanda,Ebu Gureyp de,Guantanamo da€¦.belkide insanlar bunların yaptıklarından bin beter işkencelere,eziyetlere maruz kalmaktadır.Fakat oralarda yapılanlar böyle kameraya çekilip te dünyaya servis edilmiyor.Onun için Tüm dikkatler bu İslam adına cinayetler işleyen sözde mücahitlerin üzerinde..

Dinimizce cinayet en büyük günahlardan sayıldığı halde kalabalıkların arasına bomba koymak veya aralarına girip bombayı patlatarak masum onlarca insanı vahşice parçalamak olacak şey değil..

İçerisinde onlarca yolcu bulunan otobüslere Molotof atarak çocuk-bebek yaşlı demeden acımasızca yakarak katleden katillere ne demeli€¦

Ortalığı ateşe vermek,yakıp yıkmak,içindeki yolcularla beraberotobüsleri,arabaları,iş makinalarını yakıp tahrip etmek,vatandaşların işyerlerine zarar vermek€¦Polise ve askere sinsice ve zalimce saldırmak,şehid etmek.Eşinin ve çocuklarının gözleri önünde öldürmek,mertlikmidir.?İnsanlıkmıdır?Bu yapılanlar kime ne kazandıracak,kimlerin işine yarayacak? Bu neyin mücadelesidir.?

Bu cennet Ülkenin huzurunu bozmak,insanların malına canına zarar vermek,bu Ülkede yaşayan hiç kimseye zerre kadar faydasının olmayacağı aşikardır. Bu şiddet ve kaos; ne Alevilere,ne Sünnilere,ne Kürtlere,ne Türklere hiçbir şey kazandırmaz.

Merak ediyorum.Bu terörü,şiddeti yapanlar ne amaçla yaptıklarını,kime zarar verdiklerini veya KİMLERE hizmet ettiklerini biliyorlar mı?

Herkes bu cennet Vatanda huzur ve güven içinde özgürce yaşamanın değerini bilmelidir.Suriye,Filistin,Doğu Türkistan€¦. göz önündedir.İnsanlar perişan bir halde,can,mal,namus güvenliği olmadığı gibi,hiçbir özgürlüğe de sahip değiller.

Filistinde taş atan çocuklar tutuklanır cezaevine konur,cezası 20 sene,yaşı kaç olursa olsun.İnsaların evleri zorla boşaltılır,yıkılır.Karşı gelen olursa hapse atılır veya öldürülür.Yıkılan Filistinlilerin evlerinin yerine Yahudi Yerleşim Yerleri kurulur€¦Filistinli, yıkılan evini tamir edemez,çünkü inşaat malzemesi yok,camı kırılsa değiştiremez,çünkü cam dahil€¦Her türlü inşaat Malzemesini idhal etmek yasak..Filistin, adeta içinde yaşayanların işkenceye maruz kaldıkları bir açık cezaevi..Malesef dünya bu Zalimleri görmezden gelir,kınamayı bile çok görür€¦İşte buda Batı nın iki yüzlülğüdür€¦

Mısırda onbinlerce insan bir diktatör tarafından katledilmiş,namaz kılmakta olan insanlar taranarak kurşuna dizilmiş,binlerce insan suçsuz sebepsiz cezaevlerine atılmış, akibetleri bilinmemekte€¦ Dünya sus pus€¦

Suriyede insanlar, varil bombalarıyla kadın-çocuk demeden vahşice öldürülmekte.Şehirler harabeye dönmüş durumda.Dünya yine sus pus€¦

İnancı,görüşü,ırkı ne olursa olsun istisnasız herkesin bütün zalimlere,katillere karşı olduğunu haykırması,mazlumlara destek olması, insan olmanın,Adalet ve vijdan sahibi olmanın bir gereğidir.

Bu Ülkede kimseye bir ayırımcılık yapılmamakta. İsteyenin istediği yerde yaşayabildiği,istediği şekilde ticaretini yapabildiği,fikrini açıkça söyleyebildiği özgür bir ortam€¦..

Peki derdimiz ne? İnsan olarak konuşmak,anlaşmak,dostça-kardeşçe yaşamak dururken bu kavgalar-cinayetler,yakıp yıkmalar niye ki? BİR sorunumuz varsa böylemi çözülecek.? Ülkemiz insanına,ekonomisine zarar vermekle kimi sevindiriyoruz? Allahı mı? İnsanlarımızı mı? Yoksa İSLAM düşmanlarını mı?...

Biz her şeyden önce Müslümanız ve bütün zalimlere-katillere(isterse en yakınımız olsun) karşı tepkimizi ortaya koymalı,birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yaşamalıyız.Çünkü barışın kaybedeni,terörün,şiddetin,kaosun da kazananı olmaz. 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.