İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 31.12.2016
Halil ŞEKERCİ -Bandırma  Müftüsü

Halil ŞEKERCİ -Bandırma Müftüsü

Kerbela Sebep Ve Sonuçları

Hz.Alinin şehadetinden sonra Müslümanlar Hz.Hasana biat ederek Onu halife seçtiler. Hz.Hasan ancak altı ay gibi kısa bir süre bu makamda kalabilmiştir.

Muaviye ile anlaşma yaparak kendisine destek verenlerin karşı çıkmasına rağmen halifeliği ona bıraktı.Muaviyeden sonra Hz. Hasan veya Hz. Hüseyin halife olabilirdi.Fakat kısa bir müddet sonra Hz.Hasan Muaviye tarafından kendisine gönderildiği söylenen bir hanımı tarafından zehirlenerek şehid edilmiştir.

Hz.Ömer r.a vurulduğu zaman kendisine oğlu Abdullahı halife tayin etmesini, Onun bu işe layık olduğunu söyleyenleri reddetmiş bir evden bir kurban yeter demiş önce, fakat ısrar edilince Hz.Ömer benim oğlum hanımını boşayamadı, nerde kadı ki Ümmeti idare etsin. Her ne sebeple olursa olsun Hz.Ömer ısrar edilmesine rağmen oğlu Abdullahı halife yapmamıştır.

Muaviye  daha kendisi hayatta iken oğlu Yezidi veliahd tayin etmiş ve herkesin ona biat etmelerini emretmiştir. Yezide biat etmeyecek olanları, onun hilafetine karşı çıkanları ölümle tehdit etmiştir. Halbuki Yezid bu işe layık olmayan biriydi. İçki içer, namaz kılmaz, açıkça günah işlemekten sakınmayan fasık biriydi. Hz Aişe dahi bu işin uygun olmayacağını söylemiş, fakat dinlenmemiştir.

Muaviye halifeliğe zorla sahip olduğu gibi kendisinden sonrada oğlu Yezide zorla biat ettirmiş ve hutbelerin sonunda hz.Ali ve ehli beyte lanet okunmasını ihdas etmiştir. Bu lanet olayı Müslümanların çok ağırına gitmiş, karşı çıkanlar cezalandırılmış, Hucr bin Ady gibi

Bir sahabi ehlibeyte yapılan bu hakarete karşı çıktığı için etrafındakilerle birlikte Muaviye tarafından idam edilmiştir.

Muaviyenin ölümünden sonra Yezid halife oldu, fakat böyle birinin halife olmasından insanlar rahatsız olmuş, Hz.Hüseyin dahil birçok kimse Yezide biat etmemişlerdi.

Yezidin hilafetinden ve  olanlardan rahatsız olan Kufe halkı hz.Hüseyini davet ettiler, oniki bin kişi emrindeyiz dediler. Abdullah b.Ömer ve birçok kimse hz.Hüseyine Kufeye gitmemesini ve onlara güvenmemesini söyleyerek engel olmak istediler, fakat Hz.Hüseyini bu kararından vazgeçiremediler. Yapılan haksızlık ve zorbalığa karşı çıkılmalıydı.

Hz.Hüseyin yetmiş iki kişilik aile efradıyla Kufeye doğru yola çıktı.Kufe valisi Ubeydullah b.Ziyad dört bin kişilik bir orduyla Hz.Hüseyinin yolunu Kerbela denen mevkide kestirdi.Ordu komutanı Ömer bin Saaddı.Hz.Hüseyine gel seninle beraberiz diye davet eden oniki bin kişiden eser yoktu.

Hz. Hüseyin, bırakın geri döneyim dedi, kabul etmediler. Bırakın sınır boylarına gidip savaşayım dedi, yine kabul etmediler. Niyetleri belliydi.Hz.Hüseyin ve yetmişiki kişilik aile efradı her yandan kuşatılmıştı.Çocuklar susuzluktan kırılıyordu,ama yanı başlarında gürül gürül akmakta olan Fırat nehrinden su almalarına müsaade edilmiyordu.Son gece Hz. Hüseyin yanındakilere gece karanlık çökünce birer ikişer ehli beyti alarak görünmeden gitmelerini teklif eder,ama hiç kimse bu teklifi kabul etmez.

Hz.Peygamberin a.s.ın cennetin reyhanları dediği ve üzerlerine titrediği hz. Hüseyin ve kardeşleri, çocukları dört bin kişilik ordu tarafından acımasızca, eziyetle şehid edilir. Başlar kesilir, yetmez başsız cesetlerin elbiseleri soyulup çıplak bedenler atlarla çiğnenir. Böyle bir vahşet, böyle bir canavarlık görülmemiş. Hüseyinin birgün ağlamasını duyan iki cihan serveri hazreti Fatımaya sorar; Hüseyin niye ağlıyor kızım deyince, Fatıma annemiz; Hüseyin aç, Hüseyin hastadır baba deyince, Hüseynimi ağlatmayın, Hüseynimi üzmeyin ben dayanamam buyurur. Sabah namazı sonrası kızı Fatımanın evine uğrar ve torunlarımın üstü açılmışsa örteyim üşümesinler… diyerek onları ne kadar sevdiğini belirtmiştir.

Hazreti Peygamber a.s.ın bu kadar sevdiği,üzerlerine titrediği Ehli Beytine bu zulüm yapılır mı?Kim,hangi iman sahibi böyle bir canavarlığa teşebbüs edebilir?Doğrusu insanın aklı almıyor.Bu canavarlığı yapanlar yarın Mahşer günü hangi yüzle Resullahın huzuruna çıkacaklar?.. Kudurmuş bir köpeği dahi öldürseniz,eziyet etmeyin diyen Rahmet Peygamberinin aile efradına bu zulüm revamıdır. Olmuş geçmiş bir olay diye geçiştirmek olur mu?

Yezid orda yoktu, haberi olmadan yapılmış, üzülmüş, vs… geçin bunları, bu iş o kadar basit değil. Onbeş asırdır milyonlarca insanın ateş gibi gönlünü yakan, acılara, matemlere boğan canice, acımasız bir katliam yapılmış.

Yezidden onay alınmadan böyle bir olayın olması mümkün değil! Ne ordu komutanı, ne Kufe valisi kendi başlarına böyle bir işe teşebbüs edemez. Koca Fırat nehri şarıl şarıl akarken bir damla suya hasret, kadınların gözleri önünde çocuk büyük demeden acımasızca, canavarca katledilmiştir, Hazreti Muhammed(s.a.v)in torunları, ehli beyti.

Bin beş yüz senedir Ümmet bu acıyla yanmakta, ağıtlar yakıp matem tutmaktadır:Kıl nazar bir katre su vermiş midir. Gülizarı Ahmedi Muhtar su bulmuşmudur. Kerbela toprakları al kan ile solmuşmudur. Bul Hüseyini  Kerbelada bak şehid olmuşmudur.

Şehitlerin kesik başları Kufeye götürülmüş. Vali Ziyad Ehli beytin hanımlarını azarlamış. Hasta yatakta olduğu için öldürülmekten kurtulmuş olan Hz.Hüseynin oğlu küçük bir çocuk olan Aliyi de öldürmeye teşebbüs etmiştir. Kufeden Şama Yezide götürülmüş Ehli beyt kadınları ve kesik başlar. Mevdudiye göre Yezid üzülmüştür vs…rivayeti gerçek değildir.

Üzülmüşse,kendisinin haberi-emri olmadan bu vahşet işlenmişse,tepkisi ne olmuştur?.Bunu yapan komutanı,valiyi görevden almışmıdır?Bırakın görevden almayı azarlamış,tektir etmişmidir?

Kerbela olayı, onbeş asırdır Müslümanların gönlünde bitmeyen bir acı, sönmeyen bir ateş bırakmıştır.

Ümmetin bölünmesine, mezheplere ayrışmasına sebep olmuştur.

Sıffinden sonra Hariciler ve Şia grupları, mezhepleri ortaya çıkmış, Kerbela olayından sonra ise olaylar, fitne ve düşmanlıklar daha da artmıştır.

Hazreti Hüseyin çok namaz kılan, oruç tutan, sadakası, hayrı bol olan mükemmel bir müslümandı. 25 defa Hacca gittiği rivayet edilir.

Yezid ise namaz kılmayan, içki içen fasık bir insandı.

Kerbela şehitlerine rahmet olsun. Rabbim şefaatlarından mahrum etmesin.

Halil ŞEKERCİ/Esenler Müftüsü/ 31.12.2016

BU YAZI  Sayaç DEFA OKUNDU

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.