İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 31.12.2016
Halil ŞEKERCİ -Bandırma  Müftüsü

Halil ŞEKERCİ -Bandırma Müftüsü

Kurban Rahmet Ve Yardımlaşmadır

Kurban,ibadet niyeti ile belirli vakitte,belirli nitelikleri taşıyan hayvanı kesmektir.Kurban tarihi Hazreti Ademle başlarsada sünnet veya vacip kılınması İbrahim a.s.la başlar ve Hz.Peygamber (s.a.v)e kadar devam eder.İslamiyet kurban ibadetini daha yararlı hale getirmiş,fakirlerin istifadesine sunmuştur.

 

Eski çağlarda doğan ilk çocuklar tanrıya kurban edilirdi.Bir çok milletlerde var olan bu kurban vahşeti Orta çağda da devam etmiştir.Yakın zamanlarda yapılan kazılarda boğazlanan  küçük çocukların binlercesinin toplu mezarları ortaya çıkarılmıştır.Kuzey afrikada,Anadoluda…bir çok milletlerde bu kurban olayı mevcuttu.İslamiyet bu vahşeti rahmete çevirmiştir.

Kurban,mal ile yapılan bir ibadettir.Özellikle Hanefi mezhebince vacip sayılmıştır.Hz. Peygamber:Kurbanlarınızı büyük tutunuz,Sırat köprüsünden sizi geçirecektir.(Kurtubi c.3 s.489)Kim kıldığımız namazı kılar,kestiğimiz kurbanı keserse bizdendir.Kim de kıldığımız namazı kılmaz,kurban kesmezse bizden değildirbuyurarak kurban ibadetinin önemini beyan etmiştir.

Hz.Enes,Hz. Peygamber a.s.in boynuzlu,alaca iki koç kurban ettiğini rivayet eder.(Müslim,Ahmet b.Hanbel). Yine İbni Mace ve Ahmet b.Hanbelin rivayet ettiği bir hadisi şerifte: Hz. Peygamber Kimin imkanı olurda kurban kesmezse,bizim namazgahımıza yaklaşmasın buyurmuştur.

Kurban, kimilerin dediği gibi vahşet-şiddet değil, rahmettir, ibadettir, yardımlaşmadır. Kurbandan maksat,et yemek,kavurma şölenleri düzenlemek hiç değildir.Ayda bir,hatta aylarca evine et alamayan insanları gözetmek,sevindirmektir.Bunun dedikodusunu yapanlar gitsin mezbahalarda kesilen süt kuzularını,süt danalarını görsünler.Her gün yeni doğum yapmış anayla-yavruların nasıl acımadan boğazlandıklarını seyretsinler…Yavru hayvanlar kurban edilemez,hamile hayvanın hamile olduğu biliniyorsa kurban olması uygun değildir.

Kurban kesmekle hayvanların sayısı azalmaz.(2001 yılı)verilerine göre günde 17 milyon hayvan kesilirken,Hacda kesilen hayvan sayısı 2 milyondur.Yine aynı yıl dünyada 6 milyar koyun kesilirken kurban bunun sadece %1.6 sını teşkil eder.Ve bu kurbanların etinden muhtaclar istifade ettiği halde,diğerlerinden yalnızca durumu iyi olanlar faydalanabilir.

Gayri müslimerkurbanı şiddet diye diline dolarken,yılbaşında binlerce hindi-çam katliamını görmezler.Vahşi boğa güreşleri,diri diri kızartılan deniz ürünleri,vahşice katledilen fok balıkları…Avrupalı ne yapsa güzeldir.Ya bizim elhamdülillah bizde müslümanız deyipte Avrupalıların bütün rezilliklerini güzel gören,her fırsatta İslama ve Müslümanlara ver yansın eden sureta Müslüman olan densizlere ne demeli.

Bu gün Suriyede,Mısırda,Arakanda,Filistinde dün Bosna da yapılan ve halen devam eden insanlık dışı katliamları neden görmez,kınamaz bile bu uygar denilen dünyanın yamyamları.İrakta bir milyondan fazla insanı vahşice katleden,esir kamplarında akıl almaz iğrenç iskenceler-tecavüzler yapan…bu yamyamlar müslümanın fakirlere dağıtmak üzere kestiği kurbana laf edemez.

Müslümanın her ameli güzeldir.İslamın her emrinde hikmetler,faydalar vardır.Kurban da öyledir,şüphesiz.

Yinede kurban keserkenbazı şeylere dikkat etmek lazım;hayvana eziyet edilmemeli,bu işi ehil olanlar yapmalı,ulu orta yerde kurban kesilmemeli,temizliğe son derece dikkat edilmeli,ortalığı kirletmemelidir.Unutmayalım kurban kesmek vacipse,temizlik farzdır.Kimsenin laf etmesine meydan vermeyelim.

Nice bayramlara…Selam ve saygılar

Halil ŞEKERCİ/ Esenler müftüsü


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.