İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 31.12.2016
Halil ŞEKERCİ -Bandırma  Müftüsü

Halil ŞEKERCİ -Bandırma Müftüsü

Malazgirt,Çanakkale Ruhu Ve Biz…

26 Ağustos 1071de yapılan Malazgirt Meydan muharebesi,tarihte ecdadın elde ettiği en büyük zaferlerden biridir.

Bizans Ordusu o dönemin en kalabalık ve en güçlü ordusu olup,asker sayısı ikiyüzbini aşkın,donanımlı ve her türlü imkana sahipti.İmparator Diyojen çok mağrurdu,ordusuna ve kendine çok güveniyor,hatta savaşı kazanacaklarından kesinlikle emindi.Halka yaptığı konuşmalarda ‘Alpaslan denen adamı zincire vurup getirecek Bizans  sokaklarında dolaştıracağım ve siz Onun yüzüne tüküreceksiniz,rezil edeceğim.diyerek küstahça konuşmalar yapıyordu..Adeta güç sarhoşu olmuştu.

Ebucehil de Bedire doğru gelirken aynı şekilde mağrurdu;Hazreti Muhammed ve Ona iman eden Müslümanları tamamen yok edeceğine kesin gözüyle bakıyordu.

Aslına bakılırsa Romen Diyojen de,Ebu Cehil de haklıydı,çünkü asker sayıları dört kat daha kalabalıktı.Ayrıca silah, teçhizat ve diğer imkanlar bakımından savaşacakları ordudan son derece üstünlerdi.Ancak Ebu Cehilde,Diyojende bir şeyi hesab edememişlerdi: ALLAH MÜSLÜMANLARLA BERABERDİ..

Selçuklu ordusu yaklaşık;elli bin askerden oluşuyordu.Bizans Ordusunun dörtte biri kadardı.

Sultan Alpaslan,İmparator Diyojene elçiler gönderdi,barış teklif etti.Yapılan bu insanca barış teklifini Diyojen alaycı bir tavırla,küstahça geri çevirdi.

Savaşın olduğu gün,cumaydı.Sultan Alpaslan beyaz bir elbise giymişti.Askerlerine hitab ediyordu:Ölürsem bu elbisem kefenim olsun,kazanırsak önümüzde güzel günler olacak…diyor ve dua ediyordu.İnançlı,cesur ve azimliydi.

O gün bütün ÜMMET tek yürek olmuştu.Dünyanın her yanındaki müslümamanların kalbi,kulağı Malazgirtteydi.Camilerde Sultan Alpaslan ve ordusunun zaferi için dua ediliyordu.

Aynı şekilde hatırlanacağı üzere;Çanakkale Savaşının devam ettiği günlerde de tüm dünya Müslümanlarının gönlü,kulağı Çanakkaledeydi.camilerde,meydanlarda toplanan onbinlerce Müslüman Çanakkalede savaşan Mehmetçiklerin zaferi için dua etmiş ve kadınlar kollarındaki bileziklerini,zinetlerini yardım için göndermişlerdi..

Malazgirt Meydan Savaşı sayıca dört kat daha kalabalık olan Bizans ordusunun mağlubiyetiyle neticelenir ve Mağrur komutan Romen Diyojen esir düşer.Sultan Alpaslan ona güzel muamele eder,yanına oturtur,teselli eder.Daha sonra onu serbest bırakır ve Bizansa gönderir.Kısaca Büyük Sultan kendine ve bir müslümana yakışanı yapmıştır.

Malazgirt,imanın,azmin,Ümmet olmanın zaferidir.Bu zafer; Anadolu kapılarının Müslüman Türk Milletine tamamen açılmasını sağlamış,tarihin akışını ve dünya coğrafyasını değiştirmiştir.

Bu gün Ecdadın elde ettiği zaferleri hatırlayıp övününüyoruz;Ancak biz ne haldeyiz? Ecdad cihana ferman okurken biz neden aciz durumdayız?

Hiç düşündük mü? Bedir de,Malazgirtte yardım eden Allah,bugün neden Müslümanlara yardım etmez? Halbuki;Allah,Kuranda:Üstünlük,izzet Allahın,Peygamberinin ve Müminlerindir.Buyurmuyor mu? (Münafikun suresi). Hani Müminlerin üstünlüğü,Nerde bu gün Müslümanların izzeti..?

Çünkü bugün Müsümanlar Ümmet olma bilincini,İslam kardeşliğini kaybetti.Cehalet,her çeşit taassup,günahlar,Hurafeler bir ahtapot gibi İslam Dünyasını kaplamış durumda.Geçmiş Ümmetlerin helakine sebep olan günahların hepsi,tam tekmil Ümmeti Muhammedin arasında yaygın,hemde fazlasıyla..Helal-Harama aldırış eden yok gibi.Dürüstlük desen Allah versin..Vatan sevgisinden mahrum yetişen nesil…

Cihana ferman okuyan ecdadın gönlü-ruhu VATAN sevgisiyle doluydu.İmanlı,iffetliydi,helal-harama dikkat eder,İhanet nedir bilmezlerdi.Yeri geldimi Vatan,Millet için yek vücut halinde canlarını vermekten çekinmezlerdi..Kuran okuyarak,dua ederek tereddüt etmeden şehadete yürüyorlardı.İşte Malazgirti,Çanakkaleyi kazandıran bu yüce ruhtu.

Şimdi nefsinin,şehvetinin çirkin arzularını gerçekleştirmekten başka derdi olmayan,Vatan-Millet sevgisinden habersiz,çoğu imandan-iffetten yoksun,ecdadına yabancı,hatta düşman,yabancı hayranı,aşağılık kompleksi içinde yetişen nesiller bugün Çanakkale-Malazgirt ruhundan maalesef çok uzak.

Harici düşman karşısında milletin birlik olması,tek yumruk olması gerekirken bugün tam tersi bir tablo ile karşı karşıyayız.Kendi ülkesini kafirlere durmadan şikayet eden kötüleyen dünya üzerinde başka bir ülke varmı? Yada tarihin hiçbir döneminde bugün olduğu kadar kendi vatanına,devletine ihanet insanlar çıkmışmıdır…

O gün tüm Müslümanların gönlü,kulağı Malazgirtteydi,Çanakkaledeydi..Ümmet Kafirler topluluğuna karşı tek vücut,tek yürek olmuştu.Alpaslan ve Ordusunun zaferi için DUA ediyordu…

Bu gün ise: Kafirlere,Yahudilere,fasık ve facirlere gösterdiği hoşgörüyü,yakınlığı Din kardeşine göstermeyen Müslümanlar var.Onların safında yer alıp,Din kardeşinin mağlubiyeti,hatta helaki için BEDDUA eden Müslümanlar var..Nasıl bir Müslümanlıksa…? Kuranda,Sünnette böyle bir Müslümanlık yok..Hazreti Muhammed(a.s)düşmanlarına dahi beddua değil,dua etmişti.Müminlerin derdiyle dertlenmiyen onlardan değildir.Kişi sevdiği ile beraberdir.buyuruyordu.

Bu gün dünyanın hemen bir çok yerinde Müslümanlar katliamlara uğrarken, İslam  Ülkelerinden,hatta Müslüman olan fertlerden bile çıt çıkmaz..

Derler ki;Selahattin Eyyubi hiç gülmezdi.Ona dediler Sultanım neden yüzünüz hep asık,hiç gülmüyorsunuz Kudüs Haçlıların elindeyken ben nasıl güleyim.diye cevap verir..Bu gün her zamankinden fazla Alpaslanlara,Selahattinlere,Fatihlere,Yavuzlara bu ÜMMETİN ihtiyacı var.

Bugün aynı zamanda her zamankinden çok Ümmet olma şuuruna,Kardeşliğe,hoşgörüye ihtiyacımız var.

Bu gün, vatan sevgisiyle yoğrulmuş,kalbi vatanı için çarpan,tarihini-ecdadını tanıyıp iftihar eden; DÜRÜST,İMANLI,İFFETLİ nesillere Ülkemiz her zamankinden daha çok muhtaçtır.Yani Malazgirt,Çanakkale ve daha nice zaferleri kazanan ecdadın sahip olduğu değerleri yeniden kazanmak zorundayız.

İmanı kaybetmiş,hayayı atmış,tarihine-ecdadına yabancı,şehvetinin,nefsinin esiri olmuş kimselerden bu Vatana-Millete-Ülkeye, hatta ailesine-anne-babasına bile fayda gelmez…

Selam ve Dua ile.            

Halil  ŞEKERCİ/ ESENLER  MÜFTÜSÜ

Haberin Şuan Okunma Sayısı:

Sayaç
 

DÜNYADAKİ HER YERDEN İLK SİZİN HABERİNİZ OLSUN

FACEBOOK' TA TAKİP EDİN 

TWİTTER' DAN TAKİP  İÇİN TIKLAYINIZ

haber@dinibulten.com


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.