İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 31.12.2016
Halil ŞEKERCİ -Bandırma  Müftüsü

Halil ŞEKERCİ -Bandırma Müftüsü

Ömrümüzden Bir Yaprak Daha Düştü.

Bir yıl daha geçti,yani ömür ağacımızdan bir yaprak daha düştü.Geriye dönüp bakarsak nice yılları geride bıraktığımızı ve SON DURAKa iyice yaklaşmış olduğumuzu ibretle,hasretle görebiliriz.Çocukluğumuz, gençlik yıllarımız sanki yalan oldu,hatıralar hep hayal oldu.Gerçek şuki;Göz yumup açınçaya kadar nice yıllar geçti,farkında olamadık.Öncekilerin gelip geçtiği gibi,bizde geçiyoruz bu dünyadan..Onlar gibi unutulur gideriz..

Yüz yıl önce yaşayan insanlardan şimdi eser yok.Sanki hiç bu dünya ya gelmediler,sanki hiç yaşamadılar.Çok değil en fazla yüz sene sonrasına hayalen bir gidelim.Şu an yaşayan bizlerden hayatta kalan belki hiç kimse olmayack. Fama yerimizde başka insanlar olacak.Gülecek,eğlenecek,sohbet edecekler,ama biz olmayacağız,koca bir ömür sürdüğümüz bu dünyada belki de hiç kimse bizi hatırlamıyacak.Yıllarca özenle baktığımız vücudumuz,azalarımız mezarda toprağa dönüşmüş olacak.

Sanki adı DÜNYA olan bir trene binmiş gidiyoruz.Bu tren durduğu istasyonlarda yolculuğu sona eren kimi yolcuları indirir,yeni yolcular alır ve  yoluna devam eder.Fakat hiç kimse bu trene hangi istasyon da bineceğini ve nerede ineceğini de bilemez.Evet bu yolculuk ne zaman başlar,ne zaman,nerede,nasıl  sona erer bilemeyiz,ama bir gün vakti gelince bizi bu dünya treninden indirirler.Öncekilerin indirildiği gibi.Yani nasıl ki,gelmek isteğimize bağlı olmadığı gibi,gitmekte de irademizin rolü olmayacak.

Kuranda geçmiş milletlerden,insanlardan bahsedilir:Onlar nice bağları,pınarları bıraktılar.Nice ekinleri,muhteşem konakları da bıraktılar.Zevk ü sefa sürdükleri sayısız nimetleri de bir anda terk edip gittiler.Bizde onları başka bir topluma miras bıraktık. (Duhan/25-28)

Şair Yunus ne güzel demiş:

‘Bak bu senden evvel gelenler,kimi kul,kimi sultan olanlar.Dünya benim mülküm deyip gezenler,ecel şerbetin içmiş haberin var mı?

Hani o güneş yüzlüler,hani o şirin sözlüler?Toprak almış bunları, hiç belirmez nişanları.

Evet Ömrümüzden bir yıl daha geçti.Kaçınılmaz sona doğru biraz daha yaklaştık.Mutlaka çıkarılacağımız büyük mahkeme günü için ne hazırladık.Nasıl geçtiğinin farkında bile olamadığımız bu yalan dünya için ortalığı birbirine karıştırırken,önümüze çıkanı kırıp dökerken,olmayacak işler için yüz türlü fırıldak çevirmekten geri durmazken;Sonsuza dek sürecek olan Ahiret hayatı için ne yatırım yaptık? Yaşadığımız hayatın,yaptığımız işlerin.konuştuğumuz sözlerin hesabını kolayca verebilecekmiyiz.?

Haşr  suresi 18.ayette Cenabı Allah:Ey iman edenler!Allaha karşı gelmekten sakının ve herkes,yarın için önceden ne göndermiş olduğuna baksın.Allaha karşı gelmekten sakının.Şüphesiz Allah,yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.buyurmaktadır.

O halde;Mutlaka çıkarılacağımız O Büyük Mahkeme günü bizi utandıracak,rezil edecek davranışlardan uzak duralım,bizi sevindirecek,yüzümüzü güldürecek icraatlar yapalım.Geçen bu bir yılın,hatta bütün yılların mauhasebesini yapalım,bu yılbaşı gecesini böyle geçirelim...

Kaldı ki; bir peygamberin doğum gününü içkiyle,israfla,taşkınlıkla kutlamak hiçbir dinde doğru olmasa gerek.Hele günümüz dünyasında milyonlarca insan açlık ve susuzluktan ölürken yılbaşı kutlamaları adına yapılan lüzumsuz ve büyük israflar,yer yüzü kendilerine emanet edilen ve en şerefli varlık diye vasıflanan insanların insanlığına,hele İslam Ümmetine hiç yakışmıyor.Yapılan bu israflar açlıktan kırılan insanları kaç kez doyurur.O sefalet ve çaresiz kalmış milyonlarca insana hayat verir,can verir.

Her şey bir yana bir hristiyan inancı ve kültürü olan yılbaşı kutlamalarıyla Müslümanların ne işi var? Kendi kültüründen,inancindan haberi olmayan Müslümanların bir hristiyan  kültürüne onlar kadar,hatta onlardan fazla ilgi duyması,Millet olarak ne hale düştüğümüzü göstermiyor mu?

Sanki bizde adam yokmuş gibi bir ay öncesinden çocuklarımızın beynine nakşedercesine Noel baba işleniyor.Sokakta noel baba,tvlerde,her yerde Noel baba.

Bizim binlerce yıllık tarihimiz,onbinlerce destanlaşmış büyük insanlarımız var.Bu Milletin Noel baba gibi ne olduğu,kim olduğu,hatta yaşayıp yaşamadığı belli olmayan birini bu kadar tanımasına hiç gerek yok.

Bu Milletin evlatları HZ.MUHAMMED a.s.ı tanımalı O nu kendine önder ve rehber edinmelidir.Fakat ne yazk ki,çocuklarımızın,gençlerimizin nerdeyse çoğu Noeli tanıdıkları kadar kendi Peygamberini,ecdadını tanımaz hale geldi,getirildi.

Acaba Hristiyan Alemi bizim onların kültürlerine özenmemizin %1 kadar bizim kültürümüze özeniyorlar mı,özenmeden geçtik,acaba merak ediyorlar mı?

Evet çocuklarımız,imanlı,hayalı,ahlaklı olmalı,vatanını,milletini sevmeli, Peygamber a.s.ı ve Onun sahabilerini tanımalı onların hayatını bilmeli.Bunun yanında Fatihi,Yavuzu,Alpaslanı,Selahaddin eyyubiyi…Abdülkadir Geylaniyi,Mevlanayı,Ahmet Yeseviyi..de bilmeli ecdadıyla,tarihiyle,inanç ve kültürüyle iftihar etmelidir.Çünkü milletler kendi evlatlarının omuzlarında yücelirler....Gençliğine sahip çıkamayan bir millet çökmesi ve yok olması kaçınılmazdır.

Gençlerimiz Sarıkamış şehitlerini ,Çanakkale kahramanlarını bilmeli,unutmamalı Malazgirt,Niğbolu ve daha nice unutulmaz  zaferlerle iftihar etmeli ve Kahraman Ecdadıyla onur duymalı,iftihar etmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle önümüzdeki nice yılların hayırla ve güzelliklerle geçmesini tüm insanların sevgi dolu,savaşsız,kavgasız,acıların ve ölümlerin yaşanmadığı bir dünya kurmasını,herkesin barış ve huzur içinde olmasını Cenabı Allahtan diliyorum.Selam ve dua ile..

Bu Makale Sayaç defa okundu


 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.