İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 31.12.2019
Halil ŞEKERCİ -Bandırma  Müftüsü

Halil ŞEKERCİ -Bandırma Müftüsü

Su Gibi Geçip Giden Yıllar

SU GİBİ GEÇİP GİDEN YILLAR

Yine koca bir yılı geride bıraktık. Su misali akıp geçen senelerin farkında bile olamıyoruz. Çocukluk, gençlik derken en güzel zamanlar geçip gitti.

Bizden öncekilerin geçip gittiği gibi şimdi bizde gideceğiz ve yerimize başka insanlar gelecek, Kıyamet kopuncaya kadar da böyle devam edecek.

Bak bu senden evvel gelenler, kimi kul kimi sultan olanlar, Dünya benim mülküm deyip gezenler, ecel şerbetin içmiş haberin var mı?

Hani o güneş yüzlüler, hani o şirin sözlüler? Toprak almış bunları, hiç belirmez nişanları.( Aşık Himmet)

Evet yeni bir yıla girmek üzereyiz. Zamanla eskiyen otomobillerin nasıl ki,kaportası,dökülmeye,motoru arıza yapmaya başlıyorsa,insanın ömründen yıllar geçtikçe gücünü kaybediyor,kalp teklemeye,hastalıklar peş peşe ortaya çıkmaya başlıyor.Bütün bu olanlar insana ömrünün azaldığının habercisi ve ölümün ayak sesleridir..


Bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla adım atarken yaşlandık,çöktük.  diye feryad etmeye,yas tutmaya da gerek olmadığı gibi,içkiyle, kumarla,bin türlü israfla yılbaşı kutlamak da inancımıza ve kültürümüze ters bir eylemdir.Tamamen Batı kültürü olan bu yılbaşı kutlamalarını Müslüman Türk Milletinin nerdeyse Batılılardan fazla sahiplenmesi,Millet olarak kendi değerlerimizden ne kadar uzaklaştığımızı göstermektedir.Aylar öncesi başlayan piyango bileti satışları,Noel baba reklamları millet olarak ne hallere düştüğümüzün resmidir.Batılıların bizim kültürümüze özendiklerini,merak ettiklerini duyan,bilen var mı? Bize ne oldu da binlerce yıllık tarihimiz,binlerce kahramanımız ve gönül insanımız varken bir Noel Baba tutturmuşuz.Çocuklarımızın,gençlerimizin gönlüne,kafasına yerleştirmeye çalışıyor birileri adeta.Kim bu Noel Baba.. Kocaman bir yalan.. Bize ne bu adamdan?..

Ayrıca piyango kumar olup haramdır.Piyangodan elde edilen parayla hayırda olmaz,hiçbir işe de yaramaz.İçkiyle,kumarla ve isyanlarla yeni bir yıla başlamak bizim kitabımızda yazmaz.

Bu Milletin evlatları Noel baba gibi Batı kaynaklı palavraları tanıyacağına çağ açıp çağ kapatan,dünya ya ferman okuyan Alpaslanları,Selahaddinleri,Fatihleri.. Gönüllere taht kuran,Ahmet Yesevileri,Yunus Emreleri… tanıyarak büyümeli.. İnancından kaynaklanan kültürünü,örfünü ve geleneklerini yaşayarak yetişmelidir.Kısaca;milli ve manevi duygularla donanımlı vatanını,ecdadını,ülkesini,milletini seven ve herşeyden üstün tutan nesiller yetişmeli..


Bilerek veya bilmeyerek bir kısım insanlarımız aylar, haftalar öncesi yılbaşı gecesini nerede, nasıl kutlayacaklarını düşünerek  planlar ve hazırlıklar yapmaktadır.

Buna karşılık birileri de yılbaşı kutlamanın haram ve kâfirlere benzemek olduğunu, hatta bunu yapanların dinden çıkacağını söyleyerek şiddetle karşı çıkmaktadır. Hatta o gece oturup sohbet etmek vb. yapmakta günahtır. diyerek karşı çıkarlar.

Yılbaşı kutlayanlar bizim dini, millî bayramlarımızı kutlayıp önem atfettiğimiz, kutsadığımız gibi, bu geceye de aynı önemi ve kutsiyeti göstermek büyük yanlış olup bu anlayış imana zarar verir. Fakat rutin olarak o gece oturmak başka. Hz. Peygamber (a.s):”Ameller niyetlere göredir ”’buyurmuştur.

Tamam Batı kaynaklı bu geceyi Müslümanların onlardan fazla sahiplenmesi, önemsemesi adeta kutsiyet atfetmesi son derece vahimdir. Fakat Müslümanlar bu yılbaşı kutlaması rezaletine gösterdikleri tepkiyi, diğer haramlar konusunda da göstermelidir.

Öte yandan bazı Müslümanlara bakarsan sanki kendileri cennete girmeyi garantilemiş gibi canlarının istediğini de cennete doldururken, keyiflerince kimilerini cehenneme göndermekte. Küfürle itham etmekte. Sanki cennet, bunların babadan kalma karpuz tarlası…


Yılbaşı kutlayanlar kafirlere benzer, cehenneme gider de; Bir ömür haram yiyenler, kul hakkına tecavüz edenler nereye gider?

 İftira atanların, yalan söyleyenlerin, fitne çıkaranların dindeki yeri nedir? Allah:’Fitne,adam öldürmekten daha kötüdür.’buyurur.

 ‘Kalbinde zerre kadar kibir olan,söz taşıyan da cennete giremez.’buyurmuş Hz.Peygamber as.Cennete giremez dediği,Allahın sevmediği bu kötü hasletlere sahip olanları kime benzetelim.(Kur’an,Firavun,Nemrut,Karun.. gibilerin kibirli olduklarını haber verir.)
 

Kullandığı elektriğin, içtiği suyun parasını ödemeyen, seksen milyon insanın hakkını yiyenleri, bu kadar kul hakkına girenleri nereye koyacağız?

Mal satar gibi başlık parası alıp kızını hiçte dengi olmayan, istemediği biriyle, hatta zorla evlendiren insanlar mı cennete gidecek?

Hz. Peygamber (s.a.v).”Bizi aldatan bizden değildir.” buyururken elli milyon kazanmak için bin türlü fırıldak çeviren insanlar..

 Adalet, dürüstlük te bu dinin olmazsa olmazlarından.. Peki biz bu DİNİ ne kadar yaşıyoruz, veya biz bu DİNİN neresindeyiz?..

Yılbaşına bizim bayramlar gibi önem atfetmekten, Müslümanlar olarak zinhar kaçınalım. Bugün dünyada insanlar açlıktan, susuzluktan kırılırken, zulüm ve vahşice katliamlar olurken eğlenmek…                                 
   “ Başkalarının acısın hissediyorsan insansın.” denilmiş. Fakat yukarda saydığımız gibi daha nice günahlardan da ateşten kaçar gibi uzak duralım..

Evet yılbaşını bizde değerlendirelim. Dostlarla bir araya gelip sohbet edelim. Geçen koca bir yılın kritiğini yapalım. Başta nefsimizin ve Ümmetin durumunu konuşalım. Nefis muhasebesi yapalım.

Bu duygularla idrak etmiş olduğumuz yeni yılın ve nice yılların hayırlara vesile olmasını, ülkemize, devletimize ve tüm insanlara barış ve huzur getirmesini Cenabı Allahtan niyaz ederim.

Halil  ŞEKERCİ / Esenler Müftüsü

Bu Makale   Sayaç defa okundu


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.