İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 28.12.2018
Halil ŞEKERCİ -Bandırma  Müftüsü

Halil ŞEKERCİ -Bandırma Müftüsü

Yılbaşında Ne Yapalım?

Yılbaşı, fiilen yaşlandığımızı,değiştiğmizi haber veriyor.

Yıllar bir çarkın dişlisi gibi durmadan dönüyor ve içinde var olan her şeyi öğütüyor.Dünya varolduğundan bu yana hep böyle olmuştur.

Kendini vazgeçilmez zanneden,tanrılık iddiasında bulunan nice insanlar bu dünya çarkında erimiş,kaybolup gitmiştir.Nice güzeller,nice krallar hep unutuldu gittı..Sanki hiç bu dünya ya gelmediler,sanki hiç yaşamadılar..

Onlar gibi bizde geldik,gidiyoruz.Sonsuza kadar yaşamak için dünya ya gelmedik,sadece geçiyoruz,bizden öncekilerin geçtiği gibi..

Önemli olan ADAM gibi yaşayıp dünyadan adam gibi ayrılmak.Allahın yarattığı hiçbir canlıyı incitmeden,kimseye borçlu kalmadan AHİRET YURDUNA gidebilmek.Mutlaka çıkarılacağımız BÜYÜK MAHKEME de bizi mahkum edcek,bizi rezil duruma düşürecekdavranışlardan,tavırlardan ve sözlerden sakınmak..

Öyleyse fırsat varken güzel bir hayat sürelim,güzel işler yapalım ki,dünyadan ayrılırken insanlar peşimizden güzel konuşsun.Öbür alemde de sonsuza kadar mutlu,huzurlu olalım.

Peş peşe yıllar geçtikçe,keyfimizi kaçırdı,yaşlandık,gücümüzü kaybettık.sonra Yemeden içmeden,yaşamadan zevk alamaz hale geldik,nihayet koca bir ömrün bittiğini,yolun sonuna geldiğimizi dehşetle gördük.Oysa daha ne planlarımız,daha yapacak ne çok işlerimiz vardı.Hepsi yarım kalacak..

Hiç bitmeyecek zannettiğimiz ömür,yaz yağmuru gibi geçmiş,su misali akıp geçen yılların hiç farkında olamamışız.Her gün binlerce insan dünyayı terk ederken,biz sonsuza kadar yaşayacağımızı zannetmişiz.

Yılbaşı gecesi,ömrümüzden koca bir yıl eksilirken bizden neleri alıp götürdüğünü tefekkür edelim.Nereden geldiğimiz.. Ne olduğumuz.. ortada..Fakat ne olacağımız? sorusuna cevap vermek çok zor. Çünkü ne olacağımızı,hayatımızın ne zaman ve nasıl sonlanacağını,başımıza neler geleceğini bilemeyiz.

Henüz hayattayız ve aklımız başımızda yapılan yanlışları telafi etme fırsatımız var.Geçen geçti,kalan zamanı iyi değerlendirmeliyiz..Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya ya çalışırken,her an öbür aleme gidecekmiş gibi de hazır olmalı.

Her şeye rağmen dünya bir matemhane değildir.Fakat nefsimizin,canımızın istediği her şeyin yapılacağı bir yer de değildir.

İnsan olmak,diğer canlılardan farklı olmayı gerektirir.. Özgürlük diyerek yaptığımız işler başkalarının özgürlüğüne zarar vermemeli,bizi yaratan Allaha saygısızlık olmamalı..

Evet Yılbaşını kendimize göre değerlendirebilir,oturup sohbet edebilir,geçen yılın kritiğini,muhasebesini yapabilir,sohbet edebiliriz.

Bir Batı Kültürü olan Yılbaşı kutlamak,Hristiyanları taklit etmek,özenmek son derece yanlış olmakla birlikte,kimi müslümanlar nezdinde öyle bir algı oluşmuş ki;Yılbaşını herhangi bir şekilde kutlayan yandı,bitti,dinden ,imandan çıktı..Yılbaşını kutlamayanlar da on numara müslüman,tam cennetlik..

 Freni patlamış araba gibi,ağzına geleni söylemek,ölçüsüz konuşmak ‘Yıl başında oturanlar dinden çıkar..  Yılbaşı programlarını televizyonalardan izleyenler müşrik olur… ‘ vb..  laflar etmek te doğru değil.Fakat yılbaşı gecesi içkiden,kumardan,hayasız tavırlardan haram olan her şeyden,her tavırdan(yalan,kibir,haset,giybet,söz taşıma… ) müslümanların sadece yılbaşında değil, her zaman uzak durması gerekir.Keza piyango bileti almak ve buna umut bağlamak haramdan öte bir felakettir.

Koca bir yılı geride bıraktık,nice tanıdıklarımızı o koca yıl içinde öbür aleme yolcu ettik.Öyleyse bu yeni yıla girerken yapılacak en akıllıca iş: Nefis muhakemesi yapmak,iyilik ve kötülüklerimizi gözden geçirip,sorgulamak.Çünkü ömür binamızdan bir taş daha düştü,kabire bir adım daha yaklaştık.Öyleyse İçkiyle,kumarla,israfla Allaha isyan etmek neyin nesidir.? Hele bu gece Avrupa da ve bizde yapılan israflar akıllara ziyan. Dünyada bunca insan açlıktan ölürken yapılan bu israf insanlığın bittiğinin resmidir.

Hele Avrupalının dininden kaynaklanan bir kültür olan bu insanlığa zarar yılbaşı kutlamalarını bizim insanlarımızın Avrupalıdan daha fazla sahiplenmesi,aylar öncesinden çocukların ve gençlerin beynine,ruhuna işlercesine  Noel Baba reklamları,piyango biletleri..  Millet olarak ne hallere düştüğümüzü göstermektedir.

Hz.Peygamber as.ın buyurduğu gibi;Delicesine bir taklit hastalığı bütün Ümmeti sarmış.

لتتبعن سنن الذين من قبلكم شبرا بشبر وذراعا بذراع حتي لو سلكوا جحر ضب لسلكتموه قلنا يا رسول الله اليهود والنصاري قال : فمن . ( البخاري )

‘Sizden önceki milletleri adım adım,karış karış takip edeceksiniz.Hatta onlar bir keler deliğine girseler,peşlerinden siz de gireceksiniz. Dedik ya resulellah,Yahudi ve hristiyanlar mı ? Başka kim olacak.’dedi.(Buhari )

Hz.Peygamber as. dediğinin fazlası bile oldu bu gün.  Öyle bir taklit hastalığına tutulduk ki,biz biz olmaktan çıktık.Baştan aşağı her şeyimiz değişti.Giyim kuşam dan tutun da yaşantımız,tavırlarımız değişti.İşyerlerimize yabancı adlar verdik.. Batılı gibi yaşamak,medeni olmanın ölçüsü oldu.

Şairin dediği gibi:

Fransızın nesi var? Fuhşu birde ilhadı,kapıştı bunları yirminci asrın evladı.

Ya Almanın nesi var? Zevki okşayan birası.Ayranı unuttu ma’tuha döndü kahrolası.

Öyle bir nesil yettiştirilmeye çalışıldı ki: Dinden,imandan,ahlaktan,ilimden yoksun,gayretsiz,üretmeyen sadece tüketen,vatan sevgisinden,milli-manevi duygulardan yoksun bir nesil.Destanlar yazan,dünyaya ferman okuyan ecdadından nefret eden Batı hayranı boş bir nesil..

Acaba Batı dünyasının insanları bizim kültürümüzün zerresini merak edip,alıyor mu?!

Misyoner teşkilatının başkanı Louis Mossigaon bir toplantıda :’Müslümanları mahvettik,inançlarını,yaşamlarını,herşeylerini değiştirdik..  Artık iflah olmazlar.. ‘ demiş.

Aynen bu adamın dediği gibi, Bu gün kendimizi unuttuk,dünyayı cehenneme çeviren bu insanlık düşmanlarına hayran olduk.Her halimizle onlara benzemeye çalıştık ve buna medeni olmak dedik.

Bunların neresi medeni,insanlık nere bunlar nere ? Bunlar bu gün neyse dün de aynıydı: Kalleş,zalim,katil,menfaatçi… Bunların cibilliyeti de,sicili de bozuk.

Birinci,ikinci dünya savaşlarında miyonlarca insanı canavarca katleden bu soysuzların bu gün yaptıklarını görmeyen kör,duymayan sağır kalmadı..

Bizim tarihimizde böyle alçakça katliamlar,soysuzca işler yoktur.Bizim her halimiz,her şeyimiz güzel;Adamlık ta bizde,barış ta bizde.. Yeter ki biz biz olalım.

Bizim insanlarımız ne diye bunlara özensin,hayranlık duysun.Noel kim?

Çocuklarımız,gençlerimiz Hz.MUHAMMED as.ı ve Onun eğitimiyle yetişen,O nun yolunda destanlaşan Alpaslanları,Yıldırımları,gönüllere taht kuran Mevlanaları,Yunus Emre leri ROL MODEL almalı..

İnsanlarımız,gençlerimiz Sarıkamış,Çanakkale şehitlerimizi hep yad etmeli,unutmamalı.Malazgirt,Niğbolu ve daha nice zamanlarda birleşip bize saldıran haçlı kafirlerini bozguna uğratan,destansı zaferlerle tarihe damga vuran kahraman ecdadını unutmamalı,sevmeli,saygı duymalı.Sonuç olarak:

Çocuklarımız,gençlerimiz kim olduklarını bilmeli,kimliklerini unutmamalı.. Geleceğe güvenle bakmalı,korkmadan yürümeli..

Bu duygularla önümüzdeki yeni yılın ve nice yılların hayırlı ve güzelliklerle geçmesini,tüm dünya insanlarına sevgi,barış ve huzur getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ederim.

                                                                       27/12/2018

                                            Halil  ŞEKERCİ / Esenler Müftüsü

Bu  Makale Sayaç kez okundu


 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.