İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 02.12.2018
Mensure  Kaplan

Mensure Kaplan

İçimizdeki Zaman,

Zaman hiç değişir mi? Bu soruyu cevaplayanların  yaklaşık yüzde 65’i değişir  demiştir. Kesin olmasa da yakın bir ibare  bizimkisi .Bu olgu  çevremizdeki   insanlara,  çocuklara, gençlere  ve  yaşlılara bakılarak bu düşünce oluşuyor.

Peki,  zaman nedir? 

Sözlü açıklamasına göre , ‘’Bir iş ya da oluşun, bir eylemin içinde geçmekte olduğu, geçtiği ya da geçeceği süre.’’

Ya da,

İçinde bulunduğumuz soluduğumuz her ana…  Güneşin  doğuşundan   batışına kadar evrim döngüsü içinde yaşanan akış çizgisine…. Elle tutamadığımız  ama  hissettiğimiz, bazı  araç  gereçlerle  kendi içimizde tutmaya çalıştığımız, kontrol  altına aldığımız her an olabilir mi?  Buda  benim düşüncem tabi.  Hiç  kimse zamanı  tanımlayamıyor. Herkese  göre  ayrı  bir tanımı var.

Peki bir mümin için zaman nedir ne öğretir ? ne ifade eder?.

Dünyadaki  her  şey  zamana  göre  sınırlandırılmıştır. Zaman içinde doğar zaman içinde yaşar , zaman içinde yaşlanır ve ölür.  Aslında asıl  mesele,  bu  zaman  çerçevesinde nasıl  yaşadığımızdır.  Unutmamak  gerekir  ki  nizam  içinde  isyankar  tavırlarla söylediğimiz ve  suçladığımız ‘’zaman’’  bize felek  atmaz.  Ne yapılıyorsa  hür  irade ve  kabul tavırlarla yapılır.

Her insan kendi  dünyasında  güzel  anılar bırakarak  diğer dünyaya göçmek ister.

Peki  diğer dünya ne ister?

”İki günü  eşit olan  aldanmıştır.” (Hadis-i Şerif)   yada ‘’ iki günü bir olan ziyandadır  ‘’ ziyan diyor . zarardadır diyor. İşte diğer dünyada  bunun  tam tersini istiyor.  İki günü eşit  geçirilmeyen  bir zaman istiyor.

Herkes  için zaman kavramı  çok farklıdır demiştik. İşte çocuk için hemen biten dakika.  Bir genç için  bitmeyen  saat, bir yaşlı içinde tükenen  ve keşkelerle  devem eden bir hayattır.

‘’Zaman, aklı, olgunluğu ve  hizmeti  artırmak için bize verilmiş en değerli sermayedir.”  Der .(Thomas Mann) 

Ve  Balzac’ta; zaman öldürmek en pahalı harcamadır ‘’

Birbirlerini  tamamlayan iki düşünce. Ne güzel  demişler , ama gel gör ki  bu  hayatta çok sık karşılaştığımız düşünce…  Ne  yapıyorsun?   ‘’zaman   öldürüyorum ‘’   gün  gelir  zaman  sizi yok eder.

Zaman aslında  boşa gitmez , siz zamanı boşa geçirirsiniz.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.