İstanbul İstanbul°C
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • 20.05.2020
Vehbi AKŞİT

Vehbi AKŞİT

Ramazan Ayının Bize Kazandırdıkları

Ramazan Ayının Bize Kazandırdıkları- Vehbi AKŞİT

 

Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayı, ilâhi kazançların yanında mübarek bir aydır. 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayını bitirip sonunda bayram yapmayı hak ettik. 23 Mayıs 2020 Cumartesi arife günü, 24-26 Mayıs 2020 tarihleri arasında Ramazan Bayramı’nı idrak edeceğiz. Bir ay boyunca tuttuğumuz oruç ve yaptığımız ibadetler sonunda bu mübarek ay bize neler kazandırdı? Bunu maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

 1. Öncelikle vakitlerimizi tanzim etti. Ramazan’dan önce sahurun, iftarın vaktinden habersiz, istediğimiz zaman yiyip içerken bu belli bir programa bağlandı. Yemeklerimiz artık saatinde yenmeye başladı. Buna en çok sevinen de hanımlarımız ve annelerimiz oldu. Çünkü diğer zamanlarda ayrı ayrı yenen yemekler, Ramazan ayında ailelerin birlikte oldukları yegâne mekân haline geldi.

 2. Oruç bize irademizin ne kadar sağlam olduğunu gösterdi. Sofra kurulmuş, üzerinde envâi çeşit yiyecekler hazır olduğu, bizi onları yemek için engelleyecek hiçbir insan olmadığı halde, Allah’a olan saygımızdan, ezan okunmadan elimizi sofraya götüremedik.

 3. İbadetlerimizde bir düzen hâkim oldu. Günde beş vakit namazımızı cemaatle kılmaya devam ettik. Cemaat şuuruna vardık. Aynı safta, aynı kıbleye yönelerek, bizleri yaratan ilâhî gücün sahibi Allah’ın huzurunda bir fâni kul olduğumuzu tekrar tekrar yaşadık.

 4. Oruç tutanlar için bir cennetin hazırlandığını ve bu cennete Reyyân adının verildiğini öğrendik. Kıyamet gününde sadece o kapıdan oruç tutanların gireceğini (Buhari, Savm 4, Bed’ül-Halk 9; Müslim, Sıyâm 166 (1152) duyunca, oruç ibadetinin sevabının Allah tarafından verileceği (Buhari, Savm 9; Müslim, Sıyâm 164 (1151) müjdesini daha iyi anlamış olduk.

 5. Çoluk çocuğumuzla birlikte aynı sofrada yemek yedik. Hele çocuklarımızın balkondan, pencereden, kapıdan, çatıdan minarelerin ışıklarının yanıp, ezan okunduğunun sevinçli haberini sofrada bekleyenlere iletmesinin verdiği sıcak havayı teneffüs ettik.

 6. Teravih namazlarını bu sene camiler kapalı olduğu için evlerimizde ailemiz ile birlikte kılarak, huşû içerisinde yirmi rekât namaz kılmanın sevabına inanarak ve mükâfatını yalnızca Allah’tan umarak kılanların geçmiş günahlarının affedileceği (Buhari, Salâtü’t-Terâvih 1; Müslim, Salâtü’l-Misafirin ve Kasriha, 173 (759) müjdesini almış olduk.

 

8. Zekât ve fitrelerimizi ihtiyaç sahibi kardeşlerimize vererek, onların evlerinin de şenlenmesine vesile olmanın sevincini yaşadık. Virüs salgını yüzünden, fakir fukarayı iftar sofralarımıza davet edemezsek bile, en azından iftar edecek gıda maddelerini devletimiz tarafından oluşturulan Vefa Sosyal Destek ekipleri tarafından, sivil toplum kuruluşları ve bizzat kendimiz o ailelere ulaştırarak, İftar ettirdiğimiz kişi veya kişilerin alacağı sevap kadar sevap alacağımızı da öğrendik. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmayacağını da kavradık. (Tirmizi, Savm 82 (807); İbn Mâce, Sıyâm 45 (1746)

 8. Ramazan ayında suç işleme oranlarının düştüğü, kavga, adam öldürme ve hırsızlık gibi suçların sayısında inanılmaz ölçüde düşüşler olduğunu gerek haberlerden gerekse televizyonlardan öğrenince, her ayımızın Ramazan olması için dua ettik.

 9. Kur’an ayı olan Ramazan ayında (Bakara 2/185) Kur’an’ı daha iyi anlamaya, kavramaya ve hayatımıza uygulamaya çalıştık. Mukabele dinledik. Bazı Müslüman kardeşlerimiz mukabele okumanın yanında okuduğu Kur’an’ı anlamaya çalıştı. Kur’an’ın tercümesini de hatmetmeye çalıştı. Biz de onları örnek aldık. Bütün bunları duyduk bu sene yapamazsak gelecek sene yapmaya söz verdik.

10. Ramazan ayı dışında, sinirlendiğimiz zaman bazen kötü sözler söylediğimiz olmuştur. Halbuki Ramazan ayında sakin olmamız tavsiye ediliyor. Orucu sadece mideye değil, gözümüze, kulağımıza, elimize, ayağımıza ve dilimize de tutturmamız gerekiyor. Bu yüzden oruç, insanı kötü söz söylemekten alıkoyar. Birisi yakışıksız bir lâf edecek veya kavga edecek olursa “Ben oruçluyum” denmesi gerektiğini (Buhari, Savm 2, 9; Müslim, Sıyâm 164 (1151) bu ayda öğrendik.

 11. Bazen dalgınlıkla oruçlu olduğumuzu unuttuk. Ama orucumuz bozuldu mu, bozulmadı mı diye bir endişeye kapılmadık ve orucumuzu tamamladık. Zira Allah’ın bizi yedirip içirdiğine (Buhari, Savm 26, Eymân 15: Müslim, Sıyâm 171 (1155) inandık.

 12. İftar vaktini beklerken ne kadar sevinçli oluyoruz değil mi? Bir an evvel ezan okunsa da dilimiz, damağımız suya hasret dudaklarımız suya kavuşsa diye… Aklımıza hemen Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in bir hadisi geliyor: “… Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri iftar ettiğinde, diğeri de Allah’a kavuştuğu vakittir.” (Buhari, Savm 2, 9; Müslim, Sıyâm 164 (1151) Cenab-ı Allah bize iftar vaktinde duyduğumuz sevinci, O’na kavuştuğumuz zaman da yaşatır inşallah…

 13. Oruçlu iken bir şey yiyip içmediğimiz için ağzımızda tuhaf bir koku oluşuyor. Ağzımız kokuyor. Fakat bu ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha hoştur. (Buhari, Savm 2, 9; Müslim, Sıyâm 164 (1151) Bu durum Allah’ın oruçluya verdiği değeri göstermekte, ağzının kokusunu misk kokusundan daha hoş kabul etmektedir.

 14. Ramazan ayının bize kazandırdığı bir husus da diğer aylarda şikâyetçi olduğumuz şeytanların bağlanması, bize vesvese verememesi, kötülük telkin edememesidir. Bunun yanında Ramazan ayında cennetin kapıları ardına kadar açılmakta ve cehennem kapıları da kapanmaktadır. [Buhari, Savm 5, Bed’ül-Halk 11: Müslim, Sıyâm 2 (1079); Nes(â-î, Sıyâm 5 (2102)

 15. Rasülullah (s.a.v.)’in tavsiyesine uyarak sahur yemeğinin bereketinden (Buhari, Savm 20; Müslim, Sıyâm 45 (1095); Nesâî, Savm 18) istifade etmek için kimimiz sahura kadar yatmadı, kimimiz biraz uyudu sonra kalktı ve sahur yemeğini yedi. Ehli Kitab’a muhalefet ederek, onların oruçları ile bizim orucumuz arasındaki farkın sahur yemeği olduğunu hatırladık. (Tirmizi, Savm 17 (708)

 16. Sahurda ve iftarda gerine gerine yiyip de: “Ya! İşte bunu bulamayanlar da var. Şükürler olsun. Allah bulamayanlara da versin…” türünde bir şükürde bulunmadık. Çünkü hakiki şükrün; fakire, yetime, kimsesize yediğinden yedirmekle, giydiğinden giydirmekle olduğunu kavradık.

 17. Mübarek Ramazan ayında oruç, iftar, teravih, vaaz, mukabele, sadaka-i fıtır, itikâf nasıl mübarekse, bunların insanı nasıl mübarek yapılabileceğini düşündük. Yani mübarek Ramazan’da, mübarek bir insan olmak için bu ayı çok iyi değerlendirmeye çalıştık. Bir aylık değil, ölünceye kadar mübarek olmaya çalışmak gerektiğini anladık.

 18. Evimizde ailemizle birlikte, iftar saatini bekledik. Bu arada dini yayın yapan televizyon programlarını ve sosyal medyadan yapılan canlı yayınları izledik. Değerli hocalarımızın okuduğu Kur’an-ı Kerim, ilahileri ve kasideleri dinledik. İlim adamlarının sohbetlerini dinledik. Okunan ezan ile, iftar duası ile oruçlarımızı açtık.

19. Sevgili Peygamberimiz, 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in en kıymetlisi olan Kur’an’ın nazil olduğu ve hakkında bir sure nazil olan (Kadir Suresi, 1-5) Kadir Gecesini bu sene camilerimizde büyük bir coşku ile eda edemesek de evlerimizde teravih namazlarını kılıp, geçmişlerimiz için Kur’an okuyarak, kaza namazları kılarak, tevbe ve istiğfar ederek, dua ederek geçirmeye çalıştık. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (sav)’in bu geceyi inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek eda ederse geçmiş günahlarının bağışlanacağı müjdesini almış olduk. (Buhari, Savm 6). Ayrıca Hazreti Aişe annemize öğrettiği duayı öğrendik. Kim bu geceye geceye ulaşırsa “Allahım! Sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni de affet.” (Tirmizi, Deavât, 84) duasını çokça yaptık.

 20. Ramazan-ı Şerif, Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı vesilesiyle tebrikleştik, birbirimize dua ve mağfiret diledik. Telefon ve tebrik kutlamalarıyla toplumsal dayanışmayı, kaynaşmayı, birlik ve beraberlik duygularını en zirve noktaya taşıdık elhamdülillah…

 Sonuç olarak Ramazan ayı bize burada sayılmayacak kadar kazançlar sağlamaktadır. Biz burada bir kısmına değinmeye çalıştık. Gözden kaçan bazı maddeler de buraya eklenebilir.

 Önemli olan Ramazan ayında kazandığımız güzel özellikleri, Ramazan’dan sonra da devam ettirmektedir.

 Unutmamalıyız ki, her günümüzü Cuma, her gecemizi Kadir, her ayımızı Ramazan yapmak bizim elimizdedir. Yeter ki biz, bu mübarek gün, gece ve ayları değerlendirmesini bilelim.

 Ne mutlu, Ramazan ayına ulaşıp, onun kıymetini bilip, hakkıyla değerlendiren ve mükâfat olarak da bayrama ulaşanlara… Ne mutlu…

Bu vesile ile Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, kendimiz, ailemiz, ülkemiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyor, bu sıkıntılı günlerin bir an önce geçip yeniden normal hayata dönmeyi diliyorum.

www.vehbiaksit.com.tr

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.